جراحی پلک و چشم

جراحی پلک و چشم :در سنین بالا، پوست پلک خیلی‌ها حالت افتادگی پیدا می‌کند و این افراد می‌توانند مورد مناسبی برای جراحی پلک و چشم باشند.

جراحی پلک و چشم در حوزه پزشکی به عنوان بلفاروپلاستی نامیده می‌شود  و برای برطرف کردن پف چشم بسیار جراحی مناسبی میباشد.

 

 

 

Eyelid and Eye Surgery

 

 

 

چگونگی جراحی پلک و پف چشم:

جراح ، چربی یا عضلات پلک را برش می‌دهد، جابه‌جا می‌کند یا جدا می‌کند تا لیفت و جراحی پلک و چشم صورت گیرد. جراحی پلک و پف چشم یک روش جراحی است که از نظر پزشکی ضروری نمی‌باشد و صرفاً به منظور بهبود ظاهر فرد انجام می‌شود. متاسفانه پلک‌ های بالا و گاهی اوقات پایین ممکن است در اثر بخشی از فرایند پیری افتاده یا پف کرده شوند. ابروها نیز ممکن است دچار افتادگی شوند. پوست پلک کش می‌آید، عضلات ضعیف می‌شوند و توده‌های چربی برآمده می‌گردند.

این وضعیت ممکن است یک شرایط ارثی باشد که در بین اعضای خانواده وجود دارد. چنین شرایطی از نظر زیبایی ممکن است از جذابیت کلی چشم‌ ها و صورت بکاهد و ظاهری خسته و پیرتر ایجاد کند. با اینکه جراحی پلک  و چشم (بلفاروپلاستی) به دلایل زیبایی محبوب می‌باشد، اما می‌توان از آن برای درمان مشکلات دیگر نیز استفاده کرد.

 

بیهوشی در جراحی پلک :

جراحی پلک با ۳ روش بی حسی موضعی، نیمه بیهوشی و بیهوشی کامل قابل انجام است.

بی حسی موضعی مثل حالتی است که در دندانپزشکی استفاده می شود. در این روش ماده بی حس کننده لیدوکایین فقط در محل عمل که در اینجا اطراف پلک  است، تزریق می شود. بدیهی است که با این کار، پلک بی حس می شود و بیمار در حین جراحی پلک و چشم،  دردی را متوجه نخواهد بود، اما داروی تزریقی در جراحی زیبایی فقط درد را از بین برده است، ولی اضطراب بیمار به قوت خود باقی است.

در جراحی پلک و چشم به روش نیمه بیهوشی ، علاوه براینکه اطراف پلک توسط جراح بی حس می شود، متخصص بیهوشی نیز از طریق رگ، داروهای ضد درد و ضد اضطراب را به بیمار تزریق می کند. این داروها بیمار را به خواب عمیق و خوشایندی می برند.

در روش بیهوشی کامل ، بیمار کاملا بیهوش است.

پلک های فوقانی و تحتانی را می توان به طور مجزا یا همزمان مورد جراحی قرار داد.

 

 

Eyelid and Eye Surgery

 

 

 

بهبودی پس از جراحی پلک:

شخصی که تحت جراحی  پلک و چشم قرار می‌گیرد می‌تواند یک هفته تا ده روز پس از عمل به کار خود بازگردد. هر چند در طول این دوره ممکن است همچنان علائم تورم و کبودی وجود داشته باشد. می‌توان پس از دو تا سه روز خواندن را از سر گرفت هر چند ممکن است همراه با سوزش چشم باشد. پرهیز از فعالیت‌ های پرفشار طی دو تا سه هفته پس از جراحی پلک و چشم جهت تضمین بهبود مناسب زخم‌ها مهم است.

 

مراقبت پس از درمان:

بلافاصله پس از جراحی پلک و چشم، باید انتظار کبودی و تورم را داشته باشید. این عوارض بخشی از روند طبیعی بهبودی بوده و در نهایت برطرف می‌شوند. دستورالعمل‌دهای خاصی برای مراقبت مناسب از زخم‌های جراحی توسط جراح در اختیار بیمار قرار می‌گیرد.

از قطره‌ی چشم باید جهت به حداقل رساندن خطر عفونت استفاده کرد و معمولاً داروهای مسکن برای تسکین درد تجویز می‌شوند. استفاده از پدهای یخ یا کمپرس یخ بر روی چشم‌ ها در ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از جراحی می‌تواند بطور قابل ملاحظه‌ای کبودی و ورم را کاهش دهد. پس از آن باید از پدها یا کیسه‌ های آب ولرم برای افزیش جریان خون به ناحیه تحت درمان استفاده کرد.

 

عوارض جراحی پلک :

از عوارض شایع این جراحی، کبودی است که بسته به پاسخ بافتی افراد، از چند روز تا دو هفته، ممکن است طول بکشد. برگشت پلک به هنگام کشیدگی پوست نیز از عوارضی است که نباید پیش آید و در اصل، این مسوولیت جراح است که روش‌های مناسب را به کار ببرد. از عوارض نادر این است که در اثر اضافه برداشتن پلک، چشم کامل بسته نشود. ما توصیه می‌کنیم افرادی که می‌خواهند این عمل را انجام دهند از حدود ۱۰ روز تا دو هفته قبل از عمل جراحی از داروهای مسکن، آسپیرین، مفنامیک اسید، بروفن و این خانواده دارویی استفاده نکنند.

 

 

 

Eyelid and Eye Surgery

 

 

 

 

نکاتی بعد از جراحی پلک و ابرو:

بعد از اینکه به هوش آمدید، روی چشمانتان پدهای آغشته به محلول iced saline خواهید دید. این ها باعث کوچک ماندن تورم‌ها و کوفتگی‌های بعد از جراحی پلک و چشم می‌شوند. به علت مالیده شدن پماد چشمی که بعد از جراحی به چشم شما مالیده شده است، دیدتان تار خواهد بود. همچنین ممکن است از چشم‌تان اشک بیاید که این به علت تورم است، اما نگران نباشید چراکه این تورم طی هفته اول جراحی از بین خواهد رفت.

 

نوشیدن مایعات، راه رفتن به صورت ملایم و آهسته و نظارت روی پدهای چشم از اقداماتی است که باید رعایت کنید. باید هر ۲۴ ساعت یک بار این پدها را عوض کنید.

برای برداشتن پدها ۳ روز بعد باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید. برداشتن این پدها کمی ایجاد ناراحتی می‌کند. برای رفع این ناراحتی یک ساعت قبل از مراجعه داروی مسکن مصرف کنید.

تا ۲۴ ساعت بعد از عمل، پدهایی را که در آب یخ خیسانده شده‌اند را روی چشمان‌تان بگذارید. پدها را هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه عوض کنید. پدها باید همیشه خیس نگه داشته شوند، وزن آب به همراه دما به کوچک ماندن کوفتگی کمک می‌کند. یک کیسه کوچک حاوی نخود یا ذرت یخ زده را روی پدهای چشم‌ها بگذارید. مواظب باشید که کیسه مستقیما روی پوست نباشند. یک دستمال یا حوله بین کیسه و پوست‌تان قرار دهید.

هنگام خواب به وسیله یک پنبه پمادهای اضافه را از روی بخیه‌ها پاک کنید. سپس پماد چشم را روی بخیه‌ های پلک و قسمت داخلی پلک بمالید. تا زمانی که بخیه‌ها وجود دارند باید این کار را ۲ بار در روز انجام دهید (صبح و عصر). ولی فقط هنگام خواب پماد را درون پلک پائینی بمالید. مالیدن این پماد درون پلک زیری باعث تیرگی و تارشدن دید می‌شود، بنابراین بهترین زمان برای این کار بلافاصله قبل از استراحت عصرگاهی است. توجه داشته باشید که بخیه‌هایی که به وسیله پماد چرب و لغزنده شده‌اند در هنگام برداشتن درد کمتری ایجاد می‌کنند.

جای زخم جراحی پلک و چشم:

برش‌ها و جای زخم‌ های ناشی از جراحی پلک به صورت زیر می‌باشند:

  • جراحی پلک بالا: جراحان خطوط و چین‌های طبیعی پلک را مشخص کرده و زخم‌ها را تا جای ممکن در امتداد این خطوط طبیعی پنهان می‌کنند. بخیه‌ های زیری برای بستن برش‌ها استفاده می‌شود و بنابراین جای زخم‌های قابل مشاهده به حداقل می‌رسند.
  • جراحی پلک پایین: در جراحی پلک مرسوم، جراحان برش‌ها را در نواحی غیر محسوس در امتداد خط مژه و خطوط خنده در پایین پلک ایجاد می‌کنند. در روش برش از داخل پلک، جراحان پف پلک‌های ناشی از چربی اضافه را با ایجاد برش در داخل پلک پایین برطرف می‌کنند. این تکنیک مستلزم برش خارجی نمی‌باشد اما نمی‌توان از آن برای برداشت پوست اضافه استفاده کرد.

 

 

Eyelid and Eye Surgery

 

 

 

 

هزینه جراحی پلک و چشم

هزینه جراحی پلک می‌تواند برای هر پزشک، هر بیمار و هر شهر متفاوت باشد و بستگی به نوع جراحی مورد نیاز (پلک بالا، پایین یا هر دو) نیز دارد. هزینه جراحی پلک پایین بیشتر از هزینه جراحی پلک بالا است و شامل هزینه اتاق عمل و بیهوشی می‌باشد.

 

 

دکتر آرش نجف بیگی-فوق تخصص جراحی پلاستیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *