ژنیوپلاستی

ژنیوپلاستی یک عمل جراحی زیبایی است که برای بیماران مبتلا به چانه کوچک موثر واقع می شود.این عمل را هم جراح پلاستیک و هم جراح فک وصورت می توانند انجام دهند.

بنابراین بهتر است شما در ابتدا نزد یک متخصص ارتودنسی و جراح فک و صورت معاینه شوید.زیرا در برخی از موارد فک پایین بیمار کوچک است.

این کوچکی فک پایین ممکن است باعث مال اکلوژن شده باشد.با کمک گرفتن از درمان ارتودنسی و رفع مال اکلوژن شما می توانید علاوه بر بدست آوردن دندان های مرتب و سالم ، لبخند زیبا را نیز داشته باشید.

 

 

 

Genoplasty

 

 

این امر می تواند رعایت بهداشت دهان و دندان شما را آسان تر کند.

از این رو تنها با معاینه یک ارتودنتیست و سپس درمان ارتودنسی می توان فک کوچک پایین را درمان کرد.

جراحی زیبایی برای برطرف کردن کوچکی چانه (ژنیوپلاستی):

ژنیوپلاستی ، به طور معمول به عنوان جایگزینی برای کوچکی چانه شناخته می شود.

در صورتی که شما از عدم تعادل چانه ، موقعیت ، شکل یا کانون چانه  خود نگران هستید جراحی زیبایی گزینه خوبی برای شما است.

جراحی ژنیوپلاستی برای بیمارانی که به نظر می رسد چانه آن ها نسبت به دیگر اجزای صورتشان بیش از حد کوچک است کاربرد دارد.زیرا چانه کوچک بینی را بزرگتر از حد معمول نشان می دهد.

 

جراحی زیبایی صورت:

ساختارهایی در صورت هستند که می توان به وسیله جراحی آن ها را زیباتر کرد.

این ساختارها عبارتند از:

 • بینی
 • چشم ها
 • سستی پوست

در گذشته نه چندان دور اغلب بیماران تمرکز خود را بر روی اصلاح این ساختارها قرار داده بودند.آن ها جراحی زیبایی بینی را در اولویت اول خود قرار می دادند.

اما ارزیابی جراحی پلاستیک صورت ، چانه را نیز به عنوان یک منطقه ای که می تواند به وسیله جراحی تغییر کند شناسایی می کند.

به وسیله جراحی ژنیوپلاستی مشخصات ظاهری یک بیمار را می توان به طور قابل توجه ای تغییر داد.

بهبود کلی ظاهر و هماهنگی سایر اجزای صورت با چانه نیز به عهده این جراحی است.به همین دلیل این جراحی تاثیر قابل توجه ای بر تقارن کلی صورت می گذارد.

ژنیوپلاستی چه نوع درمانی است؟

تغییر شکل چانه را می توان با استفاده از ایمپلنت های چانه ای و یا با تغییر موقعیت استخوان که از چانه پشتیبانی می کند انجام داد.

از ایمپلنت چانه ای برای تغییر شکل ، بزرگ شدن و یا رو به جلو بودن ظاهرچانه استفاده می کنند.

 

 

ژنیوپلاستی در چند نوع وجود دارد؟

در واقع دو نوع اصلی برای ژنیوپلاستی وجود دارد.

 • ژنی اپلاسیون کشویی
 • ایمپلنت های چانه ای

ایمپلنت ها در انواع مختلفی وجود دارند.

آن ها از مواد مختلفی مانند سیلیکون یا سایر مواد تهیه می شوند.ایمپلنت سیلیکون دارای مواد امتحان شده ای است و هنوز در هیچ بیماری با شکست مواجه نشده است.

جراح شما برای جراحی و کاشت سیلیکون ابتدا در داخل لب پایین یا زیر چانه برش هایی ایجاد می کند.سپس استخوان چانه را جایگزین کرده یا از ایمپلنت چانه استفاده می کند و آن را از طریق برش قرار می دهد.

 

 

 

Genoplasty

 

 

 

 

 

ایمپلنت های چانه ای:

جراحان پلاستیک اغلب از ایمپلنت های چانه استفاده می کنند تا خصوصیات  صورت را جوان تر و متعادل تر بسازند.

مزایای ژنیوپلاستی:

جراحی فک و عمل جراحی کوچک کردن چانه دارای مزایایی متمایز از استفاده ایمپلنت‌ها به تنهایی بوده و می‌ تواند سطوح بالاتری از تغییرات را در فرد ایجاد کند.

در بیمارانی که چانه به شدت به عقب کشیده شده است، جراحی جلو و عقب کشیدن چانه ممکن است در واقع تنها راه برای رسیدن به نتایج رضایت بخش باشد.

چنانچه این عمل به درستی انجام شود، بازسازی فک و عمل جراحی کوچک کردن چانه این مزیت را دارد که بیمار نگرانی در مورد تغییرات آینده یا عفونت نخواهد داشت.

متقاضیان مناسب برای ژنیوپلاستی:

چنان چه شما احساس نارضایتی از اندازه چانه خود را دارید، ممکن است بتوانید از مزایای برخی از انواع عمل جراحی فک و چانه بهره مند شوید.

هرچند، پیش از عجله برای انجام این نوع عمل جراحی، ضروری است که شما گزینه‌های خود را مورد بررسی قرار دهید.

کوچک کردن چانه  بدون استفاده از چنین روش‌های شدیدی امکان پذیر است، اگر چه هیچ راه ساده‌ای برای کاهش حجم چانه وجود ندارد.

گام اول مشاوره با یک متخصص در این زمینه است. در واقع جلو و عقب کشسدن چانه زمانی یک روش مناسب محسوب می ‌شود که چانه به صورت غیر طبیعی قرار گرفته باشد.

اگر اندازه یا شکل چانه شما را آزار می‌دهد، می‌توان در این صورت چانه را کم حجم یا بازسازی کرد، بدون آن که نیازی به جابجایی چانه به گونه ‌ای که طی عمل ژنیوپلاستی انجام می ‌شود، باشد.

مهم ‌تر از همه، در زمان ارزیابی شما به عنوان یک بیمار، متخصص جراحی زیبایی باید بداند که وضعیت سلامت عمومی بدن شما خوب است و در صورت تمایل به انجام این نوع عمل زیبایی ژنیوپلاستی ، شما باید او را در جریان هر گونه مشکل دندان یا فک خود قرار دهید.

اگر چه وجود این نوع از مشکلات لزوماً موجب بازداری شما از عمل ژنیوپلاستی نشده، اما اطلاع یافتن متخصص جراح از این گونه مشکلات باعث می ‌شود که او بتواند آن‌ها را در روند درمانی خود لحاظ کند.

 

 

 

 

Genoplasty

 

 

 

 

 

انتظارات بیماران از درمان ژنیوپلاستی:

اگر شما علاقه مند به عمل جراحی چانه / ژنیوپلاستی هستید ، ابتدا باید مشاوره هایی در این زمینه دریافت کنید.شما باید از انتظارات خود و اهداف و نتایجی که می خواهید بدست بیاورید با متخصص خود به بحث و گفتگو بپردازید.

جراح شما با شما صحبت خواهد کرد تا درک کنید چه چیزی می توانید از این روش و مزایای بلند مدت انتظار داشته باشید.زیرا انتظارات معقول هر بیمار متفاوت است.

مشاوره اولیه شامل چه مواردی است؟

در این میان این جراح شما است که روش جراحی و برنامه درمان مناسب را برای شما انتخاب خواهد کرد.در طول مشاوره اولیه با جراح خود ، شما در موارد زیر به بحث و تبادل نظر خواهید پرداخت.

این موارد عبارتند از:

 • ارائه یک تاریخچه پزشکی کامل
 • جراحی های قبلی
 • شرایط پزشکی گذشته و حال
 • داروها یا مکمل های گیاهی
 • بحث در مورد خطرات و عوارض احتمالی
 • تعیین روش مناسب با استفاده از اشعه ایکس

آماده شدن برای ژنیوپلاستی:

پس از مشاوره و تصمیم گیری در مورد جراحی ، ما به شما اطلاعات پیش از عمل را توضیح می دهیم.همچنین تیم جراحی شما را در مورد چگونگی انجام عمل جراحی ژنیوپلاستی و آماده سازی شما را راهنمایی می کند.

شما ممکن است نیاز داشته باشید که کسی بعد از عمل جراحی برایتان رانندگی کند.یا از کسی بخواهید که از شما برای یک یا دو روز نگهداری کند.

 

 

Genoplasty

 

 

 

 

پیش از عمل ژنیوپلاستی:

مشاوره با متخصص جراح پیش از عمل فک انجام خواهد شد. در طول مشاوره از بیمار سؤالات زیادی در مورد سوابق پزشکی خود، شیوه زندگی و نتیجه مورد نظر پرسیده می ‌شود.

مشاوره همچنین شامل یک بررسی دقیق برای ارزیابی سلامت عمومی بیمار است. جراح با بیمار در خصوص چگونگی وضعیت چانه در مقایسه با سایر ویژگی‌ های صورت صحبت خواهد کرد.

ممکن است عکس‌هایی نیز برای ثبت پیشینه‌ ی پزشکی گرفته شود. سپس جراح دستورالعمل ‌های پیش از عمل را به بیمار خواهد داد که ممکن است شامل مواردی از قبیل کاهش مصرف برخی داروهای مشخص حاوی آسپیرین به منظور به حداقل رساندن خونریزی احتمالی و بیش از حد و تجویز آنتی بیوتیک پیش از عمل جراحی زیبایی فک و چانه برای جلوگیری از عفونت باشند.

بیهوشی ژنیوپلاستی:

در اغلب موارد برای جراحی ژنیوپلاستی از بیهوشی عمومی استفاده می شود.به طوری که در طول فرآیند جراحی شما بتوانید راحت بخوابید.

بیهوشی موضعی به وسیله تزریق داخل وریدی نیز گزینه مناسبی برای برخی از بیماران است.

عوارض احتمالی ژنیوپلاستی چیست؟

این یک جراحی ظریف است که نیازمند اجرای یک روش بسیار دقیق است.شایع ترین عارضه که در این مورد گزارش شده است ، کاهش حساسیت لب پایین است.

اما این عارضه گذرا است و در کمتر از سه ماه به خودی خود بر طرف می شود.

همچنین با توجه به ایمپلنت های مورد استفاده ( پیچ های تیتانیوم ، ایمپلنت ) ممکن است شما ناچار باشید تا هفت روز از روابط اجتماعی خود کناره بگیرید.

مراقبت پس از عمل جراحی ژنیوپلاستی:

 • پس از عمل جراحی ، جراحتان به شما دستور می دهد که دو روز از آنتی بیوتیک خوراکی استفاده کنید.
 • بخیه های دهان قابل جذب هستند.
 • بنابراین مجبور نیستید که آنها را در بیمارستان بکشید.
 • به محض اینکه احساس کردید که آمادگی غذا خوردن دارید به طور طبیعی غذا بخورید.
 • در ابتدا رژیم غذایی مایع و نرم توصیه می شود.
 • شما باید دهان خود را با آب و یا با دهانشویه های ضد عفونی کننده مانند کلرهگزیدین شستشو دهید.
 • برای ده روز اول پس از جراحی ورزش نکنید.
 • همچنین تا شش الی هشت هفته هیچ ورزش سنگینی انجام ندهید.

 

 

 

Genoplasty

 

 

 

 

 

آیا من پس از جراحی ژنیوپلاستی با قرمزی یا کبودی مواجه می شوم؟ بله.

ممکن است شما با کمی قرمزی یا کبودی مواجه شوید.اما پس از چند روز باید از بین برود.اگر متوجه هرکدام از موارد زیر شدید باید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

 • تب بالاتر از ۳۸ درجه سانتی گراد
 • کبودی ، قرمزی یا تورم که تا عرض یک هفته ازبین نمی رود
 • بوی زیاد ناشی از برش
 • تخلیه زرد یا سبز
 • خونریزی

 

بازیابی:

بسیار مهم است که شما از دستور العمل های جراح خود پیروی کنید.همچنین مهم است که شما در همه قرار ملاقات های بعدی حضور داشته باشید.تا بتوانید پیشرفت ظاهری و فیزیکی جدید خود را به خوبی مشاهده کنید.

به این وسیله جراح می تواند نتایج دراز مدت شما را ارزیابی کند و به نگرانی های شما پاسخ دهد.زیرا نتایج دراز مدت را هم به وسیله پیگیری درمان و قرار ملاقات ها بهتر می توان بررسی کرد.

بهبودی پس از ژنیوپلاستی:

زمان بهبودی بعد از انجام عمل جراحی فک با توجه به فرد متفاوت خواهد بود. استخوان برای درمان نیاز به زمان داشته و شما قطعاً باید انتظار یک زمان بهبود طولانی پس از عمل را داشته باشید.

در طول دوران بهبودی، احتمال درد و ناراحتی وجود داشته که باید آن را با استفاده از ضد دردها کنترل نمایید. همچنین ممکن است شما تا چند روز بعد از عمل جراحی فک نیاز به نگهدارنده‌ های چانه و یا باند چانه داشته باشید. احساس بی‌ حسی در ناحیه عمل از علائم رایج بوده همچنین از بین رفتن حس در دندان ‌ها نیز معمولاً برای مدتی کوتاه به وجود می‌آید.

پس از چهار هفته شما تا حدی به سطوح نسبتاً معمول از فعالیت ‌های خود باز خواهید گشت و پس از شش هفته بهبودی کامل انتظار می ‌رود.

خطرات ژنیوپلاستی:

به طور طبیعی، تمام اعمال جراحی دارای مخاطراتی هستند، عمل بزرگ و کوچک کردن چانه نیز خطراتی دارد.  چون نتایج این نوع عمل جراحی دائمی است، متقاضیان بیشتری نسبت به بازسازی چانه با ایمپلنت‌ها  براین این درمان وجود دارد.

علاوه بر خطرات معمول عمل جراحی فک، مانند واکنش‌های نامناسب به بیهوشی، عفونت، هماتوم، آسیب‌های عصبی و یا آسیب‌ های عضلانی، دستکاری فک با استفاده از این روش گاهی اوقات می ‌تواند مشکلات عملکردی جدی در فک را ایجاد کند.

این توضیحات نشان می‌ دهند که در صورت بروز هر گونه اشتباه در عمل جراحی فک، اصلاح آن امری دشوار است. به همین دلیل، پیدا کردن یک جراح آماده و به اندازه کافی ماهر برای انجام این نوع از عمل بسیار مهم می ‌باشد.

هرچند، چنان چه این عمل توسط یک جراح با تجربه انجام گیرد، نتایج آن می ‌تواند بسیار عالی بوده و خطر عوارض آن برای چنین روش تهاجمی نسبتاً پایین می ‌آید.

 

 

 

 

Genoplasty

 

 

 

 

راه‌های جایگزین ژنیوپلاستی:

استفاده از مواد پرکننده تزریقی از جمله روش‌های کمتر تهاجمی و ایمن‌تر برای اصلاح چانه به شمار می‌ آید؛ اما این روش کاملاً موقتی است و تأثیری که آن ها در تغییر ظاهر شما دارند بسیار کمتر است.

تزریق ژل و چربی دارای دو مزیت هستند اول این که احتمال بروز عوارض با استفاده از این روش کمتر بوده و دوم این که تزریق چربی بسیار مقرون به صرفه‌ تر می‌ باشد.

علاوه بر این که این روش ساده‌ تر است، شما نیاز به پرداخت هزینه های اضافی مانند بیهوشی، هزینه‌ های تسهیلات و غیره ندارید. با این حال توجه کنید که مواد مورد استفاده ارزان نیست، بنابراین بهتر است انتظارات واقع بینانه‌ ای را از لحاظ هزینه داشته باشید.

 

 

دکتر آرش نجف بیگی-فوق تخصص جراحی پلاستیک

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *