لیپوماتیک عمل

لیپوماتیک عمل : قبل از انجام لیپوماتیک عمل، بیمار و پزشک متخصص طی یک جلسه مشاوره در مورد مسائل مرتبط با لیپوماتیک عمل به بحث و گفتگو می پردازند.

یکی از موارد مهمی که در جلسه مشاوره آمادگی لیپوماتیک غرب تهران برای انجام لیپوماتیک عمل به آن پرداخته می شود، سوابق بیماری فرد است که می تواند در جراحی بسیار اثرگذار باشد.

 

 

Laparoscopic practice

 

 

 

 

افرادی که مبتلا به دیابت هستند، فشار خون دارند، سابقه سکته قلبی یا مغزی داشته اند و یا به بیماری هایی مانند لوپوس مبتلا می باشند که در آن سیستم ایمنی فرد بسیار حساس و ضعیف است باید حتما جراح را در جریان بگذارند تا با مشکل مواجه نشوند.

افراد دیابتی و افرادی که دارای فشار خون بالا می باشند حتما باید بیماری خود را به حد کنترل شده و تقریبا نرمال نزدیک کنند در غیر اینصورت جراح نمی توانند ریسک خطرات احتمالی را بپذیرد و با جان بیماران بازی کند. بخصوص در مبتلایان به دیابت میزان قند خون باید کاملا کنترل شده باشد.

همچنین مصرف دارو های خاص مانند: آسپرین، وارفارین، اریترومایسین، مترونیدازول و حتی ویتامین ای و … که در ردیف دارو های ضدانعقاد کننده خون قرار می گیرند حتما باید به پزشک اطلاع داده شود.

 

آمادگی برای لیپوماتیک عمل

  • در شب قبل از عمل از خوردن آب زیاد خودداری نمایید.
  • سعی کنید شام بسیار سبکی بخورید و معده خود را خالی نگه دارید.
  • اگر قرص آسپرین مصرف می کنید آن را قطع کنید.
  • دو روز قبل از عمل لیپوماتیک سیگار و قلیان نکشید.
  • قرص و روغن ویتامین A را یک روز قبل از عمل مصرف نکنید.

 

 

 

 

Laparoscopic practice

 

 

نحوه ی لیپوماتیک عمل:

ابتدا جراح برش کوچکی را در ناحیه‌ای که قرار است به طور موضعی لاغر شود، ایجاد می‌کند و لوله کانولا با اندازه مناسب را از راه این برش وارد بدن می‌کند. چون این کانولا حرارتی تولید نمی‌کند و با هوا کار می‌کند، درد و ناراحتی بیمار حین درمان به حداقل می‌رسد. کانولا با فرکانسی معادل ۱۰ هرتز مرتعش می‌شود و این لرزش‌ها توده‌های چربی مقاوم را متلاشی می‌کند، بنابراین تخلیه چربی بسیار ساده‌تر انجام می‌شود. سپس چربی با استفاده از همان کانولا به بیرون مکیده می‌شود.

با این توصیف لیپوماتیک کمتر از روش قدیمی لیپوساکشن طول می‌کشد. در لیپوماتیک عمل از حرارت استفاده نمی‌شود و چربی تخلیه شده را می‌توان برای درمان‌های دیگری مانند تزریق چربی به کار برد. به عبارت دیگر چربی تخلیه شده خالص می‌شود و سپس برای بزرگ و خوش‌فرم کردن در نقاط مختلف بدن، مانند سینه یا باسن، تزریق می‌شود. در روش لیپوماتیک عمل از حرکت‌ های گردابی ملایم برای به حداقل رساندن ناراحتی بیمار استفاده می‌شود که حسی مانند قلقلک را ایجاد می‌کند، به همین دلیل لیپوماتیک به معنای قلقلک نیز گفته می‌شود.

سوالات رایج و مهم در مورد لیپوماتیک عمل:

چه زمانی طول می کشد تا نتایج لیپوماتیک را ببینید؟

اکثر بیماران ۹۰٪ از نتایج لیپوماتیک عمل نهایی را یک تا سه ماه بعد از عمل مشاهده می کنند. چند هفته اول بعد از عمل، تورم پس از لیپوماتیک عمل وجود دارد.

 

لیپوماتیک چقدر درد دارد؟

در طول دو روز پس از لیپوماتیک عمل ، میزان درد بستگی به نوع بیهوشی مورد استفاده برای لیپوماتیک عمل دارد. بی حسی موضعی معمولا بیش از ۲۴ ساعت پس از عمل ادامه می یابد. درد معمولا ۲ تا ۴ روز پس از لیپوماتیک شدیدتر می شود و سپس به طور پیوسته کاهش می یابد.

 

 آیا لیپوماتیک ایمن است؟

مقدار چربی که می تواند با خیال راحت برداشته شود محدود است. اما خطراتی وجود دارد، از جمله عفونت، بی حسی و زخم. اگر چربی بیش از حد برداشته شود، ممکن است در پوست ناهمواری هایی دیده شود. خطرات جراحی بستگی به مقدار چربی برداشته شده دارد .

 

 

 

 

Laparoscopic practice

 

 

 

 

 

چقدر طول می کشد تا لیپوماتیک بهبود یابد؟

به طور معمول بیمار ۳ تا ۷ ساعت تحت جراحی قرار می گیرد. البته جراحی واقعی فقط ۲ تا ۳ ساعت طول می کشد. مدت زمان لازم برای تکمیل لیپوماتیک عمل بستگی به سایز بیمار، تعداد مناطق تحت درمان و نوع بیهوشی مورد استفاده دارد.

 

بهبود زخم های شکم چقدر دردناک است؟

در طول هفته دوم، منطقه درمان متورم است اما درد و کبودی در حال کاهش است. همچنین باید لباس مخصوص خود را بپوشید تا بهترین نتیجه را ببینید. ممکن است ۱۰ تا ۱۴ روز پس از عمل جراحی احساس کنید آماده بازگشت به محل کار و کارهای روزانه هستید.

 

چقدر بعد از عمل لیپوماتیک می توانید ورزش کنید؟

به طور کلی یک تا سه ماه طول می کشد تا تمام تورم از بین برود. به همین دلیل، معمولا به بیماران توصیه می شود تا ۴ هفته از ورزش اجتناب کنند. اگرچه برخی ممکن است دو هفته بعد از عمل شروع به ورزش کنند.

 

چقدر طول می کشد تا تورم پس از لیپوماتیک از بین برود؟

در صورتی که محل برش ها با بخیه بسته نشده باشد و از لباس مخصوص استفاده کنید (۳ تا ۶ روز)، ۹۰٪ تورم ۴ هفته پس از لیپوماتیک عمل برطرف می شود.

 

 

 

Laparoscopic practice

 

 

 

 

آیا اثر زخم لیپوماتیک بر روی بدن شما باقی می ماند؟

از آنجا که زخم ها بسیار کوچک هستند، معمولا قابل توجه نیستند. یک جراح ماهر لیپوماتیک عمل قادر است زخم ها را در ناحیه پنهانی در بدن شما، مانند موهای شرمگاهی و یا ناف قرار دهد، به طوری که به راحتی قابل مشاهده نباشند. . بسیاری از بیماران در اثر لیپوماتیک هیچ اثری از زخم مشاهده نمی کنند.

 

آیا می توان پس از لیپوماتیک پوست را سفت کرد؟

لیپوماتیک تکنیک حداقل تهاجمی برای حذف چربی (نه پوست) است. بهتر است این عمل در بیماران با پوست خوب، یعنی بدون پوست اضافی و پوست سست، انجام شود.

 

آیا لیپوماتیک به بدن آسیب می رساند؟

جراحی لیپوماتیک عمل به خودی خود دردناک نیست. بیمارانی که بیهوشی عمومی دریافت می کنند در حین جراحی بیدار نمی شوند و هیچ چیز را احساس نمی کنند. بیمارانی که بی حسی موضعی دریافت می کنند، ممکن است در طی مراحل (بدون درد) احساس فشار کنند.

 

آیا عمل لیپوماتیک تحت پوشش بیمه درمانی قرار دارد؟

از آنجا که لیپوماتیک عمل جزو جراحی های زیبایی میباشد، بیمه پزشکی آن را پوشش نمی دهد، مگر اینکه دلیل پزشکی برای آن وجود داشته باشد. گاهی اوقات بیمه درمانی برای درمان لیپوم های زیر پوست (تومورهای کوچک چربی زیر پوست) لیپوماتیک را تحت پوشش قرار می دهد.

 

 

 

Laparoscopic practice

 

 

 

با لیپوماتیک چقدر وزن کم می کنید؟

در حالت ایده آل، بیمار باید بعد از لیپوماتیک معادل وزن چربی حذف شده کاهش وزن داشته باشد.

 

آیا امکان دارد در محل انجام لیپوماتیک افزایش وزن رخ دهد؟

در صورتی که کالری بیشتری نسبت به کالری که می سوزانید، مصرف کنید امکان بازگشت چربی ها وجود دارد.

 

عوارض احتمالی لیپوماتیک عمل:

پس از لاغری با لیپوماتیک نیز مانند دیگر عمل‌های جراحی، احتمال بروز خطرها و عوارض احتمالی و مختلفی وجود دارد:

  • برخی بیماران با کبودی یا خونریزی مختصری روبرو می‌ شوند که پس از چند روز برطرف می‌شود. این مشکل همواره برای بیمارانی پیش می‌آید که آسپرین قبل از جراحی مصرف کرده‌اند. بنابراین جراح به بیمار توصیه می‌کند که از دو هفته قبل از جراحی از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کند.
  • حساسیت به لیدوکائین باعث خارش یا سوزش می‌شود.
  • اندکی احتمال عفونت وجود دارد.

 

 

 

Laparoscopic practice

 

 

 

هزینه لیپوماتیک:

هزینه لیپوماتیک عمل به تعداد ناحیه‌ های درمان و شاخص توده بدن (BMI) بستگی دارد. چون این عمل را می‌توان در نهایت ایمنی به صورت سرپایی انجام داد، طبعاً هزینه آن بسیار کمتر از عمل‌هایی است که به بیهوشی در اتاق عمل نیاز دارد. به علاوه عوارض مربوط به محلول تامسنت و بی‌حسی موضعی بسیار کمتر از بیهوشی عمومی است.

 

 

دکتر آرش نجف بیگی-فوق تخصص جراحی پلاستیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *