Gynecomastia

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی یا بزرگی سینه مردان به علت مصرف دارو های مختلف مثل دیازپام و پیری ممکن است بوجود بیاید که با معاینه فیزیکی قابل تشخیص است و از طریق جراحی ژنیکوماستی و دارو درمان می شود.

عمل سینه آقایان برای بزرگ شدن بافت غدد لنفاوی سینه در مرد است ؛ در دوران طفولیت، بلوغ، و در مردان میانسال و مسن، ژنیکوماستی می تواند رایج باشد.

ژنیکوماستی باید از pseudogynecomastia یا lipomastia تمیز داده شود، که به حضور رسوبات چربی در منطقه سینه مردان اشاره دارد.

ژنیکوماستی حقیقتا ناشی از رشد بافت غده یا پستان است که در مردان بسیار کم است. این، شایع ترین دلیل برای ارزیابی پزشکی پستان مرد است.

 

 

Gynecomastia

 

 

 

 

علائم و نشانه های ژنیکوماستی چیست؟

علائم اولیه ژنیکوماستی بزرگ شدن سینه های مرد است ؛ همانطور که قبلا ذکر شد، ژنیکوماستی بزرگ شدن بافت غده به جای بافت چربی است.به طور متناوب در مکان که نوک پستان است و ممکن است حس لاستیک یا قوی داشته باشد ،مشابه است.

ژنیکوماستی معمولا در هر دو طرف اتفاق می افتد اما در برخی موارد می تواند یک طرفه باشد. اگر هر دو طرف درگیر شوند، ممکن است یک سینه بزرگتر شود. گرما و حساسیت ممکن است وجود داشته باشد، اگر چه معمولا هیچ درد شدیدی وجود ندارد.

مهم ترین تمایز با ژنیکوماستی تفاوت در سرطان سینه مردانه است که حدود ۱٪ موارد کلی سرطان پستان را شامل می شود.

 سرطان معمولا به یک طرف محدود می شود، لزوما در اطراف نوک پستان قرار نمی گیرد، احساس سختی می کند و می تواند با کمرنگ شدن پوست، عقب نشینی نوک پستان، تخلیه نوک پستان و بزرگ شدن گره های لنفاوی زیر بغل (زیر بغل) همراه باشد.

چه کسی دچار ژنیکوماستی می شود؟

ژنیکوماستی در افراد مسن:

یکی دیگر از گروه های رایج درگیر ژنیکوماستی افراد مسن بین سنین ۵۰ تا ۶۹ سال هستند. در این گروه سنی، تقریبا از هر ۴ نفر، ۱ نفر مشکل ژنیکوماستی را با خود به همراه دارد.

 

ژنیکوماستی دوران بلوغ:

بسیاری از جوانان در سنین بلوغ دچار این عارضه می شوند که دلیل آن می تواند تغییرات هورمونی دوران بلوغ باشد. در بسیاری موارد در این گروه از مردان، ژنیکوماستی پس از شش ماه تا دو سال بدون اقدام درمانی خود بخود از بین می رود.

 

ژنیکوماستی در نوزادان:

بیش از ۵۰% نوزادان پسر با سینه های بزرگ تر از حد عادی به دنیا می آیند، دلیل آن هم تاثیر استروژنی است که از مادر (از طریق جفت) وارد بدن نوزاد شده و هنوز تاثیرش باقی مانده. معمولا دو سه هفته پس از تولد سینه ها به حالت معمولی و عادی می رسند و جای نگرانی نیست.

 

 

 

 

Gynecomastia

 

 

 

 

سایر عوامل خطر ژنیکوماستی عبارتند از:

 • پیری، از آنجا که پیری ممکن است کاهش تولید تستوسترون را افزایش دهد که می تواند این مشکل را ایجاد کند.
 • خطرات ناشی از بزرگی سینه های مردانه مربوط به بیماری ها و شرایط خاص (مانند سیروز کبد) همان عوامل خطر است که به این شرایط منجر می شود.
 • مصرف برخی از داروها ممکن است خطر ابتلا به این مشکل را افزایش دهد.

 

چه داروهایی باعث ژنیکوماستی می شوند؟

عمل کوچ کردن سینه آقایاین همچنین می تواند یک عارضه جانبی از تعدادی از داروها باشد ؛ نمونه هایی از داروهایی که می توانند در ارتباط با ژنیکوماستی باشند ،عبارت اند از:

 • (آلدکتون)، یک دیورتیک است که دارای فعالیت ضد آندروژنیک است که مسدود کننده های کانال کلسیم و برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود (مانند نایفیدیپین (Procardia
 • داروهای مهارکننده ACE برای فشار خون بالا
 • برخی از آنتی بیوتیک ها (برای مثال ایزونیزید، کتوکونازول و مترونیدازول)
 • داروهای ضد زخم (مانند رانیتیدین ، سایمتیدین و امپرازول)
 • درمان ضد آندروژن یا استروژن برای سرطان پروستات
 • متایلدپا (آلدومت)
 • درمان با داروهای ضد رتروویروسی بسیار فعال (HAART) برای بیماری اچ آی وی، که ممکن است باعث ایجاد توزیع مجدد چربی شود که به pseudogynecomastia منجر شود یا در بعضی موارد ژنیکوماستی واقعی
 • دیویوکسین
 • دیازپام (والیوم)
 • مواد مخدر (به عنوان مثال، الکل، ماری جوانا، هروئین)
 • روغن اسطوخدوس و روغن درخت چای، هنگامی که در محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود، همراه با ژنیکوماستی است .

اگر فکر می کنید که سینه های در حال رشد و یا شرایط مرتبط را دارید، بهتر است با پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی و سلامتی مشورت کنید.

 

 

 

 

Gynecomastia

 

 

 

 

اگر مقدار زیادی چربی در بافت سینه شما جمع شده است به این وضعیت ژنیکوماستی کاذب گفته می‌ شود. خبر خوش برای بیماران مبتلا به این عارضه این است که ورزش و رعایت رژیم غذایی می‌تواند به بهبود آن کمک کند و نیازهای به عمل جراحی نیست.

بزرگ شدن نوک سینه‌ها نشان دهنده بزرگ شدن غدد موجود در سینه است. در این نوع از ژنیکوماستی در مردان، ورزش و رژیم غذایی کفایت نمی ‌کند. بنابراین علاوه بر لیپوساکشن انجام عمل جراحی کوچک کردن سینه آقایان نیز ضروری است.

 

 

 

Gynecomastia

 

 

 

 

 

دلایل مختلفی برای بزرگ شدن سینه مردان وجود دارد که عبارتند از:

 • بدن در حال جمع آوری تقلید کننده‌های استروژن از مواد شیمیایی و یا آلودگی محیط است که منجر به ساخت بیش از حد بافت سینه می‌شود. همیشه استروژن اضافی باعث بزرگتر شدن سینه می‌ شود.
 • به تدریج با افزایش سن سطح تستوسترون کاهش می ‌یابد و به علت بافت چربی اضافی سطح استروژن افزایش می ‌یابد.
 • مصرف برخی داروها باعث بزرگ شدن سینه می‌ شود. برخی از انواع آنتی بیوتیک‌ها، داروهای سرطان، و سایر انواع داروها می ‌توانند منجر به بزرگ شدن سینه شود.
 • پر کاری غده تیروئید باعث بزرگ شدن سینه مردان می‌ شود.
 • بیماری‌های کلیوی و کبدی منجر به ژنیکوماستی می ‌شوند.
 • گاهی اوقات تومور می‌تواند باعث بزرگ شدن سینه شود، کمبود ویتامین و مواد معدنی و دریافت بیش از حد کالری می‌تواند باعث بزرگ شدن سینه آقایان شود.

آیا شما متقاضی مناسبی برای کوچک کردن سینه به روش لیپوماتیک هستید؟

براساس موارد زیر می‌ توان گفت که آیا شما متقاضی مناسبی برای کوچک کردن سینه هستید یا خیر:

 • ثابت بودن وضعیت سلامت جسمانی و عاطفی
 • عمل سینه آقایان یک یا هر دو سینه
 • باید سن شما بالاتر از ۱۸ سال باشد. پزشکان به نوجوانان توصیه می‌کنند که جراحی سینه را به دوران پس از بلوغ موکول کنند زیرا در دوران بلوغ سینه‌ها همچنان در حال رشد هستند.
 • مناسب بودن انعطاف پذیری و خاصیت ارتجاعی پوست.

 

 

 

 

Gynecomastia

 

 

 

 

 

در موارد زیر، شما نمی ‌توانید متقاضی مناسبی برای کوچک کردن سینه باشید:

 • سالم نبودن بدن یا برخی بیماری‌ها باعث می‌ شود که متقاضی مناسبی برای جراحی نباشید.
 • نداشتن دیدگاه واقع گرایانه درباره نتیجه جراحی

قبل از انجام جراحی ژنیکوماستی، باید پیشینه پزشکی کاملی را در اختیار جراح قرار دهید. این کار به جراح کمک می‌ کند مجموعه ‌ای از دلایل احتمالی که منجر به بزرگ شدن سینه شده‌اند را شناسایی کند.

 

 

 

Gynecomastia

 

 

 

عمل کوچک کردن سینه آقایان چگونه انجام می‌شود؟

این جراحی در مطب پزشک و تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود و برای آرامش بیمار به او داروی آرام بخش داده خواهد شد. در این روش چند برش کوچک در محل ایجاد می‌ شود که تقریبا غیر قابل مشاهده است. در طول جراحی بیمار بیدار است اما هیچ گونه دردی را احساس نمی ‌کند و در آرامش کامل است.

 

چگونه می توانم بدانم که آیا من دچار ژنیکوماستی هستم؟

تعریف gynecomastia:وجود بافت پستان بیشتر از ۰٫۵ سانتی متر قطر در یک مرد است. همان طور که قبلا مورد بحث قرار گرفت، ژنیکوماستی وجود بافت پستان (غدد لنفاوی) واقعی، که معمولا در اطراف نوک پستان قرار دارد می باشد. رسوب چربی به عنوان ژنیکوماستی در نظر گرفته نشده است.

در اغلب موارد، ژنیکوماستی را می توان با معاینه فیزیکی تشخیص داد. تاریخچه پزشکی دقیق نیز مهم است، از جمله دارو و مصرف مواد مخدر.

اگر یک سوء ظن سرطان وجود دارد، ممکن است یک ماموگرافی توسط یک متخصص مراقبت بهداشتی دستور داده شود ؛ برای کمک به تشخیص علت ژنیکوماستی در موارد خاص توصیه های بیشتری می تواند باشد این می تواند شامل آزمایش خون برای بررسی کبد، کلیه و عملکرد تیروئید باشد. اندازه گیری سطح هورمون در جریان خون نیز ممکن است در بعضی موارد توصیه شود.

 

 

دکتر آرش نجف بیگی-فوق تخصص جراحی پلاستیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *