Top eyelid surgery

جراحی پلک بالا

جراحی پلک بالا یکی از پرطرفدار ترین جراحی ها شناخته شده است. زنان معمولا آمار بالایی را در انجام این جراحی به خود اختصاص می‌دهند. جراحی پلک بالا تغییر چشمگیری را در چهره به ظاهر خسته و همچنینی افتادگی پلک چشم ایجاد می‌کند. اکثر بیماران همزمان با جراحی پلک چشم درمان‌های دیگری مانند بالا بردن ابرو و یا تزریق ژل را نیز انجام می‌دهند تا پلک‌ها دیگر افتاده به نظر نرسد و چین و چروک ناخوشایند صورت از بین برود.

 

 

 

Top eyelid surgery

 

 

 

 

چگونگی جراحی پلک بالا:

جراحی پلک بالا برای برداشتن پوست افتاده جراحی می شود. جراحی پلک بالا تحت بیهوشی عمومی یا موضعی انجام شده و حدود یک ساعت طول می‌کشد. در جراحی پلک بالا، ابتدا جراح محل برش و چین و چروک‌ های پلک را علامت‌گذاری کرده تا پس از عمل اسکار کمتری در چین و چروک‌های پلک باقی بماند. شکاف ایجاد شده و چربی اضافی برداشته شده یا جابجا می‌شود و سپس عضلات شل شده و پوست برداشته می‌شود. بخیه‌های ریز برای بستن محل شکاف به کار برده می‌شود تا در حد امکان اسکارها قابل دیدن نباشند.

 

چگونگی جراحی پلک پایین:

جراحی پلک پایین با هدف برداشتن چربی انباشته‌ای انجام می‌شود که بیشتر زیر چشم قابل مشاهده است. تخلیه این چربی‌ ها و برطرف کردن مشکل افتادگی پوست سطحی صاف و هموار، محکم و جوان‌تر را در بالای گونه ایجاد می‌کند. به علاوه پزشک در جراحی پلک پایین این امکان را می‌یابد تا چربی یا ژل را نیز در بخش‌های فرورفته و گودی زیر چشم تزریق کند تا به پوست ظاهری برجسته و سالم ببخشد و حالت خستگی پیشین را از بین ببرد.

جراح هنگام جراحی پلک پایین در ابتدا به دقت برشی را زیر مژه‌های پایین به گونه‌ای ایجاد می‌کند که قابل مشاهده نباشد. عضله، پوست و چربی اضافی بنا به تشخیص جراح برداشته می‌شود و گاهی چربی به منظور به حداقل رساندن پف دور چشم و یک دست کردن ورم زیر چشم مجدداً توزیع می‌شود. مشکل شل بودن عضله‌ها را نیز می‌توان در این جراحی پلک برطرف نمود. برش ایجاد شده در جراحی بالا بردن پلک به سرعت بهبود می‌یابد و پس از جوش خودن زخم ظاهری شبیه به چین‌ های طبیعی اطراف پلک پیدا می‌کند و به هیچ وجه جلب توجه نمی‌کند.

 

 

 

Top eyelid surgery

 

 

 

 

 

مزایا انجام جراحی پلک بالا:

عمل بلفاروپلاستی مزایای زیبایی، عملکردی، و روانی زیادی را به همراه دارد و یکی از شاخص‌ ترین مزایا جراحی پلک افتاده بالا بهبود ظاهر کلی چشم‌ها می باشد.

 • باعث می شود چشمان شما جوان تر و شاداب تر به نظر برسند.
 • باعث می شود حتی بدون آرایش ظاهری شاداب تر داشته باشید.
 • بینایی شما را که به خاطر پلک های افتاده کاهش یافته، باز می گرداند.
 • اعتماد به نفس را افزایش داده و کیفیت زندگی را بهبود می بخشد.

 

 

بهترین کاندید برای جراحی پلک افتاده بالا:

 • ممکن است پوست اضافه و چروک بر روی پلک های بالایی خود داشته باشند.
 • بر روی پلک بالا چربی اضافه داشته باشند.
 • زیر چشم پف کرده باشد.
 • پلک های پایین افتاده باشد.
 • زیر چشمتان پوست اضافه و چروک داشته باشید.
 • فرد سالم و بدون بیماری تهدید کننده ی حیات باشد.
 • از مشکلات حاد چشمی رنج نبرد.
 • سیگار مصرف نکند.
 • انتظار واقع بینانه ای از عمل پلک داشته باشد.

 

 

Top eyelid surgery

 

 

 

 

مراقبت بعد و قبل ار جراحی پلک بالا:

بررسی دقیق نواحی اطراف چشم قبل ار انجام جراحی پلک  بسیار مهم است. در پلک بالا، توجه به وضعیت ابروها و بررسی افتادگی ابرو از اهمیت بالایی برخوردار است. برای کسب بهترین نتیجه از جراحی پلک و همچنین جلوگیری از عارضه بسته نشدن پلک، باید ابتدا افتادگی ابرو برطرف شود. در نظر نگرفتن همین نکته کوچک می تواند جراحی پلک بالا را به اشتباه بزرگی منتهی کند. پزشکی که قبل از جراحی پلک (جراحی افتادگی پلک بالا)، از افتادگی ابرو بی اطلاع باشد و یا ان را در نظر نگیرد، ناخودآگاه مقدار بیش از حدی از پوست پلک بالا را برمی دارد و همین امر باعث می شود که بعد از جراحی پلک بالا، چشم ها به درستی بسته نشوند.

به طور کلی برای جلوگیری از عارضه بسته نشدن چشم ها در جراحی پلک بالا، حداقل ۲۰ میلی متر پوست سالم باید از زیر ابرو تا لبه مژه ها باقی مانده باشد. در مورد پلک پایین نیز قبل از انجام جراحی پلک، باید وضعیت گونه ها بررسی شود. اصلاح افتادگی گونه ها برطرف کردن گودی زیر چشم یا تزریق چربی، می تواند باعث شود که نتایج فوق العاده ای از جراحی پلک بدست آید.

در جراحی پلک پایین نیز مانند جراحی پلک بالا، هدف مهم، اصلاح شلی و افتادگی های بافت های زیر پوستی است به این معنی که حداقل پوستی که برای برطرف کردن چین های زیر چشم لازم است برداشته می شود. برداشتن بیش از حد پوست در جراحی پلک پایین، علاوه بر این که خطر بسته نشدن پلک را به دنبال دارد، می تواند به پیر تر نشان دادن چشم ها نیز منجر شود.

 

بعد از جراحی پلک حتما به اقدامات پایین توجه کنید:

 • برای کاهش تورم و کبودی از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • چشمان خود را پاکیزه نگه دارید.
 • سر خود را به هنگام استراحت و یا خواب بالا نگه دارید.
 • از قطره ی چشمی برای خیس نگه داشتن چشم هایتان استفاده کنید.
 • برای مدت زمان توصیه شده از آرایش استفاده نکنید.
 • تلویزیون نگاه نکنید.
 • از لنزهای تماسی به مدت ۷۲ ساعت استفاده نکنید.
 • به طور منظم از داروهای تجویز شده استفاده کنید.
 • از انجام کارهای فیزیکی سخت بپرهیزید.

 

 

 

Top eyelid surgery

 

 

 

دوره ی بهبودی و ریکاوری بعد از جراحی پلک بالا:

بلافاصله پس از عمل ممکن است مقدار جزئی تورم و کبودی ایجاد شود. این عوارض در دو روز پس از عمل بدتر می‌شود و پس از آن روبه بهبودی می‌رود. چراحی پلک درد کمی دارد. احتمال مصرف داروهای مسکن و ضد درد در روز بعد از عمل وجود ندارد. در دو روز اول پس از جراحی پلک بالا روی محل عمل شده یخ قرار دهید و از پمادهای آنتی‌بیوتیک مانند باکیتراسین روی خط زخم استفاده کنید.

شما باید از انجام تمرینات ورزشی و فعالیت‌ های شدید در دو هفته پس از عمل پرهیز کنید. بخیه‌ها معمولاً ۵ تا ۷ روز پس از عمل کشیده می‌شوند.

هزینه انجام جراحی پلک بالا:

هزینه انجام جراحی بسیار متغیر بوده و به روش درمان، تبحر و تجربه جراح و تعداد پلک‌های مورد عمل جراحی قرار گرفته بستگی دارد.

 

عوارض احتمالی جراحی پلک:

عوارض احتمالی و البته خوشبختانه نادر جراحی پلک که زیر نظر متخصص به کمترین میزان خود خواهد رسید، عبارت‌اند از:

کاهش قدرت بینایی در اثر خونریزی رتروبولبار (خونریزی درون حدقه، پشت کره چشم)
عفونت پلک
دوبینی ناشی از مشکلات هم‌ راستایی چشم
جای زخم آشکار
قرار گرفتن پلک‌ها در موقعیت نامناسب
کافی نبودن اصلاح انجام شده (ضرورت برداشتن پوست اضافی بیشتر)
زیاده‌ روی در عمل اصلاحی (برداشتن بیش از حد پوست)
بی‌حسی پلک‌ ها
چنانچه پس از جراحی پلک و درمان پف زیر چشم با علائمی مانند درد شدید یا تغییر در قدرت بینایی مواجه شدید، حتما به پزشک معالج مراجعه کنید.

 

Top eyelid surgery

 

 

 

نتیجه‌گیری  جراحی پلک بالا:

همان‌طور که در این مقاله مطالعه فرمودید جراحی  زیبایی و ترمیمی افتادگی پلک ، هم برای زیبایی انجام می‌شود و هم برای داشتن دید بهتر. دکتر معالج بعد از معاینه شما، یکی از انواع جراحی پلک را انتخاب می‌کند. بعد از عمل نیز باید تحت مراقبت باشید که  یک عمل رضایت‌بخش داشته باشید.

 

هدف از انجام جراحی پلک بالا:

جراحی پلک با دلایل مختلف انجام می‌شود و متخصصان با تجربه می‌توانند تأثیرات شگرفی در بهبود ظاهر فرد جهت شاداب و جوان نشان دادن چشمان بیمار داشته باشند. دلایل اصلی استفاده از  جراحی پلک  به شرح زیر هستند:

افتادگی پلک: داشتن پوست اضافی بر روی پلک بالا می‌تواند باعث ایجاد پف بالای چشم شود، این مسئله می‌تواند ظاهر خسته و ناراحت برای فرد ایجاد کند. در حالت‌های شدید، پف بالای چشم می‌تواند حتی دید فرد را نیز دچار مشکل نماید.
پف زیر چشم: علل مختلفی می توانند باعث پف زیر چشم شوند. یک علت پف زیر چشم کمبود خواب است اما با افزایش سن نیز، اغلب پف زیر چشم ایجاد می‌شود. این مشکل معمولاً به خاطر کشیدگی بیش‌ از حد لایه‌های پلک پایین ایجاد می‌شود و مشکلی است که امکان درمان آن به‌ سادگی با استفاده از جراحی پلک  وجود دارد.  افزایش سن عوارض خود را بر روی ظاهر شما می‌گذارد، بویژه بر روی پوست اطراف چشم‌ها که می‌توانند شل و چروکیده شوند، شروع به افتادن کنند، و موجب خسته نشان داده شدن چشم‌ها شده و صورت را پیرتر نشان دهند. روش‌های درمان پف چشم به بازگرداندن جوانی به صورت کمک کرده و پوست زیر چشمان را صاف و باطراوت‌تر می‌نماید.

 

دکتر آرش نجف بیگی-فوق تخصص جراحی پلاستیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *