لیپوماتیک پهلوها

لیپوماتیک پهلوها به فرم و زیبایی اندام شما کمک شایانی می کند. چربی‌های جمع شده در ناحیه پهلو بسیار ناخوشاینداند و حتما بارها و بارها به فکر لیپوماتیک پهلوها ی خود افتاده اید. علت چربی های جمع آوری شده در پهلو های شما می تواند مواردی مثل  تغذیه‌ی نامناسب و کم‌تحرکی باشد که  باعث می‌شود بدن فرم طبیعی خود را از دست بدهد. توده‌ی چربی که در ناحیه‌ی کمربند لگنی می‌باشد، چربی مازاد بدن است که در شکم و پهلوها جمع می شود.

 

 

 

 

Laparoscopic flaps

 

 

 

 

آب کردن چربی‌ها کار آسانی نیست و سخت‌ترین مرحله آب کردن چربی‌های جمع شده در پهلوها است. آب کردن چربی‌های پهلو با ورزش یا رژیم غذایی کار بسیار دشوار و تقریبا ناممکن است مخصوصا در افرادی که حجم چربی‌های این نقطه از بدنشان زیاد باشد و موجب افتادگی شده باشد. اگر چاقی پهلوی شما فرمی است که پهلوهای شما شل و آویزان شده است، لیپوماتیک پهلوها  در این حالت، انتخابی کاملاً ایده‌آل برای شماست.

 

لیپوماتیک پهلو برای چه اشخاصی مناسب است؟

بهترین شخص برای انجام لیپوماتیک پهلوها فردی است که از چاقی موضعی و وجود توده‌های چربی در بخش‌هایی از بدن، مانند شکم، بازوها، ران، پهلو و یا باسن ناراحت است. این توده‌های چربی غالباً حتی در برابر سخت‌گیرانه‌ترین رژیم‌های لاغری و جدی‌ترین برنامه‌های ورزشی مقاوم است و گاهی منشأ ژنتیکی دارد.

لیپوماتیک پهلوها برای پیکرتراشی شکم نیز کاربرد دارد و با کنار زدن لایه‌های چربی، شکمی شش تکه را به نمایش می‌گذارد. به علاوه لیپوماتیک صورت نیز غالباً برای رفع غبغب و خلق گونه‌هایی خوش‌فرم انجام می‌شود. کاندید لیپوماتیک پهلوها باید وزنی در حد نرمال داشته باشد. ثابت بودن وزن مهم است.

افرادی که می‌خواهند وزن زیادی کم کنند یا احتمال دارد به دلایلی مانند بارداری، اضافه وزن پیدا کنند، نمی‌توانند کاندیدای لیپوماتیک پهلوها باشند. نتایج لیپوماتیک پهلوها، به شرط ثابت ماندن وزن، دائمی است. عمل لیپوماتیک پهلوها برای افرادی مناسب است که پوستی سفت و ارتجاعی دارند.

برای این که نتیجه مطلوب به دست آید، پوست باید منقبض شود و محکم روی موضع لاغر شده کشیده شود. چنانچه خاصیت ارتجاعی پوست به دلیل افزایش سن کاهش یافته باشد، نتیجه خوبی از لیپوماتیک به دست نخواهد آمد. اما اگر خاصیت کشسانی پوست، علی‌ رغم بالا رفتن سن حفظ شده باشد، سن مانعی برای انجام لیپوماتیک پهلوها نخواهد بود.

لیپوماتیک پشت و پهلو نیز روشی مناسب برای بازیابی انحناهای زیبای بدن و پیکرتراشی است، اما شکل کلی بدن را تغییر نمی‌دهد. درهرحال اگر چربی‌های اضافی بدن آزارتان می‌دهد، لیپوماتیک پهلوها باعث می‌شود که احساس بهتری درباره اندام خود داشته باشید.

 

 

 

 

Laparoscopic flaps

 

 

 

چگونگی عمل لیپوماتیک پهلوها:

یکی از بهترین روش‌ های لاغری پهلو بدون درد و با کمترین عوارض لیپوماتیک پهلوها می‌باشد. چربی‌های ناحیه پهلو که با انواع روش‌ های لاغری مانند ورزش کردن و رژیم‌های سخت قادر به از بین بردن آنها نیستید را در حال حاضر می‌توانید با کمک لیپومایتیک پهلوها از بین برد .
لیپوماتیک پهلوها، یکی از پرطرفدارترین عمل های جراحی در بین انواع دیگر متدهای پیکرتراشی است. امروزه تکنیک‌های نوین، جهت لاغری و جراحی زیبایی  پهلوها ارائه شده است که توانایی شگرفی در تخلیه چربی‌های موضعی از پهلوهای شما را دارد.

شل شدن پوست ناحیه پهلو، تجمع چربی در ناحیه پهلو، خطوط ترک پوستی پهلو به دلایل مختلفی چون افزایش سن، چاق و لاغر شدن اتفاق می‌افتد. لیپوماتیک  به منظور لاغری موضعی در ناحیه پهلو انجام می‌شود تا بیمار به اندام ایده‌آل خود که در واقع پهلویی کشیده، صاف و بدون چربی اضافه است، به راحتی برسد.
برای انجام عمل لیپوماتیک پهلوها، ابتدا این اندام تحت بررسی دقیق متخصص قرار می‌گیرد نوع چربی آن بررسی می‌شود و با توجه به سایز، میزان افتادگی و سایر خصوصیات، میزان خروج چربی‌های احتمالی تخمین‌ زده می‌شود و نکات قبل از عمل و بعد از عمل را به شما جهت ماندگاری نتایج یادآوری می‌کند.
برای شروع عمل لیپوماتیک پهلوها، ابتدا بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود و برش‌های کوچکی روی پهلوهای شما ایجاد می‌شود تا لوله کانولا وارد بدن بشود و چربی‌های موجود در ناحیه پهلو را بدون هیچگونه آسیب به رگ‌ها و ماهیچه‌ها، بصورت امولسیون از بدن خارج کند. تا زمانی فرآیند ورود و خروج لوله کانولا ادامه دارد که طبق نظر متخصص، حجم مشخصی ازچربی از بدن بیمار خارج شود.

 

 

Laparoscopic flaps

 

 

 

 

آیا لیپوماتیک پهلو برای جوانان مناسب است؟

هر چند که عمل لیپوماتیک پهلوها محدودیت سنی ندارد اما توصیه می‌­شود که افراد بالای ۱۸ سال تحت این عمل قرار بگیرند. زیرا در این سن می­‌توان تشخیص داد که رشد قدی و وزنی فرد تکمیل شده است یا خیر. اما لیپوماتیک در موارد نادر روی نوجوانان نیز انجام می‌شود. در بدن این گروه از نوجوانان یک یا چند توده چربی وجود دارد که پس از یک کاهش وزن قابل توجه باقی مانده است. سلامت جسمی و روحی، رسیدن به بلوغ و نگرانی درباره وضعیت ظاهری پیش از تصمیم‌گیری درباره انجام لیپوماتیک بررسی می‌شود.

 

 

 

Laparoscopic flaps

 

 

 

 

لیپوماتیک پهلو به این اشخاص توصیه نمی شود:

 • بانوانی که باردار هستند یا به فرزند خود شیر می‌دهند.
 • بیماران مبتلا به عارضه‌هایی که روند جراحی یا دوران بهبود پس از عمل را مختل می‌کند.
 • سیگاری‌هایی که نمی‌خواهند سیگار را حتی برای مدتی کوتاه ترک کنند.
 • افرادی که نمی‌توانند دستور مصرف داروهای تجویزی یا غیرتجویزی خود را تغییر دهند.
 • بیمارانی که به لیدوکائین، داروی بی‌حسی موضعی مورد استفاده در لیپوماتیک، حساسیت دارند.
 • چنانچه بیمار از سلامت جسمی مناسبی برخوردار نباشد، احتمال بروز عوارض پس از لیپوماتیک افزایش می‌یابد. برای مثال سابقه ابتلا به اختلال‌های خودایمنی، آریتمی قلبی، صرع و تشنج، خونریزی شدید، ترومبوز وریدهای عمقی (لخته شدن خون در پاها) یا آمبولی ریه (لخته شدن خون در ریه)، خطر بروز عوارض پس از عمل را افزایش می‌دهد.
 • اگر بیمار داروهایی، مانند آسپرین، داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب (NSAIDs) یا داروهای ضدانعقاد (وارفارین) مصرف کند که خطر خونریزی را افزایش می‌دهد، لیپوماتیک توصیه نمی‌شود.
 • اگر بیمار داروهایی مصرف می‌کند که از متابولیسم لیدوکائین، داروی بی‌حسی موضعی مورد استفاده در روش تامسنت، جلوگیری می‌کند، احتمال تداخل دارویی افزایش می‌یابد، مگر آن که بیمار مصرف این دارو(ها) را از حداقل دو هفته قبل از جراحی قطع کند.
 • به خاطر داشته باشید که لیپوماتیک روشی برای لاغری دائمی نیست. لیپوماتیک درمان موثری برای چاقی نیست. بنابراین اگر به امید لاغر شدن برای لیپوماتیک اقدام کنید، ناامید خواهید شد.
 • اگر پوست خاصیت ارتجاعی مناسبی نداشته باشد، چروک‌هایی پس از عمل روی پوست ایجاد خواهد شد. با این حال بسیاری از بیمارانی که پوست شلی دارند، از نتیجه لیپوماتیک، علی‌رغم وجود این چروک‌ها راضی هستند.

 

هزینه لیپوماتیک پهلو

هزینه لیپوماتیک پهلوها به میزان چربی خارج شده از ناحیه پهلو، مدت زمان انجام عمل لیپوماتیک، تعداد جلسات لازم برای رسیدن به سایز موردنظر و دستگاه‌های مورد استفاده در عمل لیپوماتیک پهلوها  بستگی دارد. افرادی که دچار اضافه وزن زیادی هستند و با یک جلسه به لاغری موضعی موردنظر خود دست نمی‌یابند، می‌توانند برای انجام مجدد عمل لیپوماتیک پهلوها، در صورت تایید متخصص و پزشک جراح طی جلسات بعدی اقدام کنند.

 

 

 

 

Laparoscopic flaps

 

 

 

 

اهمیت مشاوره قبل از انجام لیپوماتیک پهلوها

جراح مناسب بودن، انجام لیپوماتیک پهلو و شکم را پیش از موافقت برای انجام عمل بررسی می‌کند، به این منظور کلیه جوانب را می‌سنجد و پس از آن که اطمینان حاصل کرد که متقاضی عمل شرایط لازم را دارد، تاریخ جراحی را تعیین می‌کند. پزشک در جلسه مشاوره قبل از عمل از بیمار می‌خواهد که دلایل خود را برای انجام لیپوماتیک پهلو و شکم شرح دهد و بگوید که چه مشکلی باعث ناراحتی‌اش شده است.

 

فواید لیپوماتیک پهلو:

 • یکنواختی لایه چربی زیر پوست در لیپوماتیک پهلوها عالی است و هیچ‌گونه بقایای مانده از چربی که در روش‌های دیگر ساکشن به صورت گلوله مانند در زیر پوست لمس می‌گردد در لیپوماتیک پهلوها وجود ندارد.
  • نیاز به بستن گن در لیپوماتیک پهلوها برای بیمار دو هفته است که در مقایسه با ساکشن سنتی (۶ ماه) و لیزر لیپولیز (۴-۲ماه) بسیار کوتاه‌ تر است. در عین حال بستن گن ۴۰-۳۰ روز برای بهتر جمع شدن پوست توصیه می‌گردد.
  • جمع شدن پوست در لیپوماتیک پهلوها نسبت به روش‌ های دیگر، بدلیل صدمه کمتر به ترابکولاهای پوستی به مراتب بهتر می‌باشد.
  • در لیپوماتیک پهلوها بیحسی موضعی کافیست و بیمار درد ندارد در حالیکه در روش‌های دیگر چنانچه با بیحسی موضعی انجام گیرد معمولا بیمار احساس ناراحتی و درد دارد و نیاز به داروهای آرام‌کننده و خواب‌آور و حتی بیهوشی خفیف می‌باشد.
  • ریسک عفونت در لیپوماتیک پهلوها بسیار کم می‌باشد.
 • تورم و ترشحات پس از عمل لیپوماتیک پهلوها بسیار کمتر است و ترشح از محل ساکشن نهایتا ۳۶ ساعت طول می‌کشد در حالی که در روش‌های دیگر ساکشن طولانی‌تر است.
  • احتمال آمبولی چربی لیپوماتیک پهلوها نسبت به روش‌های دیگر ساکشن بسیار کم می‌باشد و تاکنون گزارش نشده است.
  • لیپوماتیک پهلوها نیاز به بستری ندارد و بیمار بلافاصله بعد از عمل می‌تواند بسر کار بازگردد.
  • خستگی و کوفتگی پس از عمل لیپوماتیک پهلوها نسبت به روش‌های دیگر به مراتب کمتر است.
  • با اینکه در روش لیپوماتیک پهلوها جمع شدن پوست به نسبت دیگر روش‌ها بهتر است اما در برخی افراد که میزان شلی و افتادگی پوست زیاد است فرد باید جراحی مجدد انجام دهد. عمل جراحی بعد از لیپوماتیک پهلوها به نسبت افرادی که با روش لیپوماتیک پهلوها چربی‌هایشان از بین نرفته است عمل سبک‌تر و با برش‌های کمتری خواهد بود.

 

دکتر آرش نجف بیگی-فوق تخصص جراحی پلاستیک

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *