عمل بینی گوشتی

عمل بینی گوشتی مختص افرادی که دارای بینی های پهن، پوست ضخیم و بانک غضروفی کم هستند، می باشد.

همانطور که می دانید جراحی بینی در دنیای مدرن امروز جایگاه ویژه ای را در سطح جهانی به خود اختصاص داده است. خیلی از افراد در هر سنی، با هر جنسیتی، بنا به دلایل متفاوتی تصمیم به انجام جراحی زیبایی بینی می گیرند.

لازم به ذکر است جراحی بینی در هر فرد طبق اصول مخصوص و متناسب با نوع بینی او انجام می پذیرد. انجام جراحی بینی اصولی و متناسب با ظاهر فرد، بهترین نتایج را حاصل می آورد و رضایت فرد از نتیجه ی حاصل نیز بیشتر خواهد بود.

 

 

Meaty nose action

 

 

 

 

کاندیدای عمل بینی های گوشتی:

امروزه خیلی از افراد جهت زیباتر شدن ظاهرشان و برقراری تناسب بین اجزای صورتشان از جراحی بینی استفاده می نمایند. افرادی که دارای بینی های گوشتی می باشند به دلیل حساسیت بالای جراحی بینی گوشتی این نکته را باید توجه داشته باشند که حتما قبل از اقدام به جراحی، در جلسه مشاوره تمامی سوالات خود را از پزشکشان بپرسند و درباره نتیجه عمل بینی خود اطلاعات کافی را داشته باشند. و با انتظارات واقع بینانه ای نسبت به جراحی بینی گوشتی اقدام نمایند.

 

سن مناسب برای عمل بینی گوشتی:

معمولا افراد جهت جراحی بینی باید تا سن ۱۸ سالگی صبر نمایند تا روند رشد کامل بینی آن ها شکل بگیرد. اگر جراحی بینی در افرادی که رشد بینی آن ها کامل نشده باشد صورت گیرد و زودتر از زمان موعد جراحی بینی انجام گیرد.

احتمال نا متناسب شدن بینی با مابقی اجزای صورت وجود دارد و در ظاهر چهره فرد تاثیر سوئی را ایجاد می نماید. مخصوصا افرادی که دارای بینی های گوشتی می باشند حتما باید تا سن ۱۸ سالگی صبر نمایند و بعد از آن اقدام به جراحی بینی گوشتی نمایند.

 البته در برخی افراد که سن آن ها پایین تر می باشد نیز ممکن است به دلایلی مانند گرفتگی بینی و انحراف شدید بینی ، عمل بینی صورت گیرد. جراح باید بسیار مراقب باشد که آسیبی به رشد غضروف ها و استخوان ها وارد ننماید.

 

 

 

 

Meaty nose action

 

 

 

 

عمل بینی گوشتی چگونه است؟

افرادی که دارای بینی گوشتی می باشند باید در انتخاب جراح دقت بسیار بالایی داشته باشند، زیرا اغلب عمل بینی گوشتی رضایت مند نمی باشند و اکثر بیماران از نحوه ی جراحی بینی خود ناراضی هستند. بینی های گوشتی غضروف های ضعیفی دارند و پوست بینی گوشتی ضخیم می باشد.

تجمع چربی فراوان در نوک بینی و پهن بودن سر بینی از دیگر نشانه های بینی های به اصطلاح گوشتی می باشد اصلاح بینی های گوشتی با بینی های استخوانی بسیار متفاوت می باشد و جراح بینی باید این را به خوبی بداند که جهت عمل بینی گوشتی باید غضروف ها را اصلاح و تقویت نماید و نباید غضروف ها برداشته شوند و یا کوچک گردند.

هدف از عمل بینی گوشتی کوچک کردن بینی نیست. هدف اصلی آن فرم دادن به بینی به صورتی می باشد که با مابقی اجزای صورت تناسب برقرار گردد.

 در کل تمامی جراحی هایی که هدف آن کوچک کردن بینی می باشد باعث بروز مشکلات تنفسی در فرد می شود و ظاهر فرد نیز در طولانی مدت بسیار مطلوب نخواهد بود.

 

 

 

Meaty nose action

 

 

 

به دلیل این که غضروف ها و اسکلت بینی های گوشتی ضعیف می باشند. جراح باید در هنگام جراحی بینی گوشتی غضروف هایی را که در جایگاه مناسبی قرار ندارند جابه جا نماید و قسمت هایی که ساختار آن ضعیف می باشد به وسیله پیوند غضروف ها تقویت گردد.

تورم در بینی های گوشتی بعد از جراحی نسبت به بینی های استخوانی بیشتر است و مدت بیشتری زمان می برد تا از تورم بینی کاسته شود و بیمار نباید عجله نماید و تقریبا حدودا ۱ سال زمان می برد تا فرد بتواند فرم بینی خود را بعد از عمل جراحی بینی گوشتی مشاهده نماید.

 

نتایج عمل بینی های گوشتی باید از جهات مختلف مورد ارزیابی قرار بگیرند این موارد شامل موارد زیر می باشد:

 • اندازه
 • شکل
 • میزان ضخیم بودن و اندازه آن
 • ضخامت پوست بر روی بینی

 

 

 

Meaty nose action

 

 

 

 

چه متدهایی در عمل بینی گوشتی استفاده می شود؟

 پیوند غضروف به نوک بینی و پل بینی : به دلیل این که پوست کلفت می باشد برای اینکه مشخصات نوک بینی و پل بینی به صورت درستی رویت شوند بدین منظور از پیوند غضروف استفاده می شود .

 کاسته شدن چربی در قسمت بافت نرم : کوچک کردن چربی هایی که بافت نرم راتشکیل می هند باید با دقت فراوان و بسیار با مهارت انجام شود . مخصوصا در نوک بینی می تواند به ظاهر شدن ویژگی های بینی کمک چشمگیری کند .

 کم شدن به  اندازه کافی و تناسب داشتن با سایز کلی بینی : همان طور که پوست کلفت به زمان بیشتری برای بهبود بخشیدن احتیاج دارد توصیه می شود از یک روش اندازه گیری برای کوچک کردن بینی استفاده شود.

عمل بینی برای تمامی پوست ها جراحی می باشد که با سختی همراه است . در این صورت عمل بینی برای بینی های گوشتی احتیاج به تجربه و مهارت بالا دارد . جراح باید درک خوبی از اندازه کوچک کردن بینی داشته باشد تا بتواند نتیجه خوبی ر ا از عمل بینی دریافت کند.

 

 

Meaty nose action

 

 

 

اقدامات لازم جهت کاهش تورم بعد از عمل بینی:

افرادی که  دارای بینی گوشتی می باشند بعد از عمل بینی گوشتی نسبت به افرادی که بینی های استخوانی دارند تورم بینی بیشتر است و روند کاهش آن نیز کندتر می باشد.

یک سری مراقبت ها و اقداماتی لازم است انجام شود تا روند کاهش تورم سریع تر گردد. البته بعد از سپری کردن دوره نقاهت مقداری از تورم و کبودی ناشی از جراحی برطرف می گردد.

میزان کبودی و ورم بینی به اقداماتی که جراح بینی در هنگام جراحی بر روی بینی افراد انجام می دهد نیز بستگی دارد و در همه افراد یکسان نمی باشد. جنس پوست و ساختار استخوان نیز درمیزان تورم و کبودی بی تاثیر نمی باشند. در ادامه مواردی را که هر فرد جهت تسریع در کاهش تورم بینی باید انجام دهد را توضیح داده ایم:

 • از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.
 • ازفین کردن بینی خصوصا با فشار جدا خودداری کنید .
 • جهت کاهش تورم سر خود را بالا نگه دارید و در هنگام خواب از بالشت اضافه در زیر سرتان استفاده نمایید.
 • مصرف آناناس طبیعی و آب کرفس جهت کاهش تورم بینی
 • استفاده از پمادهای آنتی بیوتیک و پمادهای ضد التهاب جهت کاهش تورم بینی و جهت بهبودی و از بین رفتن جای بخیه نیز استفاده می گردد.
 • استفاده از کمپرس سرد به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد از جراحی
 • سعی کنید خیلی زیر آفتاب و لامپ های حرارتی قرار نگیرید و از رفتن به اماکن گرم مانند سونا پرهیز نمایید. سعی کنید موقع استحام از آب داغ استفاده نکنید.
 • پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت ها و ورزش های سنگین تا مدتی بعد از جراحی
 • مصرف غذاهای حاوی پروتئین و سبزیجات نیز جهت کاهش تورم تاثیر گذار می باشند.
 • پرهیز از مصرف نمک زیاد و غذاهای شور. سعی کنید از غذاهای نرم استفاده کنید و از خوردن غذاهای جویدنی و سفت پرهیز نمایید. در هنگام نوشیدن آب و سایر نوشیدنی ها نیز از نی استفاده نمایید
 • جلوگیری از واردشدن ضربه به بینی

 

دکتر آرش نجف بیگی-فوق تخصص جراحی پلاستیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *