Face Surgery

جراحی خال صورت

جراحی خال صورت : خال‌ ها ضایعات پوستی مسطح یا برجسته پوست هستند که روی پوست دیده می‌شوند و معمولا ابتدا ضایعات قهوه‌ای رنگ مسطح و صاف، شبیه به کک و مک هستند. با گذشت زمان ممکن است بزرگ تر، پررنگ‌ تر و یا برجسته‌ تر شوند و البته خال ها انواع مختلف دارند.

 

 

 

Face Surgery

 

 

 

انواع خال:

یکی از شایع‌‌ ترین ضایعات خال ها هستند که ممکن است روی پوست یا حتی مخاط دیده شوند. این ضایعات را می‌ توان به دو دسته کلی “خال‌ های اکتساب”  و “خال‌ های مادرزادی” تقسیم‌ کرد. اغلب خال‌ها از نوع اکتسابی هستند و خال‌ های مادرزادی درصد کمتری را شامل می‌شوند. خال‌ ها را می‌ توان بر اساس رنگ، اندازه و منشاشان نیز تقسیم‌ بندی کرد. برای مثال بعضی خال‌ها از لایه‌ های بالاتر پوست منشا می‌گیرند و سطحی‌تر هستند اما بعضی دیگر از لایه‌های عمقی‌تر پوست منشا می‌گیرند و برجسته‌ تر هستند که در عوام خال گوشتی نامیده می‌ شوند.

بعضی ضایعات نیز شبیه خال‌ های گوشتی هستند درحالی که واقعا خال نیستند و تنها پزشک می‌ تواند این موضوع را تشخیص دهد. خال‌ های اکتسابی معمولا زمینه ژنتیک دارند و افراد سفید پوست بیشتر دچار آن می‌شوند. این خال‌ ها اغلب از دوران کودکی و بلوغ تا حدود ۳۵ سالگی روی پوست ظاهر می شوند.

 

 

 

 

Face Surgery

 

 

 

 

 

این روش‌ها مناسب برداشتن خال نیستند:

برداشت خال با دیگر روش‌های غیرجراحی مانند سرد کردن یا کرایو، درم ابریژن و پیلینگ یا لایه‌برداری نیز امکان‌ پذیر است اما این روش‌ ها بیشتر در مواردی کاربرد دارند که روش‌های معمول برداشت خال قابل انجام نباشند یا برای ضایعاتی مناسب هستند که در واقع خال نیستند و فقط به خال شباهت دارند از جمله لکه‌ های حاصل از آفتاب و کک و مک که سطحی‌ تر هستند. در حالی‌ که خال از لایه‌های عمقی‌تر پوست منشا می‌ گیرد و اگر به‌ صورت سطحی آن را برطرف کنیم دوباره عود خواهد کرد.

 

 

 

Face Surgery

 

 

 

روش های برداشتن خال:

در مورد خال های بزرگ روش هایی وجود دارد که باعث محو شدن کامل خال نمی شود، ولی از نظر ظاهری وضعیت بهتری به وجود می آورد؛ مثل لایه برداری (پیلینگ)، درم ابرژن و لیزر که باعث کم رنگ تر شدن خال ها می شوند.

اکثر خال ها و لکه های پوستی خوش خیم هستند و خطر ابتلا به سرطان پوست در آن ها بسیار کم است.

هر خالی که دارای یک یا چند نمای غیر معمول باشد، باید برداشته شود؛ مانند عدم تقارن ضایعه، نامنظم بودن حاشیه، یکنواخت نبودن رنگ خال و یا اندازه ی بیش از ۶میلی متر.خال هایی که در سنین بالا به رشد خود ادامه می دهند یا دچار تیرگی رنگ و تغییر شکل می شوند را باید برداشت.

در گذشته بعضی از پزشکان توصیه می کردند که خال هایی که در معرض اصطکاک یا تحریک مداوم هستند، مثل خال هایی که در ناحیه ریش آقایان هستند یا خال هایی که در ناحیه کمربند یا آرنج قرار دارند به علت اینکه احتمال بدخیم شدن را دارند باید برداشته شوند که امروزه چنین اعتقادی وجود ندارد.

بعضی خال ها بد منظره و ناخوشایند هستند و بیمار از لحاظ زیبایی یا به اصرار اطرافیان جهت جراحی خال های صورت مراجعه می کنند که برداشتن و جراحی صورت خال دار در این موارد باید با دقت و رعایت اصول جراحی جهت باقی نماندن یا به حداقل رساندن خطر جوشگاه عمل انجام شود.

هر لکه، خال یا ضایعه پوستی که به طور ناگهانی دچار تغییر در اندازه، شکل یا رنگ شود یا دچار خونریزی، خارش، درد یا زخم شود، بایستی توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

 

مزایا و معایب جراحی خال صورت چیست؟

روش جراحی و غیر جراحی برداشت خال هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. برای مثال در جراحی پوست برش می‌خورد و بخیه زده می‌شود اما در لیزر برش و بخیه‌ای وجود ندارد. جراحی طی یک جلسه انجام می‌ شود اما لیزر ممکن است به چند جلسه تکرار احتیاج داشته باشد. احتمال عود خال با روش جراحی نیز کمتر از لیزر است. توجه داشته باشید که همه خال‌ها را نمی‌ توان با لیزر برطرف کرد، بنابراین توصیه می‌شود انتخاب روش مناسب برای برداشت خال را به متخصص پوست بسپارید.

 

 

 

Face Surgery

 

 

 

 

چرا مراجعه به پزشک متخصص برای جراحی خال صورت ضرورت دارد؟

هر چند امروزه روش های جراحی خال های پوستی و سوزاندن خال با کوتر به دلیل عوارض جانبی آن منسوخ شده است و بسیاری از پزشکان به روش برداشتن خال با آر اف روی آورده اند، و از مزایایی چون ایجاد حرارت و در نتیجه آسیب حرارتی و اسکار کمتر بهره مند می شوند. اما باز هم در صورتی که پزشک دارای تخصص و تجربه کافی برای انجام این عمل نباشد، احتمال بروز قرمزی و اسکار بعد از انجام عمل برداشتن خال با لیزر آر اف در فرد زیاد است

 

خال پوستی – خال سطحی:

خال های سطحی یا پوستی که اصطلاحاً به آن ها خال های جانکشنال نیز می گویند، دارای برآمدگی بر روی پوست نبوده و کاملاً هم سطح با پوست هستند. این خال ها به رنگ های خاکستری یا قهوه ای تیره می باشند و قطری کمتر از ۵ دارند. اگر فردی مبتلا به خال های پوستی باشد، امکان دارد تعداد زیادی از این خال ها را در بدن خود مشاهده نماید. خال های پوستی عمدتاً به دلایل ارثی در فرد به وجود می آیند و با قرار گرفتن در معرض آفتاب یا در سن بلوغ فرد، تعداد آن ها افزایش می یابد.

 

 

 

 

Face Surgery

 

 

 

 

 

مراقبت های بعد ار جراحی خال صورت:

-ظرف ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی خال های صورت استحمام نکنید.

-ظرف ۲۴-۴۸ ساعت اول بعد از جراحی صورت از لوازم آرایشی استفاده نکنید.

-بعد از جراحی خال صورت محل خال به رنگ قرمز یا صورتی در آمده و سپس طی روزهای بعد یک لخته روی آن تشکیل میشود که این لخته در واقع یک پانسمان طبیعی است.آن را دستکاری نکنید.

-بلافاصله بعد از جراحی خال صورت روی جای خال کرم ترمیم کننده با ضخامت زیاد بزنید و مصرف این کرم را به طور مداوم طی ۱-۲ ماه ادامه دهید.مصرف مداوم کرم ترمیم کننده روی محل باعث ترمیم سریع تر جای زخم خال برداری می شود.

-قرمزی جای خال برداشته شده طرف ۱-۴ ماه بعد رفع می شود.در صورت نیاز به رفع سریع تر جای خال می توان از کرم های لایه بردار یا لیزر استفاده کرد.

-طی یک ماه اول بعد از جراحی خال صورت روی محل از کرم های لایه بردار استفاده نکنید.

-محل خال برداشته شده از تابش مستقیم نور آفتاب دور باشد و در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید ابتدا روی محل کرم ترمیم کننده و سپس ضد آفتاب بزنید.

 

 

 

 

 

Face Surgery

 

 

 

 

 

خال گوشتی چیست؟

خال گوشتی (یا آنچه در اصطلاح پزشکی به آن نوی گفته می شود) بر روی پوست رشد کرده و رنگ آن از رنگ طبیعی پوست تا قهوه ای یا مشکی را شامل می شود. خال گوشتی ممکن است در هر نقطه از پوست یا پوشش مخاطی به صورت تکی یا گروهی ایجاد شود. اکثر خال ها در اوایل کودکی و در طول ۲۰ سال اول زندگی ایجاد می شوند.

این موضوع برای یک فرد عادی است که بین ۱۰ تا ۴۰ خال در بزرگسالی داشته باشد. بعضی از خال ها در سنین بالاتر ایجاد می شوند. چرخه عمر یک خال به طور متوسط در حدود ۵۰ سال است. با گذشت زمان، خال ها معمولاً به آرامی تغییر می کنند، بزرگزتر شده و کم رنگ تر می شوند. اغلب، در محل خال مو رشد می کند. بعضی از خال ها در تمام مدت زندگی فرد تغییر نمی کنند و بعضی دیگر با گذشت زمان به آرامی از بین می روند. از آنجایی که خال های پوستی غیرمعمولی بیشتر به سرطان پوست ملانوم (شکل شدیدتر سرطان پوست) تبدیل می شوند، نظارت بر تغییر در شکل، اندازه یا رنگ آن ها ضروری است. در صورتی که خالی دارید که پزشک شما تصور می کند سرطانی باشد، او یک نمونه بافت برمی دارد.

در صورتی که این نمونه نشانه های سرطان را در برداشته باشد، از بین بردن خال صورت و بدن ضروری است.

 

 

 

Face Surgery

 

 

 

 

خال های گوشتی معمولا دو نوع هستند که انواع آن در ادامه ذکر شده است:

 

خال های گوشتی مادرزادی:

خال هایی هستند که در زمان تولد ظاهر می شوند. این خال ها در بین حدود ۱ نفر از هر ۱۰ نفر مشاهده می شوند. نتایج بررسی های انجام شده نشان می دهند احتمال تبدیل این خال ها به ملانوم بیشتر از خال هایی است که پس از تولد ظاهر می شوند. اگر خال بزرگتر از ۸ اینچ باشد، احتمال سرطانی شدن آن بیشتر از انواع دیگر خال ها می باشد.

 

 

خال های گوشتی غیر معمول:

خال هایی که بزرگتر از پاک کن یک مداد هستند و ظاهری نامرتب دارند. این خال ها می توانند دارای رنگ قهوه ای تیره غیر یکنواخت یا روشن باشند یا لبه های نامتوازن داشته باشند. این خال ها به واسطه ویژگی های ژنتیک فرد ایجاد می شوند و ممکن است فرد بیش از ۱۰۰ مورد از این خال ها در بدن خود داشته باشد. افرادی که خال های گوشتی غیر معمول دارند، به احتمال بیشتر به ملانوم بدخیم (سرطانی) مبتلا می شوند. به همین خاطر هرگونه تغییر ایجاد شده در این خال ها و یا از بین بردن خال باید توسط متخصص پوست برای بررسی احتمال ابتلا به سرطان پوست معاینه شود و بعد اگهر موردی نبود آن را بردارد.

علل ایجاد خال های گوشتی سلول های پوستیی هستند که به صورت گروهی به جای پخش شدن در پوست در یک نقطه تجمع می کنند. این سلول ها در اصطلاح ملانوسیت نامیده می شوند و دارای رنگ دانه هایی هستند که در ابتدا به رنگ طبیعی پوست است. خال ها ممکن است در ادامه در نتیجه قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طول سال های ۳ تا ۹ سالگی یا در زمان بارداری تیره تر شوند.

 

 

دکتر آرش نجف بیگی-فوق تخصص جراحی پلاستیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *