Lower eyelid surgery

جراحی پلک پایین

جراحی پلک پایین عملی زیبایی است که در آن چربی اضافی برداشته و بافت نگهدارنده پلک پایین کشیده و محکم می ‌شود. این جراحی پلک پایین را به حداقل می ‌رساند و حالت خستگی و خمودگی را از چهره می ‌زداید. جراحی پلک پایین چشم برای آقایان نیز به اندازه بانوان محبوب است. هوشیارتر و جوان‌ تر کردن چهره دلیل اصلی انجام  جراحی پلک پایین است.

 

 

 

Lower eyelid surgery

 

 

 

 

آناتومی پلک پایین:

چشم در فضایی داخل جمجمه به نام اربیت یا کاسه چشم قرار دارد. لایه ‌ای بافتی از کناره کاسه چشم تا پلک کشیده می‌ شود که به آن سپتوم کاسه چشم گفته می‌ شود.

اطراف چشم و زیر سپتوم کاسه ‌ی چشم چربی قرار دارد. این لایه چربی از مردمک در کاسه چشم محافظت می‌ کند. چربی کاسه چشم در اثر عواملی چون افزایش چربی و نازک شدن سپتوم کاسه چشم برآمده می‌ شود و حالتی پف‌آلود به چشم‌ها می‌ دهد. متاسفانه این نوع برآمدگی گاهی ارثی است و از دوران نوجوانی شروع می ‌شود.

اکثر افرادی که از پف زیر چشم شکایت دارند، متوجه می‌ شوند که پف چشمشان صبح ‌ها بیشتر است. چشم به این دلیل صبح‌ ها پف بیشتری دارد، که چربی کاسه چشم حاوی آب است و پف پس از خواب طولانی شبانه به بیشترین حد خود می ‌رسد.

اما در طول روز جاذبه زمین و گردش خون مقداری از این مایع را جذب می‌ کند. بافت ظریف چشم به مرور شل و شل ‌تر می ‌شود و پف زیر چشم وضوح بیشتری پیدا می ‌کند. افزایش حجم مایع در اثر آلرژی و خواب بافت پلک را شل ‌تر می ‌کند و چشم ‌ها را خسته ‌تر و پیرتر نشان می‌ دهد.

 

علل پف زیر چشم:

چشم‌ های پف کرده:

پف چشم غالباً با خستگی یا آلرژی اشتباه گرفته می‌ شود. پف زیر چشم که ارتباطی به خواب یا آلرژی نداشته باشد، پی‌آمد افتادگی چربی پلک پایین یا همان چربی اربیتال است. همان‌ طور که گفتیم چشم در فضایی به نام اربیت قرار دارد و در این فضا چربی وجود دارد. برای رفع پف زیر چشم و جوان کردن آن باید چربی برداشته شود، جا به جا گردد و شکل داده شود.

 

 

 

Lower eyelid surgery

 

 

شل شدن پوست:

بسیاری از بیماران نگران اند که مبادا پس از برداشتن چربی زیر چشم پوست شل و افتاده بشود. مشکل شل شدن پوست را نیز می ‌توان با توجه به حمایتی که از پلک پایین به عمل می‌آید، همزمان با برداشتن چربی برطرف کرد. پوست نگهدارنده کیسه چربی و پف زیرچشم پس از جراحی با دستکاری عضله حلقوی چشم کشیده می‌شود. عضله حلقوی چشم مانند کمربند کشیده می‌شود و پوست شل را می ‌کشد.

 

 

 

Lower eyelid surgery

 

 

 

 

حمایت از پلک پایین:

بیماران غالباً به دلیل مشکلات تشخیص داده نشده ‌ی مربوط به حمایت از پلک پایین به جراح اکولوپلاست مراجعه می ‌کنند.

برای این که سطح نگهداری از پلک پایین افزایش یابد، تکنیک ‌های مختلفی به کار برده می ‌شود.همچنین ساختارهای نگهدارنده پلک به گونه ‌ای شکل داده می ‌شود که چشم ‌ها بزرگ ‌تر و هوشیار تر به نظر برسد.

جراحی پلک پایین چیست؟

برای رفع مشکل پف چشم، شلی و افتادگی پوست پلک پایین عملی جراحی به نام بلفاروپلاستی پلک پایین یا جراحی پلک پایین انجام می‌ شود. تکنیک‌ های مختلفی برای جراحی جوانسازی پلک پایین وجود دارد، اما روش کلی این است که جراح چربی، پوست اضافی و عضله افتاده را برمی ‌دارد یا چربی را شکل می ‌دهد و به نحو مناسب توزیع می ‌کند. زمان جراحی بستگی به تکنیکی دارد که جراح برای انجام عمل به کار می ‌برد.

 

 

متقاضی درمان جراجی پلک پایین:

کاندیدای جراحی بلفاروپلاستی یا جراحی پلک پایین فردی است که:

 • همواره، حتی پس از خواب طولانی خسته به نظر می ‌رسد.
 • چشم‌ هایش همواره در تمام طول روز پف کرده است.
 • پوست اضافی دور چشم دارد.
 • متوجه می ‌شود آرایش چشم به دلیل پف ‌آلود بودن چشم دشوارتر شده است.
 • خانواده و دوستانش مدام از او می ‌پرسند که چرا خسته است یا به اندازه کافی نخوابیده است.

ابتلا به بعضی عارضه ‌ها مانند مشکلات تیروئید (برای مثال کم ‌کاری تیروئید و بیماری گریوز یا تیروئید چشمی) خشکی چشم یا کم بودن اشک چشم، فشار خون بالا یا دیگر اختلال های دستگاه گردش خون، بیماری قلبی ـ عروقی و دیابت احتمال بروز عوارض عمل بلفاروپلاستی را افزایش می ‌دهد.

در بلفاروپلاستی پلک تحتانی یا جراحی پلک پایین ، موارد همراهی با عامل‌ های خطر دیابت و بیماری تیروئید انجام عمل فقط با کنترل بیماری و تحت نظارت فوق تخصص اکولوپلاستیک قابل انجام است.

 

 

 

Lower eyelid surgery

 

 

 

 

مزایای جراحی رفع پف زیر چشم:

پس از انجام جراحی پلک پایین و درمان پف زیر چشم، شلی و افتادگی پوست و کشیدن بافت ‌های زیر چشم، صورت جوان ‌تر و زیباتر و چشم ‌ها درشت‌ تر به نظر می ‌رسد.

چهره دیگر آن حالت خستگی همیشگی را ندارد و چشم‌ ها شاداب و درخشان می‌ شود. چشم‌ها پس از کشیدن و جوانسازی پوست پلک‌ ها و برداشتن پف زیر چشم سال ‌ها جوان‌ تر می ‌شود.

 

انواع جراحی پلک پایین:

جراحی پلک از روی پوست:

بسیاری از جراحان برشی خارجی را زیر مژگان ایجاد می‌کنند، این تکنیک پرکاربرد برش از روی پوست، زیرجلدی یا     transcutaneousنامیده می‌ شود.

جراح برش را یک تا دو میلی ‌متر زیر مژگان ایجاد می‌ کند و چربی اضافی را از راه این برش خارج می ‌کند. برش روی عضله حلقوی چشم یعنی عضله ظریفی ایجاد می ‌شود که چون پلک را نگه می ‌دارد، بسیار مهم است.

چنان چه مشکلی در انسجام این عضله پیش بیاید، شکل چشم تغییر می ‌کند. این عمل را می‌ توان در کنار لیفت بخش میانی صورت انجام داد تا گونه ‌ها بالاتر بیاید و پلک پایین با انحناء زیبا و متناسبی به گونه ‌ها برسد.

این روش برای بیماران سالمند یا افرادی مناسب است که دچار مشکل افتادگی پوست و عضله حلقوی چشم (عضله نگهدارنده پلک) هستند.

چنان چه جراح برش را در محل مناسب ایجاد کند، جای زخم پس از التیام یافتن اصلاً جلب توجه نخواهد کرد. بیماران با پوست تیره ‌تر با تغییرات رنگدانه‌ای پررنگ ‌تری در امتداد خط برش مواجه می ‌شوند.

 

 

Lower eyelid surgery

 

 

 

 

جراحی پلک پایین از راه ایجاد برش در ملتحمه:

بهترین جراح پلک ، برای انجام این عمل باید دانش کافی درباره ساختارهای ظریف نزدیک به چشم داشته باشد، به همین دلیل این عمل عموماً توسط متخصص و بهترین جراح پلک ، جراحی پلک انجام می‌ شود.

بهترین جراح پلک  در روش عمل از راه ملتحمه (transconjunctival) برشی داخلی را از داخل پلک ایجاد می‌ کند تا از راه این برش به چربی افتاده اربیتال دسترسی پیدا کند و آن را تخلیه یا جا به جا کند.

اگر پوست اضافی نیز وجود داشته باشد، مقدار کمی از پوست را برمی ‌دارد یا بیمار را برای جراحی با لیزر یا لایه ‌برداری شیمیایی به متخصص معرفی می‌ کند. این روش مناسب بیماران جوان ‌تر یا افرادی است که مقدار بسیار کمی پوست اضافی روی پلک پایین دارند.

 

 

 

Lower eyelid surgery

 

 

 

 

مزایای این روش عبارت است از:

 • چون هیچ برش خارجی وجود ندارد، هیچ نشانه ‌ای از انجام جراحی باقی نمی ‌ماند. نشانه‌ های جراحی حتی با معاینه نزدیک چشم نیز مشخص نمی‌ شود.
 • چون خللی در انسجام عضله حلقوی به وجود نمی ‌آید، شکل چشم معمولاً بهتر حفظ می ‌شود.
 • حداقل آسیب به شبکه نگهدارنده‌ی ظریف ساختار چشم وارد می ‌شود.

 گوشه خارجی چشم و تاندون گوشه خارجی چشم:

گوشه خارجی چشم نقش مهمی در نگه داشتن چشم و حفظ شکل آن دارد. گوشه خارجی چشم، پس از جراحی پلک پایین حالت گرد پیدا می ‌کند و شکل سه گوش خود را از دست می‌ دهد.

روش‌های دیگر جراحی پلک پایین:

 • شل شدن و افتادگی قابل توجه پلک پایین را که قبل از عمل وجود داشته است می ‌توان با انجام عمل کانتوپکسی یا کانتوپلاستی خارجی برطرف کرد.
 • تزریق چربی برای افزایش حجم چربی در فرورفتگی‌های زیر کاسه چشم و محل تلاقی گونه‌ و پلک انجام می‌ شود. پروتز گونه یا کناره کاسه چشم آلوپلاستیک تحلیل بافت را جبران و برجستگی لازم را ایجاد می ‌کند.
 • جوانسازی پوست با لیزر یا لایه ‌بردارهای شیمیایی کیفیت پوست پلک پایین را بهبود می ‌دهد و چین و چروک‌ها یا تغییر رنگ پوست را کاهش می ‌دهد.
 • بستن رنگ، اسکلروتراپی یا لیزر درمانی ظاهر ناخوشایند عروق برجسته رگ‌های پایین را بهبود می ‌دهد.
 • تزریق بوتاکس چین و چروک ‌های متحرک ایجاد شده در ناحیه زیر کاسه چشم و پلک پایین را به حداقل می‌ رساند.

 

 

 

Lower eyelid surgery

 

 

 

 

دوران بهبود جراحی پلک پایین:

 • ورم و کبودی جزئی پس از جراحی پف زیر چشم طبیعی است و پس از گذشت یک هفته تا ده روز از بین می ‌رود.
 • جراح دستورات مربوط به مراقبت پس از جراحی را به بیمار اطلاع می ‌دهد و از بیمار می‌خواهد که پس از یک هفته به کلینیک مراجعه کند.
 • استفاده از کمپرس سرد در ۴۸ ساعت نخست پس از عمل و پس از آن کمپرس گرم ورم را کاهش می ‌دهد.
 • قطره یا پماد آنتی بیوتیک برای استفاده در یک هفته نخست پس از عمل تجویز می ‌شود.
 • فعالیت ‌های سنگین بدنی تا چند روز یا چند هفته پس از جراحی ممنوع است.
 • محل برش به طور معمول تا ۶ ماه به رنگ صورتی است و بعد از این مدت کم کم به صورت خط ظریف سفید رنگی در می ‌آید و تقریباً محو می‌ شود. نتایج این روش نیز برای سالیان و گاه تا پایان عمر باقی می‌ ماند.

 

خطرات و عوارض جراحی پلک پایین:

جراح عوارض و خطرهای احتمالی مربوط به جراحی پلک پایین را در جلسه مشاوره توضیح می‌ دهد.

عوارض احتمالی جراحی پلک پایین عبارت است از:

 • عفونت و خونریزی
 • خشکی و تحریک چشم
 • دشواری در بستن چشم‌ ها یا دیگر مشکلات چشم
 • جای زخم قابل توجه
 • آسیب دیدن عضله‌ های چشم
 • تغییر رنگ پوست
 • لزوم انجام جراحی ثانویه
 • تاری موقت دید یا به ندرت نابینایی

 

 

 

 

Lower eyelid surgery

 

 

 

 

 

سن مناسب جراحی پف زیر چشم:

از آن جایی که پف چشم در اثر بالا رفتن سن ایجاد یا تشدید می ‌شود، انجام جراحی زیبایی پلک در سنین بالاتر بسیار متداول است.

اما چون ژنتیک شایع ‌ترین علت پف چشم است، افراد جوان‌ تر نیز از این مشکل در امان نیستند. جراحی برداشتن پف چشم را می ‌توان از سن ۲۰ سالگی به بعد بر روی بیمارانی انجام داد که سال‌ ها است از پف ‌آلود بودن چشم‌ های خود شکایت دارند.

هزینه جراحی پلک پایین:

هزینه جراحی پلک پایین به هزینه جراح، بیهوشی، بی‌ حسی و گستردگی جراحی بستگی دارد. هزینه تمام جراحی ‌ها در این کلینیک و تحت نظارت دکتر آرش نجف بیگی با حداقل قیمت و بالاترین کیفیت انجام می‌ شود.

دکتر آرش نجف بیگی-فوق تخصص جراحی پلاستیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *