رینوپلاستی ثانویه

رینوپلاستی ثانویه به مواردی اطلاق می‌شود که فرد از از جراحی اولیه خو راضی نباشد  که این نارضایتی ممکن است این باشد که مشکلات تنفسی وی اصلاح نشده باشد  یا ناشی از عمل و یا نارضایتی از ظاهر بینی وی باشد.
همان جمله معروف «انسان جایزالخطا است » در این جراح هم صدق میکند. و همیشه نمی‌توان انتظار موفقیت صددرصدی در عملکرد یک جراح داشت و بهترین جراحان زیبایی بینی معمولا از بینی ۲ تا ۵ درصد حاضر هستند این جراحی را انجام دهند .

رینوپلاستی ثانویه بینی  یکی از جراحی های سخت زیبایی است که رینو به معنای بینی و پلاستی به معنی اصلاح کردن میباشد . با توجه به این که بینی دارای ساختاری پیچیده و سه بعدی میباشد  آن چه پس از جراحی زیبایی بینی به دست می اید  ، به بهبود و التیام اسکار بعد از عمل وابسته است. این دلایل بتعث شده است بسیاری پس از انجام نخستین عمل زیبایی بر روی بینی خود، به چیزی که میخواهند نرسند .از سویی دیگر، امکانات امروزی هم چون دنیای مجازی موجب شده است تا اطلاع از رینوپلاستی ثانویه توسط متقاضیان بیشتر از قبل باشد  و از پزشک جراح توقع بالایی داشته باشند. این آگاهی کار جراحان را مشکل تر کرده. شاید تعجب کنید اما هشت تا پانزده درصد بیماران رینوپلاستی پس از انجام نخستین جراحی، به دلیل نارضایتی از نتیجه یا ایجاد برخی از مشکلات به رینوپلاستی ثانویه  روی اورده اند.

 

عمل رینوپلاستی ثانویه یا جراحی ترمیمی دارای مشکلات و پیچیدگی های بسیاری است ، زیرا پس از انجام جراحی نخست ساختار آناتومیک بینی به علت فیبروز از هم میپاشد  در اکثر اوقات جراح باید تکنیک جدیدی را به کار برده و بینی را دوباره بازسازی کند.

در عمل عمل رینوپلاستی ثانویه ممکن است در ظاهر تنها یک عمل جراحی ساده برای برداشتن بخشی استخوان اضافی بینی یا قسمتی از غضروف باقیمانده روی پل بینی میباشد  و یا نه یک جراحی پیچیده‌تر برای بازسازی کامل بینی باشد و این بسته به جراح بینی اولیه دارد و این که دلیل انجام رینوپلاستی ثانویه توسط بیمار چیست . در صورتی که افراد در جراحی بینی اولیه بخش های زیادی از بینی خود را از دست داده باشند  و هنوز هم مشکلات حادی در فرم بینی خود دارند، عمل رینوپلاستی ثانویه بسیار سخت تر برای ان افراد خواهد بود چرا که جراح باید برای بازیابی غضروف، استخوان و لایه بینی از گوش، دنده، یا ناحیه شقیقه بافت برداشته و به بینی آن را پیوند خواه زد . افزون بر اصلاح پوست و بافت نرم بینی محدودیت‌های دیگر این نوع از عمل‌های جراحی میتواند شامل موارد : ایجاد مقاومت نسبت به کشیده شدن پوست، ایجاد ناهنجاری‌های سطحی. حتما باید برای انجام این جراحی فرد از نتیجه رینوپلاستی ثانویه انتظار معثولانه ای داشته باشد.

 

در کل عمل رینوپلاستی ثانویه برای دو دسته از بیماران انجام می‌شود:

۱- در دسته اول، بیمار از ظاهر کلی بینی راضی است، اما از برخی ایرات جزئی بینی خود رضایت کامل را ندارد؛ برای مثال، برآمدگی بسیار ناچیزی بر روی پل بینی باقی مانده یا اختلاف قابل دید بین سوراخ های بینی  و یا نامنظمی محدودی در نوک بینی ناشی از جابجایی گرافت در این ناحیه وجود دارد که باید در جراحی ثانئویه آنها برطرف شود . در این بیماران، رینوپلاستی ثانویه معمولاً عملی با پیچیدگی کمتر است و بیمار درمجموع از انجام جراحی ثانویه رضایت بهتری نسبت به الیه دارد  و اعتماد به جراح از میان نرفته است. عموماً بیماران به خاطر چنین اشکال‌های جزئی برآشفته و مضطرب نمی‌شوند.

۲- در دسته دوم بیمار از ظاهر کلی بینی‌اش رضایتی ندارد  و یا اختلال تنفسی قابل‌ملاحظه‌ای پس از عمل به وجود آمده است و عمل جراحی ترمیمی بینی برای بهتر نتیجه دادن جراحی قبلی انجام میشود . این‌گونه از عمل رینوپلاستی ثانویه معمولاً پیچیدگی بیشتری دارد و بیمار درمجموع از انجام عمل توسط جراح اول راضی نیست  و دیگر به وی اعتمادی را ندارد . عموماً این بیماران به خاطر بدتر شدن ظاهرشان برآشفته و ناامید هستند و از کاسته شدن اعتمادبه‌نفس‌ و ایجاد مشکل در فعالیت‌ها و روابط اجتماعی‌شان عذاب میکشند .
علل مختلفی می‌توانند باعث عدم موفقیت در جراحی رینوپلاستی و ناراضی شدن بیمار  (مانند پوست ضخیم و مشکلات زیاد قبل از عمل در بینی) شده است ولی اگر بخواهیم صادقانه بگوییم اصلی‌ترین علت، ارزیابی بینی به شکل درست انجام نشده  و نحوه عمل جراحی انجام‌شده به‌وسیله جراح اولیه است.
تجربه‌ و مهارت جراح و همچنین دید هنری وی، ارزیابی و آنالیز صحیح پیش از عمل و تکنیک ظریف و دقیق جراحی در به دست اوردن بهترین نتیجه  رینوپلاستی ثانویه بینی نقش حیاتی دارند. ایجاد برش‌ها در جاهایی که بهترین مکان باشد و قابل دید نباشد ، برداشتن بیش‌ازحد غضروف و استخوان از پل بینی و همین‌طور غضروف‌های نوک بینی ـ که باعث ضعیف شدن ساختار بینی وی شده است  ـ همگی ظاهری ناخوشایند و غیرطبیعی و تنفسی مختل را به همراه خواهند داشت؛ و موجب نارضایتی و نا امیدی فرد شده است .

نکات بسیاری در انجام رینوپلاستی ثانویه باد در نظر گرفته شود  چراکه بینی یک عضو بسیار مهم در زیبایی کلی صورت است و با هر بار دست‌کاری آن شانس به دست اوردن نتیجه بهتر بسیار کم خواهد شد  و ازآنجایی‌که بینی در مرکز صورت و در معرض دید و قضاوت اطرافیان است عدم تناسب و بدشکلی آن بیشتر از هر عمل جراحی زیبایی می‌تواند تاثیر منفی را در روح و روان فرد به وجود آورد .در مطالب این بخش باهم به‌مرور جنبه‌های مختلف رینوپلاستی ثانویه خواهیم پرداخت.

 

افراد مناسب برای عمل رینوپلاستی ثانویه بینی

افرادی مناسب برای عمل رینوپلاستی ثانویه بینی هستند که علاوه بر اینکه از جراحی ائولیه بینی خود راضی نیستند ، سالم هم باشد. برای انجام  رینوپلاستی ثانویه ، حداقل باید یک سال از عمل زیبایی اولیه گذشته باشد. هر چند بیمار ممکن است به دلیل احساس نارضایتی برای انجام جراحی ترمیمی عجله داشته باشد اما باید تا یک سال بعد از جراحی اولیه صبور باشد. این فاصله یک ساله به این دلیل است که ورم جراحی اول کاملا خوب شده تا احتمال بروز خطای جراحی کاهش یابد.

دلایل انجام عمل رینوپلاستی ثانویه بینی

ذلایل مختلفی برای اقدام به انجام رین وجود داردکه  می‎توان به نوک غیر طبیعی بینی، فاصله زیاد میان سوراخ‌های بینی که موجب غیرطبیعی شدن فرم بینی می‎شود، اندازه بزرگ بینی ، بروز مشکلات تنفسی و خشکی بینی، عدم رضایت بیمار از نتیجه رینوپلاستی اولیه یا انحراف تیغه بینی ناشی از ضربات وارد شده به بینی را نام برد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *