جراحی پف پلک

جراحی پف پلک تغییراتی که در اثر بالا رفتن سن در ساختمان پلک‌ها ایجاد می‌شود و  باعث می‌شود فرد ظاهری سالخورده و خسته پیدا کند، را به بهترین نحو از بین می برد.

 جراحی پف پلک، جراحی زیبایی است که به منظور اصلاح این تغییرات و ایجاد ظاهری جوان‌ تر و شاداب‌ تر انجام می‌شود و درواقع یکی از شایع‌ ترین روش‌های جراحی زیبایی است و اکثرا خانم ها متقاضی این جراحی هستند.

 

 

 

Puffy Eyelid surgery

 

 

 

 

بخش عمده ای از تغییراتی که با جراحی پف پلک باعث می‌شود چهره فرد سال خورده و خسته به نظر برسد، عبارت اند از :

  • ایجاد چروک‌ های ظریف در اطراف پلک‌ها
  • کش آمدن و شل شدن پوست پلک‌ ها که گاهی منجر به آویزان شدن پوست از لبه پلک می‌گردد.
  • تجمع چربی اضافه در زیر پوست پلک‌ها
  • شل شدن عضلات پلک‌ها
  • ایجاد افتادگی پلک یا ابرو

 به علاوه در صورتی که این حالات شدید باشد می‌تواند با مسدود کردن میدان دید جانبی بر عملکرد بینایی فرد نیز تأثیر بگذارد.

 

بیهوشی در جراحی پف پلک:

جراحی پف پلک  با ۳ روش بی‌حسی موضعی، نیمه بیهوشی و بیهوشی کامل قابل انجام است.

 

روش بی حسی موضعی :

روش بی‌حسی موضعی، دقیقا مانند حالتیست که در دندانپزشکی استفاده میشود. در این روش، در جراحی پف پلک، ماده بی‌حس‌کننده لیدوکایین فقط در محل عمل که در اینجا اطراف پلک است، تزریق می‌گردد. با این کار، پلک بی‌حس می شود و فرد در حین جراحی پف پلک، دردی را متوجه نمی‌شود، اما داروی تزریقی در این جراحی ، فقط درد را از بین می‌برد و اضطراب بیمار باقی خواهد ماند.

 

 

 

 

Puffy Eyelid surgery

 

 

 

 

روش نیمه بیهوشی :

در این روش، علاوه براین‌که اطراف پلک توسط جراح بی‌حس می‌شود، متخصص بیهوشی نیز از طریق رگ، داروهای ضددرد و ضد اضطراب را به بیمار تزریق خواهد کرد. این داروها، بیمار را به خواب عمیق و خوشایندی فرو خواهد برد.

 

روش بیهوشی کامل :

در روش بیهوشی کامل، بیمار کاملا بیهوش است و پلک‌های بالایی و پایینی را می‌توان به طور مجزا یا همزمان مورد جراحی پف پلک قرار داد.

 

جراحی پف پلک در مردان:

ساختار آناتومیک چشم مردان با زنان تفاوت هایی دارد که حالت و شکل صورت با این اختلافات جنسی متمایز می شود. چشم مردانه بادامی شکل و کشیده تر است و فاصله بین دو لبه پلک کمتر از چشم زنانه است.

به عبارت دیگر چشم زنانه گردتر و درشت تر از سایر اجزاء صورت است در حالی که چشم مردانه کوچک تر و بسته تر می باشد. چین پشت پلک در چشم زنانه حالت کمانی داشته و در نژاد های غیر آسیایی فاصله بیشتری تا لبه پلک دارد و فاصله ابرو تا مژه ها بیشتر از چشم مردانه است که این بدلیل بالاتر قرار گرفتن ابرو در زنان در مقایسه با مردان می باشد.

شناخت و توجه به این تفاوت های  ساختاری در نتیجه جراحی پف پلک در هر دو جنس حیاتی است و عدم توجه به این ساختار ممکن است بعد از جراحی فرم صورت را تبدیل به شکل جنس مخالف نماید. هر چند تکنیک جراحی پلک در هر دو جنس شبیه هم است با این وجود در مردان چین پشت پلک می بایست صاف تر و پایین تر طراحی شود ،برداشت پوست محدودتر و چربی پشت پلک در حد امکان برداشته نشود.

 

 

 

Puffy Eyelid surgery

 

 

 

 

عوارض احتمالی جراحی پف پلک:

عوارض جراحی پف پلک چندان شایع نیستند در صورتی که توسط پزشک متخصص صورت گیرد. البته مثل سایر جراحی ها احتمال عوارضی مثل عفونت محل زخم یا حساسیت به ماده بیهوشی همیشه وجود دارد. با رعایت دستورات پزشک قبل و بعد از جراحی، احتمال بروز عوارض کاهش می‌یابد.

 

عوارض خفیف پس از عمل عبارتند از:

  • دوبینی یا تاری دید گذرا
  • تورم پلک
  • عدم تقارن محل برش در دو طرف
  • جوش‌های سفید کوچک در محل بخیه‌ها

این عوارض گذرا هستند و پس از چند هفته کم کم برطرف می‌شوند.

پس از جراحی پف پلک در برخی از افراد به خصوص در موقع خواب پلک‌ ها کاملاً بسته نمی‌شوند. این حالت معمولاً خفیف است و پس از چند هفته به تدریج بهتر می‌شود. استفاده از قطره اشک مصنوعی و پمادهای مرطوب کننده در موقع خواب به کنترل این حالت کمک می‌کند؛ اما اگر این حالت شدید باشد و منجر به باز ماندن روی قرنیه به مدت زیاد شود می‌تواند باعث ایجاد خراش یا زخم قرنیه گردد که عوارض جدی بینایی را به دنبال دارد و باید با جراحی مجدد اصلاح شود.

در موارد بسیار نادری پس از جراحی، احتمال دارد خونریزی شدید اتفاق بیفتد و با فشار آوردن بر عصب بینایی باعث کاهش دید شدید و دایمی شود. برای پیشگیری از این عارضه فرد باید از خم کردن سر و فعالیت‌های سنگین پرهیز کند و در صورت بروز هرگونه درد شدید یا کاهش دید بینایی به سرعت توسط پزشک معاینه شود.

 

 

 

 

Puffy Eyelid surgery

 

 

 

 

 

توجه داشته باشید که وجود برخی از بیماری‌های زمینه‌ای احتمال بروز عوارض جراحی را بیشتر می‌کند:

بیماری‌های مثل پرکاری تیرویید

 بیماری تیروییدی چشم

خشکی چشم

 بیماری‌های قلبی

فشار خون

و دیابت می‌تواند خطرات جراحی را افزایش دهد. همچنین سابقه پارگی پرده شبکیه یا آب سیاه (گلوکوم) نیز می‌تواند باعث افزایش خطرات جراحی شود.
لازم است فرد تمام مشکلات پزشکی، داروهای مصرفی و بیماری‌های خود را با پزشک معالج درمیان بگذارد و یک مشاوره دقیق قبل از جراحی انجام شود. این اقدامات منجر به پیشگیری از بروز مشکلات میباشد.

 

جراحی پف پلک:

جراحی پف پلک برای درمان افتادگی پلک و یا درمان فتق چربی از داخل حدقه چشم بداخل پلک انجام می شود. با افزایش سن پوست پلک افتادگی  پیدا کرده و  فتق چربی از ناحیه پشت چشم به سمت جلو باعث پف و برجستگی در پلک فوقانی یا تحتانی می شود.این روند به تدریج ادامه پیدا کرده  بطوری که ممکن است پوست اضافه پلک فوقانی آنقدر افت کند که  در مقابل میدان دید قرار گرفته و دید فرد را مختل کند.

جراحی پف پلک شامل برداشتن ظریف پوست اضافه و جا به جا کردن بافت چربی داخل پلک می باشد. در گذشته بافت چربی اضافه که از حدقه و اطراف چشم به سمت جلو فتق پیدا کرده بود و موجب پف پلک بود را به طور کامل برداشته می شود و پوست اضافه را بخیه می زدند که این روش بتدریج منسوخ  شد چرا که  بعد از جراحی، چشم ها گود شده و فرو رفته به نظر می رسیدند.

به علاوه به دلیل وجود تعداد زیاد سلول بنیادی در این چربی ، تمایل بیشتری برای حفظ این چربی ایجاد شد و در روش های نوین جراحی پف پلک چه در پلک فوقانی و چه در پلک تحتانی این بافت چربی حفظ شده و صرفا مقدار اندکی از توده چربی برداشته می شود. به عنوان مثال در مورد پلک تحتانی این بافت  که به صورت یک توده حجیم در زیر چشم ها دیده می شود به سمت گونه ها هدایت شده و در آنجا تثبیت می شود که با این کار بافت تحلیل رفته گونه  نیز حجیم شده و گونه برجسته می شود .

چنان چه احتیاج به عمل هر دو پلک فوقانی و تحتانی باشد در یک مرحله پلک های فوقانی و در نوبت بعد پلک های تحتانی جراحی می شود. جراحی معمولا تحت بی حسی موضعی انجام می شود و حدود ۴۵ دقیقه زمان می برد.

 

 

 

Puffy Eyelid surgery

 

 

 

 

 

دوره ی بهبودی:

تقریباً تمام جراحان اعم از جراح پف چشم، جراح پف بالای پلک، جراح پف زیر پلک، جراح پف زیر چشم، جراح افتادگی پلک، توقعاتی که پس از جراحی پلک دارند این است که اکثر افراد پس از یکی دو روز می‌توانند مطالعه کنند یا تلویزیون تماشا کنند. معمولاً تا ۲-۳ هفته پس از انجام جراحی نمی‌توان از لنز تماسی استفاده کرد و فرد باید از عینک مناسب نیز استفاده کند.

پس از یک هفته تا ۱۰ روز که همه بخیه‌ها برداشته شدند و محل زخم تقریباً جوش خورد می‌توان فعالیت‌های شغلی را از سر گرفت. از این زمان با صلاحدید پزشک می‌توان از مواد آرایشی برای پنهان کردن کبودی و محل برش استفاده کرد. معمولاً تا ۳-۴ هفته پس از جراحی چشم‌ها شدیداً به آفتاب، باد شدید و گرد و غبار حساس هستند. در این مدت بهتر است از یک عینک آفتابی بزرگ و یک کرم ضد آفتاب مخصوص دور چشم استفاده کرد.

تا ۴-۵ روز بهتر است فرد فعالیت‌ های خود را محدود کند و در حد امکان استراحت کند، به علاوه تا ۳-۴ هفته لازم است از فعالیت‌ های سنگین (مثل خم شدن، برداشتن اشیای از زمین و ورزش‌ های قدرتی) اجتناب شود چراکه این فعالیت‌ها فشار خون را بالا می‌برند و احتمال خونریزی در محل عمل را زیاد می‌کنند.

 

دکتر آرش نجف بیگی-فوق تخصص جراحی پلاستیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *