Practicing Nose Repair

عمل بینی ترمیمی

عمل بینی ترمیمی در واقع عمل ترمیمی بینی و یک عمل بینی ثانویه است و پس از اولین عمل بینی در صورتی که نتایج اولیه به دلخواه بیمار نبود، انجام می ‌گیرد و به روتوش (رتوش) بینی می ‌پردازد.

 عمل مجدد بینی در بسیاری از موارد از اولین عمل جراحی بینی گران ‌تر می‌شود، زیرا جراح باید به بازسازی و تغییرات بیشتری برای بار دوم بپردازد.

بسیار از افراد با وجود مراقبت های بعد عمل بینی از نتیجه عمل بینی اولیه خود راضی نیستند. بیش از ۹۰  درصد آن ‌ها علت این امر را ناآگاه بودن پزشک از ظاهر بینی متناسب با صورتشان و یا عدم تجربه کافی پزشک می ‌دانند.

 

 

Practicing Nose Repair

 

 

 

عمل بینی ترمیمی چیست؟

ترمیم بینی همان جراحی بینی ثانویه است که برای ترمیم ظاهر و عملکرد یک بینی که قبلاً تحت عمل جراحی قرار گرفته، طراحی شده است.

بسیاری از افراد به دلیل داشتن مشکلات تنفسی در بینی یا ناراضی بودن از ظاهر خود، قبلاً عمل جراحی بر روی بینی خود انجام داده‌اند.

در حقیقت، بسیاری از بیماران موارد متعدد عمل جراحی ناموفق بر روی بینی خود داشته ‌اند و تعداد این عمل ‌ها حتی به شش یا هفت مورد نیز می ‌رسد.

 به خاطر این که عمل بینی یکی از دشوارترین انواع جراحی است، در عمل نیاز زیادی به انجام عمل ‌های جراحی ثانویه در این رابطه وجود دارد. علاوه بر این، عمل جراحی ترمیمی بینی بر روی بینی حتی پیچیده‌تر و دشوارتر از عمل جراحی اولیه است.

به همین خاطر لازم است بیماران یک جراح دارای سطح تخصص و تجربه کافی برای انجام این کار پیدا کنند. افرادی که عمل ثانویه بینی بر روی آن‌ها انجام می‌ شود شامل مردان و زنانی هستند که از نظر فیزیکی سالم بوده و دارای انتظارات واقع‌ بینانه هستند و در حقیقت از نتایج حاصل از عمل‌ های جراحی بینی قبلی خود ناراضی و ناخشنود می ‌باشند.

عمل بینی ترمیمی بعد از عمل می‌ تواند از یک عمل جراحی ساده برای حذف مقداری از استخوان اضافی یا غضروف باقی مانده بر روی پل بینی تا یک عمل جراحی بسیار پیچیده برای اصلاح کامل بینی بیمار را شامل شود.

 

 

Practicing Nose Repair

 

 

 

 

عمل بینی ترمیمی بر روی افرادی انجام می ‌شود که با بدشانسی بخش زیادی از بافت بینی آن‌ ها برداشته شده و باز هم دارای مشکلات جدی باقی مانده در ظاهر بینی خود هستند.

عمل بینی ترمیمی انجام شده بر روی این بیماران معمولاً به‌ عنوان دشوارترین نوع عمل جراحی بینی در نظر گرفته می‌ شود.

 در این جراحی‌ ها معمولاً نیاز به انجام اقدامات طولانی و پیچیده است که نیازمند استفاده از پیوند بافت گرفته شده از گوش، دنده، یا ناحیه شقیقه برای بازیابی غضروف، استخوان و لایه بینی در صورت نیاز است.

علاوه بر نیاز به اصلاح پوست و بافت نرم بینی، همواره در این نوع از عمل‌ های جراحی محدودیت ‌های قابل ‌توجه در نتایج به خاطر اثرات باقی مانده از برش‌ های جراحی، ایجاد مقاومت نسبت به کشیده شدن پوست، و نیز ایجاد ناهنجاری‌های سطحی وجود دارد.

 درهرحال هنگام استفاده از عمل بینی ترمیمی ، فرد باید انتظارات واقع ‌بینانه از نتایج نهایی حاصل از عمل جراحی بینی داشته باشد و برای اطلاع دقیق از هزینه ترمیم بینی هم با پزشک مشورت نماید.

 

 

 

Practicing Nose Repair

 

 

 

مشکلات قابل حل در عمل بینی ترمیمی :

مشکلات زیر اگر در جراحی بینی اول اصلاح نشده باشد، تا حدود زیادی با عمل بینی ترمیمی قابل حل است.

-غضروف هایی که باعث به وجود آمدن قوز بینی شده است به مقدار مناسب برداشته نشده و بینی همچنان دارای برآمدگی است.

– کجی بینی

– انحراف بینی

– بافت بینی بیشتر از حد نیاز برداشته شده است و با این امر در قسمت پشت و یا دیواره بینی باعث ایجاد فرورفتگی شده و یا بینی بیش از اندازه سربالا شده است.

– از مشکل ترین عمل بینی ترمیمی زمانی است که پوست در هنگام عمل اول و یا بعد از آن آسیب دیده باشد. گاهی اوقات حتی ترمیم برای این بیماران مقدور نیست.

چه زمانی باید عمل بینی ترمیمی انجام بگیرد؟

هنوز هم بین جراحان مختلف درباره جواب این سوال اختلاف نظرهایی وجود دارد. گاهی اوقات پیشنهاد می شود که حداقل ۱سال از انجام عمل بینی اول گذشته باشد و پس از آن برای عمل ترمیم بینی تصمیم گیری شود.

 اما گاهی هم گفته شده که بعضی از نقایص بینی را قبل از یک سال می توان برطرف کرد. در هر صورت جراح شما با معاینه می تواند این تصمیم را بگیرد.

 

Practicing Nose Repair

 

 

 

قبل از عمل بینی ترمیمی چه اقداماتی باید انجام بگیرد؟

– مانند عمل بینی که با هدف زیبایی و برای اولین بار انجام می گیرد باید عکس برداری های لازم انجام بگیرد. در صورتی که اختلالات تنفسی در اثر جراحی اولیه به وجود آمده باشد، ممکن است جراح بینی به نتیجه عکس برداری های سی تی اسکن بینی و سینوس ها، آندوسکوپی بینی و سینوس ها نیاز داشته باشد تا بتواند عمل بینی ترمیمی را به درستی انجام بدهد.

 در غیر این صورت عکس برداری های معمولی که در زوایای مختلف انجام می گیرد، از بیمار گرفته می شود تا جراح بینی بتواند نقایص ظاهری بینی و همچنین تاثیر آن در صورت را متوجه شود .

– در صورتی که برای عمل بینی ترمیمی به جراح بینی دیگری مراجعه کرده اید که از جراحی اولیه شما با خبر نمی باشد، باید درباره جراحی ابتدایی خود اطلاعاتی را در اختیار جراح قرار دهید و عکس های بینی بدون عمل را در اختیار پزشک قرار دهید.

– اگر برای عمل بینی ترمیمی به بیهوشی نیاز باشد، باید تمامی آزمایشات روتین پیش از عمل بینی انجام بگیرد.

 

 

 

Practicing Nose Repair

 

 

 

 

 

توصیه‌ هایی در مورد عمل بینی ترمیمی :

عمل بینی ترمیمی متفاوت از عمل جراحی اولیه بینی است و انجام آن نیازمند تخصص خاص برای درک مسائل و پیچیدگی‌ های آناتومی زیربنایی حاصل از مشکلات متعدد عمل جراحی اولیه بینی است که اقدامات جراح بینی در آن بیشتر یا کمتر از حد لازم بوده است.

رویکردهای طراحی شده در صورتی موفقیت آمیز است که مشکل ایجاد شده محدود و متمرکز باشد. عملیات اصلاحی بیشتر برای تجدید ساختار بینی در مواقعی لازم است که مشکلات جدی برای بینی فرد ایجاد شده باشد.

برای حداکثر کردن مزایای ناشی از عمل جراحی زیبایی اصلاحی لازم است به دنبال جراحی باشیم که در انجام این نوع از عمل‌ های جراحی متخصص باشد و بتواند درک مناسبی از اهداف مورد نظر بیمار برای بهبود ظاهر بینی داشته باشد. در این رابطه مهم است بیمار درک مناسب از محدودیت‌های عمل جراحی اصلاحی داشته و انتظارات واقع بینانه درباره نتایج حاصل از عمل داشته باشد.

با وجود ناامید کننده بودن این موضوع، در برخی موارد ممکن است بهترین راه حل برای بیمار خودداری از انجام عمل جراحی اصلاحی باشد، زیرا خطرات ناشی از این عمل ممکن است بطور مشخص از مزایای آن بیشتر باشد.

 

 

دکتر آرش نجف بیگی-فوق تخصص جراحی پلاستیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *