Slimming surgery

عمل جراحی لاغری

عمل جراحی لاغری : چاقی و اضافه‌ وزن در برخی افراد گاه آن قدر زیاد می‌ شود که دست به روش‌ های تهاجمی می‌ زنند و خود را به دست تیغ جراحان می‌ سپارند تا به این طریق بتوانند از شر چربی‌ های اضافی بدن خلاص شوند.

 

 

 

 

Slimming surgery

 

 

 

 

روش های زیادی برای انجام عمل جراحی لاغری وجود دارد از جمله:

 • کنارگذاری معده
 • ایجاد بای‌ پس معده
 • گاستریک آستینی
 • حلقه‌گذاری قابل‌ تنظیم معده
 • حلقه‌گذاری عمودی
 • ‌انحراف بیلیوپانکراتیک

 

عمل جراحی لاغری کنارگذاری معده:

طی انجام عمل جراحی لاغری شکم، جراح با استفاده از یک گیره یا بست، معده جدیدی برای بیمار ایجاد می‌کند. این گیره معده‌ای به اندازه یک فنجان برای فرد درست می‌کند. البته بقیه بافت معده نیز همچنان وجود دارد ولی دیگر غذا وارد آن نمی‌شود و به مرور زمان موجب لاغری فرد می شود.

 

ایجاد بای‌ پس معده:

عمل جراحی لاغری بای پس معده برای افراد بسیار چاق با BMI  بالای ۳۵ توصیه می‌شود. در این عمل جراحی لاغری، معده به دو قسمت تقسیم می‌ شود و قسمت بالای معده را به روده کوچک متصل می‌کنند. در نتیجه حجم معده نصف شده و قسمت پایین معده برداشته می‌شود. در این افراد نیز مصرف روزانه ویتامین B12 و B کمپلکس، آهن و کلسیم توصیه می‌شود. در ۱۰ روز اول عمل جراحی لاغری باید مایعات و انواع پوره‌ها با حجم کم مصرف شود و از مصرف غذاهای نفاخ مانند حبوبات، کلم، گل کلم و انواع نوشابه‌های گازدار خودداری شود. این عمل جراحی لاغری یکی از رایج‌ ترین جراحی‌های کاهش وزن است، چرا که نتایج طولانی‌ مدت مثبتی داشته است و از هر دو مکانیسم سوء‌جذب و محدود‌ کردن برای رسیدن به هدف کاهش وزن بهره می‌برد.

 

 

 

 

Slimming surgery

 

 

 

 

گاستریک آستینی:

این عمل جراحی لاغری، روشی از درمان چاقی است که به وسیله لاپاراسکوپی انجام می‌شود. در این روش حلقه‌ای از جنس سیلیکون دور معده قرار داده می‌شود که مثل یک کمربند به دور معده سفت می‌شود. این حلقه توسط لوله باریکی به محفظه تزریق که در زیر پوست شکم قرار داده شده، وصل می شود. جراح در جلسات بعدی با لمس شکم و یافتن محل تزریق، مقداری مایع سرم به داخل بالن حلقه که دور معده شما قرار دارد، تزریق می‌کند. این امر منجر به تنگ‌تر شدن حلقه و در نتیجه کوچک‌تر شدن حجم معده می‌شود‌. این جراحی از نوع محدود‌کننده است و رواج زیادی دارد زیرا باعث کاهش وزن تدریجی و ثابتی می‌شود و در صورت لزوم هم می‌توان باند را تعدیل کرد. این روش قابل برگشت است و به افراد با BMI بالای ۳۵ توصیه می‌شود. گاستریک باندینگ بسیار شبیه به گاستروپلاستی است و مصرف روزانه B12  و B کمپلکس پس از آن توصیه می‌شود.

 

حلقه‌ گذاری قابل‌ تنظیم معده:

در این روش، جراح عمل جراحی زیبایی حلقه‌ای را در قسمت فوقانی معده قرار می‌دهد که قابلیت باد شدن دارد. با باد کردن آن، کیسه‌ای با مجرای ورودی باریک در باقی‌ مانده معده جای می‌گیرد. این کار از طریق عمل لاپاراسکوپی انجام می‌شود. وقتی فرد غذا می‌خورد، غذا به دیواره معده فشار وارد می‌کند و سیگنال‌ هایی به مغز ارسال می‌شود که اشتهای فرد را کم می‌کند. این گیره را به دلخواه می‌توان تنظیم یا از بدن خارج کرد. ‌

 

 

 

 

Slimming surgery

 

 

 

 

حلقه‌گذاری عمودی:

در این روش از عمل جراحی لاغری، جراح سوراخی را در قسمت فوقانی معده ایجاد می‌کند و گیره‌های جراحی را به سمت بالا داخل معده قرار می‌دهد که معده را کوچک‌تر می‌کند. سپس، جراح باندی پلاستیکی را داخل سوراخ قرار می‌دهد و قسمت انتهای آن را می‌بندد تا از کشیده شدن آن جلوگیری کند. مواد غذایی از این کیسه و از سوراخ کوچک ایجادشده وارد معده می‌شود، بنابراین افراد در حجم کمتری غذا می‌خورند.

 

 

Slimming surgery

 

 

 

 

 

انحراف بیلیوپانکراتیک:

در این روش که نوعی فرآیند سوءجذب به شمار می‌رود، مقدار کالری و مواد مغذی قابل‌جذب از طریق معده کاهش می‌یابد. جراح کیسه کوچکی را به عنوان معده باقی می‌گذارد که از این طریق، فقط بین ۱۱۳ تا ۲۲۷ گرم مواد غذایی در خود نگه می‌دارد. سپس مسیری انحرافی را برای غذا ایجاد می‌کند که باقی‌مانده معده و بخش زیادی از روده کوچک از مرحله گوارش خارج می‌شوند و به این شکل، بخش اعظم مواد مغذی و کالری جذب نمی‌شود و فرد وزن کم می‌کند.

 

شرایط مناسب برای انجام عمل جراحی لاغری:

پزشکان برای روی آوردن به روش‌های عمل جراحی لاغری بعضی از معیارها را در بیماران مد نظر قرار می‌دهند که در صورت نزدیک بودن شرایط بیمار اقدام می‌کنند:

 • نمایه توده بدنی (BMI) بالاتر از ۴۰ (۴۵ کیلوگرم).
  • ۳۵BMI تا ۴۰ (۳۶ کیلوگرم) که در افراد مشکلاتی را مانند فشار خون بالا، دیابت، آسم، کاهش شدید کنترل مثانه و وقفه‌ های تنفسی حین خواب را ایجاد می‌کند.
 • BMI بین ۳۰ تا ۳۵ نیز عامل بروز دیابت و سندرم متابولیک در بیماران می‌شود.

 

قبل و بعد از عمل جراحی لاغری:

قبل از عمل جراحی:

 • بیمارانی که قرار است تحت این نوع عمل‌ جراحی لاغری قرار بگیرند باید از کشیدن سیگار خودداری کنند،
 • وزن خود را کاهش دهند و از تحت کنترل درآمدن قند خون اطمینان حاصل کنند.
 • مصرف آسپرین و مواد حاوی این دارو، مکمل‌های تغذیه گیاهی حدودا یک هفته پیش از عمل الزامی است.
 • افراد باید بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از عمل، غذاهای مایع و نوشیدنی استفاده کنند و عمل در بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد.

 

 

 

 

Slimming surgery

 

 

 

 

 

بعد از عمل جراحی:

افرادی که تحت این نوع اعمال جراحی لاغری قرار می‌گیرند، ابتدا باید تا ۲ هفته رژیم غذایی آبکی را در دستور کار خود قرار دهند و پس از آن شروع به‌خوردن مواد جامد کنند.

 

لاغری بعد از انجام عمل جراحی لاغری:

عمل جراحی لاغری می‌ تواند منجر به کاهش ۵۰ درصدی وزن شود. موفقیت در کاهش وزن بعد از عمل جراحی بستگی به تعهد شما در تغییر سبک زندگی و عادات مربوط به فعالیت بدنی شما دارد. ترکیب چند نوع عمل جراحی زیبایی با یکدیگر معمولا نتیجه به‌دست‌ آمده را مطلوب‌تر خواهد کرد. در این میان روش سوء جذب مواد بیشترین کاهش وزن را به دنبال دارد؛ ولی از سوی دیگر، بدن فرد با کمبود شدید مواد مغذی مواجه می‌شود که در درازمدت مشکلات زیادی به دنبال دارد.

و باید توجه داشته باشید که انجام همچین عمل های جراحی زیبایی نیز عوارضی از جمله عفونت، ایجاد لخته‌های خونی، زخم معده و کمبود مواد مغذی در بدن، افتادگی و شل شدن پوست ناحیه‌ای که تحت عمل قرار گرفته است، به همراه دارد.

قیمت جراحی های لاغری:

قیمت جراحی لاغری یکی از مهم ترین دغدغه های افرادی است که قصد انجام این کار را دارند. برای اکثر افراد سوال است که هزینه ی عمل های جراحی لاغری چقدر بوده و چگونه محاسبه می شود. توجه داشته باشید که عوامل بسیاری در قیمت جراحی های لاغری تاثیر گذارند مانند پوشش بیمه، میزان سلامت فرد، محل انجام جراحی و عواملی از این قبیل.

 

 

 

Slimming surgery

 

 

 

 

 

هزینه های بعد از جراحی لاغری:

 • هزینه ی ملاقات با متخصصان تغذیه معمولا جزو هزینه های پرداخت شده قبل از عمل نمی باشد. به همین دلیل بیمار باید خود به صورت جداگانه این هزینه ها را پرداخت کند.
 • هزینه های ویزیت های پس از جراحی معمولا رایگان بوده یا توسط بیمه پرداخت می شوند.
 • عوارض جراحی ممکن است برای بیمار کمی هزینه بر باشد. اگر جراحی تحت پوشش بیمه انجام شود، هزینه های درمان عوارض نیز توسط بیمه پرداخت خواهد شد. در صورت عفونی شدن زخم جراحی، هزینه درمان معمولا توسط بیمارستان پرداخت می شود.
 • لباس های جدید. بیمارانی که جراحی بای پس معده انجام می دهند، اغلب به سرعت وزن کم می کنند. این بیماران باید برای هزینه های خرید لباس هایی با سایز جدید آماده باشند زیرا در عرض ۲ ماه به شدت به آن نیاز پیدا می کنند.

 

 

 

دکتر آرش نجف بیگی-فوق تخصص جراحی پلاستیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *