Eyelid surgery before and after

جراحی پلک قبل و بعد

جراحی پلک قبل و بعد اقداماتی را مورد نیاز است که عمل کردن به آنها بعد از جراحی پلک بسیار حائز اهمیت است.

چشم و اطراف آن مهمترین عناصر صورت می‌باشند. با  بالا رفتن سن،  پلک ها کشیده و پوست آن شل شده و ماهیچه‌های ظریف داخل پوستی ضعیف می‌گردند. به دنبال آن، چربی‌های زیادی زیر پلک بالا و پایین جمع شده و به آن حالت پف‌ آلود می‌ دهند.

 

 

Eyelid surgery before and after

 

 

 

جراحی پلک برای چه اشخاصی مناسب است؟

 

مخصوص چشم‌ های‌ آسیایی:

چشم‌های آسیایی که در ایران چشم‌های مغولی نیز نامیده می‌شوند، پلک فوقانی‌شان در بالای مژه‌ها چین ندارد و این موضوع باعث حالت پف‌ آلود چشم می‌شود. این افراد در گوشه داخلی پلک فوقانی و تحتانی‌شان یک چین اضافی به نام پلک سوم دارند.

علاوه براین، گوشه خارجی چشم آن ها معمولا بالاتر از چشم‌های عادی است. بعضی از این اشخاص خواهان تغییر شکل ظاهری پلک‌شان به پلک‌های اروپایی یا غیر آسیایی هستند که با جراحی  پلک قبل و بعد، این تغییر امکان‌ پذیر است.
درواقع با حذف پلک سوم در ناحیه داخلی چشم و پلک بالا همچنین ایجاد شیار در پلک فوقانی می‌توان تا حدود زیادی چشم‌های آنها را به شکل چشم‌ های غیرآسیایی درآورد. مسئله دیگری که در چشم آسیایی‌ها مطرح است پایین‌تر قرار داشتن لبه فوقانی استخوان حدقه چشم است که باعث ایجاد پف پشت چشم می‌شود. در مواردی که این حالت شدید باشد، می‌توان با تراش روی استخوان حدقه چشم در لبه فوقانی آن را اصلاح کرد. پلک تحتانی چشم‌های آسیایی و اعمال جراحی مربوط به آن نیز تفاوت چندانی با چشم‌های غیر آسیایی ندارد.

اقدامات جراحی پلک قبل و بعد:

شش ماه قبل از جراحی پلک سیگار را ترک کنید چراکه قبل از جراحی پلک باید از مصرف آسپرین و دارو های مشابه آن مانند ایبوپروفن به مدت ۱۰ روز اجتناب کرد زیرا این داروها با ایجاد اختلال در انعقاد خون باعث خونریزی زیر پوست پلک و کبودی زیاد پس از عمل جراحی می‌شوند. بیمار باید شب قبل به حمام برود و تمام آرایش صورت خود را پاک کند. همچنین در صورتی که فرد سیگاری باشد بهتر است حداقل ۶ ماه قبل از جراحی، سیگار را ترک کند. علاوه بر این ها، قبل از جراحی لازم است از سابقه بیمار در زمینه آلرژی‌های فصلی، خشکی چشم و اختلالات تیروئید سوال شود تا احتیاط لازم حین جراحی به عمل آید.

هرگونه فعالیت چشمی که باعث خشک شدن چشم ها شود، ممنوع است مانند مطالعه، تماشای مانیتور، ارتباط چشمی با دیگران و… .

استفاده از عینک آفتابی تیره در برابر باد و نور خورشید تا چند هفته بعد از عمل.

ورزش سخت، خم شدن و بلند کردن اجسام نیز تا مدت ۳ تا ۴ هفته بعد از جراحی ممنوع است.

 

 

 

 

Eyelid surgery before and after

 

 

 

 

چگونگی جراحی پلک قبل و بعد :

جراحی پلک قبل و بعد معمولا به صورت سر پایی و حداکثر با اقامت چند ساعته در کلینیک انجام می‌شود. در اکثر موارد عمل با استفاده از داروهای بی‌حس‌ کننده موضعی همراه با داروهای تزریقی آرام بخش صورت می‌پذیرد. اگر قرار باشد که هر دو پلک بالا و پایین جراحی شود، ابتدا در پلک بالا، مقداری از پوست و یا ماهیچه زیرآن و غدد چربی اضافه را برداشته و سپس پوست را با استفاده از نخ های بسیار ظریف بخیه می‌کنند.

سپس پلک پایین را با استفاده از برش‌ هایی که یا داخل پلک و یا درست زیر مژه‌ و روی پوست است باز کرده و مانند پلک بالا پوست ماهیچه و چربی های اضافه برداشته می‌شود. خوشبختانه به علت قرارگرفتن این برش ها در چین‌ های طبیعی و روش دقیق و ظریف بستن برش‌ها معمولا پس از مدتی اثر بسیار کمی از آن ها قابل رویت است.

 

جراحی پلک قبل و بعد عمل مناسب چه اشخاصی است؟

خانم ها یا آقایانی که پلک‌های پایین یا بالای آن ها حالت پف آلود دارد، یا در قسمت هایی برجسته بوده، یا افتادگی و یا پوست اضافی دارد و مایلند چهره‌شان تغییر کند تا جوان‌ تر و شاداب‌ تر به نظر برسند، کاندید جراحی پلک هستند.

این عمل علاوه بر مزایای فوق می‌تواند حس اعتماد به نفس را در فرد تقویت نماید.البته نباید تصور شود که با این عمل تمام مشکلات زیبایی صورت و یا مشکلات روحی و جسمی حل می‌گردد. بنابراین بسیار اهمیت دارد که فرد از نظر روحی و روانی با ثبات بوده و انتظارات معقولی از نتایج جراحی داشته باشد. بلفاروپلاستی ممکن است همراه با جراحی‌ های دیگر همچون بالا بردن ابروکشیدن پوست پیشانی و یا صورت انجام پذیرد.

 

 

 

Eyelid surgery before and after

 

 

 

 

بیهوشی در جراحی پلک قبل و بعد:

جراحی پلک قبل و بعد عمل به دو صورت با بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام می‌ شود. در واقع تصمیم‌گیری در این مورد بستگی به نوع عمل و شرایط بیمار دارد. افرادی که نیازمند جراحی طولانی‌تر روی هر چهار پلک یا انجام جراحی‌های دیگر صورت هستند، بهتر است تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرند زیرا در این حالت بیمار راحت‌ تر است و در تمام مدت عمل هیچ دردی را حس نخواهد کرد.
زمان عمل نیز براساس نوع و وسعت جراحی از یک تا سه ساعت متغیر است. این جراحی‌ ها باید در اتاق عمل مجهز و کاملا استریل انجام شوند به همین دلیل در بیمارستان‌ ها یا کلینیک‌ های جراحی مجهز قابل انجام هستند.

 

دوره نقاهت در جراحی پاک:

بخیه‌ ها در جراحی پلک معمولا با نخ‌های قابل جذب بوده و نیاز به کشیدن ندارند. بستری بیمار هم ممکن است از نصف روز تا حداکثر یک شب متغیر باشد. علاوه براین بلافاصله بعد از جراحی، بیمار قادر به باز کردن چشم‌هایش خواهد بود و تنها ممکن است تا چند روز ورم و کبودی دور چشم داشته باشد، بنابراین بهتر است دو روز در منزل استراحت کند. استفاده از کمپرس یخ نیز باید بلافاصله بعد از عمل شروع شود و تا یک روز ادامه یابد.

آب زدن به چشم‌ها بعد از ۴۸ ساعت مانعی ندارد. همچنین در چند روز اول موقع خوابیدن سر تخت باید با زاویه ۳۰ درجه بالاتر باشد. این جراحی ها  معمولا درد ندارند و اگر هم داشته باشند ظرف ۲۴ تا ۷۲ ساعت اول برطرف می‌شوند. به‌گفته او میزان تورم در عمل‌های مختلف، متفاوت است.

ورم‌های شدید و کبودی‌ها معمولا طی دو تا سه هفته اول رفع می‌شوند. ورم‌های متوسط نیز بعد از حدود سه ماه در ناحیه پلک و صورت اصلاح می‌شوند. نتیجه نهایی جراحی پلک هم معمولا بعد از ۶ تا ۱۰ ماه در نظر گرفته می‌شود.

 

 

 

Eyelid surgery before and after

 

 

 

 

آیا برای انجام جراحی پلک نیاز به بستری شدن است؟

خیر، این یک جراحی پلک سرپایی است که نهایتا می تواند در بعضی بیماران، با یک شب استراحت در بیمارستان همراه باشد. این جراحی معمولا با لیزر نجام می شود و نیازی به بخیه ندارد (یا اگر بخیه زده شود، همانطور که در بالا توضیح داده شد، بسیار ظریف و جذبی هستند )که معمولا جای جراحی نیز به سرعت و با مصرف پمادهای مخصوص، از بین می رود.

 

آیا نتیجه ی جراحی ماندگار است؟

در مورد باقی ماندن نتایج عمل باید به این نکته توجه داشت که هیچ‌کدام از روش‌های جراحی برای جوانسازی دائمی نیستند و حالت افتادگی پوست به مرور زمان و با افزایش سن به تدریج باز می‌شود. به همین دلیل لازم است با رعایت نکاتی در پیشگیری از پیری پوست، روند افتادگی و شلی پوست را به تاخیر انداختمهم‌ترین این نکات دوری از اشعه‌های مضر آفتاب و دود سیگار میباشد. علاوه بر این، امروزه می‌توان با روش‌ های مختلفی مانند لیزرهای غیرتهاجمی، روند افتادگی پوست را به تاخیر انداخت.

 

جراحی پلک قیمت:

قیمت جراحی‌های زیبایی پلک به عوامل متفاوتی از جمله مهارت پزشک معالج، کلینیک یا بیمارستان موردنظر و … بستگی دارد.همچنین در صورتی که پس از گذشت زمان طولانی، پوست پلک دوباره شل شود و بیرون‌زدگی چربی رخ دهد، ممکن است موضوع جراحی مجدد مطرح شود. اما این امر را هم باید در نظر داشت که جراحی مجدد مشکل‌ تر از جراحی اول است و ریسک بالاتری دارد، بنابراین باید با انجام اقدامات پیشگیرانه، تا حد امکان احتمال آن را به حداقل رساند.

 

 

دکتر آرش نجف بیگی-فوق تخصص جراحی پلاستیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *