Liposuction

لیپوساکشن

لیپوساکشن یا (کشیدن چربی): امروزه روش های زیادی جهت کاهش حجم چربی های موضعی مانند لیزر لیپولیز  مزوتراپی , کاویتیشن  , کرایولیپولیز, RF  و …وجود دارد که با این روش ها و طی جلسات متعدد فرد می تواند بصورت محدودی تقییر سایز بدهد . ولی به نظر می رسد که هنوز لیپوساکشن موثرترین گزینه به تنهایی یا در ترکیب با روش های دیگر مانند آبدومینوپلاستی برای رفع چاقی موضعی باشد.

تقریبا دو دهه است که جراحی لیپوساکشن به عنوان روشی جهت رفع چربی های موضعی بکار می رود. هر سال ده ها هزار مورد از این جراحی در سرتاسر دنیا انجام می شود.روش های انجام آن و لوازم و دستگاه های به کار گرفته در این عمل در طی سال ها پیشرفت زیادی کرده است و بنظر می رسد که لیزر لیپو لیز آخرین پیشرفت در حال حاضر باشد. ولی همیشه یک اصل اساسی در مورد لیپوساکشن وجود دارد که مورد قبول همه جراحان است که لیپو ساکشن روشی جهت کاهش وزن نمی باشد .

 

Liposuction

 

 

سلولیت چیست؟

در حالت طبیعی پوست در فواصل خاصی توسط رشته هایی به عضلات زیرین اتصال دارد وقتی که چربی زیر پوست طبیعی باشد پوست صاف و یک دست می باشد . ولی با تجمع چربی زیر پوست , پوست در فواصل بین این اتصالات کش آمده وبرجسته می شود در حالی که اتصالات طول ثابتی دارند و کش نمی آیند و حالت فرورفته پیدا می کنند پس پوست ظاهری مثل پوست پرتغال پیدا می کند .درمان های متعدد پیشنهاد شده که هر کدام تا حدودی موثر است مثل مزوتراپی و کاویتیشن یا لیزر لیپولیز بدون ساکشن. ولی موثرترین راه جهت خلاصی از این مشکل کاهش وزن موثر و کاهش چربی زیر جلدی است .

 

فرق لیپوساکشن ساده با لیزر لیپولیز و التراسونیک چیست؟

اصول اولیه تمام این روش ها یکسان است فرق بین این روش ها با نوع ساده در ادعای آنها در انجام ساکشن موثرتر و یک دست تر و سفت کردن پوست شل و کاهش عوارض می باشد ولی هزینه آنها گران  تر و زمان عمل طولانی  تر است. در روش لیزر لیولیز در اکثر موارد چربی های لیز شده را باید با ساکشن کردن بیرون بکشیم .

به نظر می رسد چنانچه در محل جراحی به طور موثری مایع تزریق شود و با کانولاهای ظریف تر ساکشن انجام شود نتایج مشابهی بدست آید. روش لیزر لیولیز در رفع چاقی وافتادگی پوست ناحیه غبغب و زیر بازو بسیار موثر است .

 

Liposuction

 

 

 

 

عمل لیپو ساکشن چیست؟

در این جراحی چربی های تجمع یافته موضعی و ناخواسته را که علیرغم ورزش و رژیم های مناسب از بین نرفته اند پس از تزریق مایع مخصوصی با استفاده از لوله های فلزی باریک به نام “کانولا” پس از ایجاد سوراخ های کوچکی در پوست خارج می کنند. لیپو ساکش با کانولای التراسونیک و یا لیزری وهمچنین نوع powered انواع دیگر این جراحی هستند. تقریبا هم در زنان و هم مردان این چربی های موضعی می توانند هر کجای بدن ایجاد شوند اما معمولا در زن ها بیشتر در قسمت شکم،باسن ، پهلوها، ران ،سینه وپشت زیر کش سوتین تشکیل شوند.در مردها این تجمع اکثرا در شکم و پهلو ها و سینه است . لیپو ساکشن همراه با سایر اعمال جراحی مثل جراحی زیبایی شکم و سینه هم جهت فرم دادن بهتر به محل جراحی استفاده می شود .

 

کدام قسمت از بدن را می توان ساکشن کرد؟

گردن و غبغب , بازو ,سینه , شکم و پهلو ها و پوبیس (ناحیه بالای قسمت تناسلی) ,پشت و کمر , باسن ,ران ها , زانوها ,ساق و برجستگی های پشتی و جلویی ناحیه زیر بغل.

 

 

 

 

 

Liposuction

 

 

 

کاندیدای مناسب و مراحل قبل ازعمل:

مشاوره قبل از عمل می تواند تعیین کند که فرد کاندیدای مناسب برای لیپوساکشن هست یا نه . در مشاوره قبل از عمل یک سابقه ی کامل پزشکی و آزمایشات و معاینات فیزیکی مناسب انجام می گیرند تا وضع سلامتی شما معلوم شود. و توصیه های لازم و دستورات قبل از عمل به شما داده می شود.

این عمل در هر سنی قابل انجام است . کیفیت پوست بسیار مهم است . بهترین بیماران برای انجام این عمل افرادی هستند که سالم بوده هیچ نوع بیماری مزمن و چاقی مرضی نداشته حدود ۱۲-۱۵% از وزن ایده آلشان سنگین ترند و دارای پوست سفت با الاستیستی بالا هستند.

همچنین لیپوساکشن سلولیت (حالت پوست پرتغالی شدن) پوست را کامل رفع نمی کند.پس افراد با پوست اضافه و شل و آویزان و دارای ترک فراوان نباید انتظار اصلاح کامل مشکلشان یعنی جمع شدن کامل پوست را داشته باشند در این افراد نیاز است که با روش های دیگر جراحی پوست اضافه برداشته شود که اکثرا این مشکل در ناحیه زیر شکم و زیر بازو دیده می شود .

چون مقدار مایع تزریقی به داخل چربی بر اساس وزن فرد و وضعیت سلامتی او برای هر کسی متفاوت است و مقدار چربی خارج شده هم به مقدار مایع تزریق شده بستگی دارد حتی در بهترین شرایط هم نمی توان در یک جلسه بیشتر از چند لیتر مایع تزریق و چند لیتر چربی خارج کرد.پس در افراد با چربی ضخیم در ناحیه و نواحی متعدد نیازمند ساکشن ممکن است بیش از یک جلسه با فاصله حداقل یک ماه نیاز باشد .

افراد سیگاری بهتر است حداقل یک ماه قبل از عمل سیگار را ترک کنند. سیگار کشیدن رگ های خونی را تنگ می کند و جریان خون بافت را کاهش می دهد.

در نتیجه روی التیام یافتن زخم اثر منفی میگذارد. آسپرین و داروهای ضد التهابی مثل بروفن و داروهای ضد انعقادی , بعضی موادغذایی مثل سیر و انگور می توانند زمان انعقاد خون را افزایش و باعث افزایش خونریزی شوند، بنابراین حداقل از ده روز قبل از عمل نباید از آن ها استفاده شود.

این عمل در افراد با بیماری دیابت , فشار خون کنترل نشده , افراد با نقص ایمنی و افراد با مشکلات انعقادی تقریبا انجام نمی شود . افراد وسواسی و با انتظارات غیر معقول بهتر است این عمل را انجام ندهند.

 

 

 

Liposuction

 

 

 

 

محل انجام جراحی و روش بیهوشی:

بهترین روش انجام عمل با بی حسی موضعی و گاهی تزریق مقداری آرام بخش و ضد درد در حالت هوشیاری کامل است ولی چنانچه فرد کامل همکاری نکند و یا از ابتدا درخواست کند این عمل با بیهوشی کامل انجام می شود و در بیمارستان یا مرکز جراحی محدود انجام شده و نیاز به بستری ندارد و بیمار پس از تثبیت وضعیت عمومی مرخص می شود طول عمل بسته به وسعت محل ساکشن از نیم ساعت تا چهار ساعت متفاوت است .

 

مراحل پس از جراحی:

پس از جراحی بیمار گن مخصوصی را طبق صلاحدید جراح به مدت چند هفته تا چند ماه می پوشد تا تورم به حداقل رسیده زودتر برطرف شود.

پس از عمل درد کمی وجود دارد مختصری کبودی وتورم عادی می باشد. معمولا تا ۴۸ ساعت خونابه از محل سوراخ های ساکشن خارج می شود که نیاز به پانسمان مکرر دارد .ولی زخم ها را تا یک هفته باید پانسمان کرد .بعد از آن کرم های مناسبی جهت ترمیم بهتر زخم ها تجویز می شود.فرد می تواند ۷۲ ساعت بعد به راحتی دوش بگیرد .

توصیه می شود به علت کاهش موقت حس پوست پس از عمل از تماس آب یا اجسام بسیار سرد و گرم با پوست (مثل کیسه آب گرم) به شدت پرهیز نمایید در غیر این صورت سوختگی شدیدی ایجاد خواهد شد.

کافیست فرد سه روز در منزل استراحت نماید .در دو ماه اول پیاده روی آرام مانعی ندارد ولی انجام حرکات ورزشی کامل پس از دو ماه امکان دارد.

بیمار روز دهم وبیست ویکم ,دو ماه و شش ماه و یکسال بعد از جراحی مجددا ویزیت خواهد شد.

Liposuction

 

 

 

عوارض عمل:

  • عوارض زودرس مثل عفونت و خونریزی بسیار نادر است . کبودی مختصر عادی است.
  • بی حسی درپوست به دنبال لیپوساکشن می تواند تا چند ماه ادامه داشته باشد ولی بی حسی دائمی بسیار نادر است.
  • یکی از شایع ترین عوارض ورم است که گاهی ماه ها وقت لازم است تا برطرف شود.
  • گاهی در زیر پوست مایع جمع می شود (سروما) که اکثرا خودبخود رفع می شود ولی ندرتا مجبوریم آن را با سرنگ تخلیه کنیم.
  • گاهی بعد عمل بیمار دچار انقباضات کوتاه مدت عضله ودرد می شود که با مصرف مسکن و آرام بخش بهبود می بابد.
  • عارضه آمبولی ریه با روش تاموسنت نادر است.
  • شل شدن پوست و ایجاد ناهمواری در محل ساکشن که اگر انتخاب بیمار بدقت انجام شود و از کانولاهای ظریف استفاده شود احتمال آن کم میشود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *