Face repair surgery

جراحی ترمیم صورت

جراحی ترمیم صورت یکی از موثر ترین و پرطرفدارترین جراحی ها برای برطرف کردن جای زخم، سوختگی، سوختگی،  بریدگی و جراحی قبلی، تصادفات، جوش، آکنه،خراشیدگی و … می باشد.

 آسیب دیدگی صورت ناشی از سوختگی جز یکی از دردناک‌ترین آسیب دیدگی‌ها بشمار میاید که بر زیبایی صورت بسیار تاثیر می‌‌گذارد و باعث ایجاد بافت اسکار می‌شود. آثار حاصل از سوختگی صورت همچنین می‌‌تواند باعث افسردگی و ناراحتی فرد نیز شود. و البته این نکته را فراموش نکنید که  ترمیم سوختگی صورت و برگرداندن پوست به حالت قبلی هم یک کار بسیار دشوار و چالش برانگیز محسوب می‌شود. جراحی ترمیم صورت بهترین روش برای اصلاح بافت اسکار پس از سوختگی صورت و بهبود زیبایی آن می باشد.

ازآن جایی که سوختگی پوست  بدترین تاثیرات را روی پوست می تواند بجای بگذارد، به انواع سوختگی خواهیم پرداخت.

 

 

Face repair surgery

 

 

انواع سوختگی پوست:

 • سوختگی درجه یک نسبت به سایر انواع سوختگی‌ها، خفیف است.
 • سوختگی درجه دو لایه زیرین پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این قسمت را از بین می‌برد.
 • در سوختگی درجه ۳ بافت‌های عمیق و زیرین پوست آسیب می‌بینند.

آسیب دیدگی پوست حاصل از سوختگی، به لایه‌های زیر پوست تاثیر می‌گذارد و درمان و بهبود آن بسیار دشوار میباشد. سوختگی عمیق پوست که عمدتا تحت عنوان سوختگی درجه ۲ در نظر گرفته می‌شود بخش گسترده‌ای از پوست را درگیر می‌‌کند و معمولا مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا به طور کامل بهبود یابد و درمان شود. اگرچه پزشکان نهایت سعی خود را می‌‌کند تا بافت اسکار کمتری روی پوست ایجاد شود اما گاهی اوقات انجام جراحی ترمیم صورت تنها روش موجود برای درمان کامل سوختگی پوست محسوب می‌شود. در حقیقت بافت اسکار فرآیندی است که به ترمیم سوختگی و آسیب دیدگی پوست کمک می‌کند. ظاهر بافت اسکار بر زیبایی پوست صورت تأثیر می‌گذارد. معمولاً درمان سوختگی پوست و جراحی ترمیم صورت نیازمند صرف زمان است زیرا باید پوست آسیب دیده ترمیم شود و پوست جدید جایگزین پوست سوخته شود. فرایند ترمیم پوست با گذر زمان انجام می‌شود زیرا سوختگی پوست باعث خشک شدگی آن، جمع شدگی و تغییر شکل پوست خواهد شد. سوختگی پوست باعث محدود شدن حرکات عضلات و مفاصل صورت و سفتی و خشکی آنها می‌شود و مشکلات متعددی را به وجود خواهد آورد. در بهترین حالت ممکن باید زخم و سوختگی پوست بدن جمع شدگی با انجام جراحی ترمیم صورت، ترمیم شود.

 

 

 

 

Face repair surgery

 

 

 

 

زخم هایی که برای از بین بردن آن ها بهتر است از جراحی ترمیم صورت استفاده کرد:

 • جای زخم های پهن بیش از ۲ میلی متر
 • جای زخم های ناهموار، زخمهای گود شده، زخمهای برجسته و زخمهایی پله ای
 • جای زخم هایی که فرم نواحی اطراف خود را تغییر داده باشند، مثلا باعث شده که گوشه دهان کج شود، ابروها غیر قرینه شود پلک به خوبی بسته نشود و یا بینی کج نشان داده شود.

 

بهبود این گونه از زخم ها با جراحی ترمیم صورت:

 • باریک کردن جای زخم تا حد امکان
 • هم سطح کردن جای زخم با نواحی اطراف آن
 • نامنظم سازی جای زخم

بسیاری از محل های زخم به دلیل خطی و منظم بودن آن ها به راحتی قابل دیدن هستند. اگر این خطوط صاف و منظم با استفاده از جراحی ترمیم صورت به صورت خطوط زیگزاگ در بیایند کمتر قابل رویت هستند.  در حقیقت در روش جراحی ترمیم صورت با ایجاد خطای دید، جای زخم پنهان می شود. نتیجه موفق جراحی ترمیم صورت، تنها جراح ترمیم صورت مجرب و حرفه ای ، قابل درمان می باشد.

 

 

 

 

Face repair surgery

 

 

 

 

روش های جراحی ترمیم صورت:

به طور کلی برای جراحی ترمیم صدمات وارد شده به پوست صورت ، از سه روش ترمیمی زیر استفاده می کنند :

 • روش ترمیم اولیه : در این روش با آزاد سازی پوست دور محل کمبود پوست ، لبه های پوست را به هم رسانده و با بخیه های جذبی ترمیم انجام می شود  ، این روش برای رفع نقایص پوست صورت در افراد مسن یا افرادی که پوست شلی دارند ، انجام می شود .
 • فلپ : در این روش پوست از نواحی اطراف محل آسیب دیده آزاد می شود و بدون جداسازی از بستر خود به محل نقص پوست منتقل می گردد ، مانند ترمیم نقص پوست گونه به کمک پوست بالای گردن که پوست آن بر روی گونه ها جابجا و منتقل می شود .

همچنین در این روش ، با بالون گذاری در زیر پوست با کشیدگی بیشتر پوست ، وسعت پوست بیشتر شده و بهتر به ناحیه ی آسیب دیده منتقل می گردد .

 • پیوند پوست : در این روش از پوست نواحی دیگر بدن به صورت لایه ای نازک به صورت کامل از محل خود برداشته می شود و در محل پوست آسیب دیده ی صورت پیوند زده می شود .

از پوست داخل بازو ،ران و پشت گوش می توان جهت پیوند پوست استفاده کرد اما ممکن است که پوست پیوند زده شده با بافت و رنگ پوست هماهنگی نداشته باشد که از معایب جراحی ترمیم صورت می باشد .

اگر فرد در صورت خود دارای چند نقص متعدد پوستی باشد ، با توجه به انتظارات بیمار و تشخیص جراح متخصص ، ممکن است که همزمان به چند جراحی صورت با استفاده از چند روش مختلف نیاز داشته باشد.

 

 

 

Face repair surgery

 

 

 پس از جراحی ترمیم صورت چه اتفاقی می‌‌افتد؟

رعایت کردن نکات و دستورات پزشک پس از جراحی ترمیم صورت برای بهبود و ترمیم هرچه بهتر صورت و کسب نتایج مطلوب ضروری است تا هم ظاهر صورت و هم عملکرد آن بهبود یابد. پزشک از بیمار می‌خواهد که پس از جراحی ترمیم صورت به مطب او مراجعه کند تا نتایج به دست آمده را ارزیابی کرده و به سوالات او به طور کامل پاسخ دهد. از آنجایی که بیمار به عمل‌ های متعددی نیاز خواهد داشت نکاتی که پزشک پس از جراحی ترمیم ‌صورت پیشنهاد می‌دهد در همه بیماران یکسان نیست.

 به طور کلی بیمار تا دو هفته پس از جراحی ترمیم صورت باید در فواصل زمانی مشخص به پزشک مراجعه کند و پزشک در این بازه زمانی اقدام به کشیدن بخیه‌ های او خواهد کرد. بیمار تا چند هفته و چند ماه پس از جراحی به ورزش درمانی یا کاردرمانی نیاز خواهد داشت تا عملکرد صورت او بهبود یابد. امکان دارد بیمار پس از جراحی به استفاده از اسپلینت، گچ و تمرینات ورزشی نیاز داشته باشد. جراح و پزشک با یکدیگر همکاری نزدیک دارند تا بتوانند یک برنامه درمانی جامع و مناسب را برای بیمار طراحی کنند.

 علائم و نشانه‌های سوختگی پوست شامل چه مواردی است؟

 • درد
 • احساس سوختگی
 • قرمز شدن پوست
 • تورم پوست
 • تاول زدن یا سفید شدن پوست در سوختگی‌های شدید

 

 

 

 

 

Face repair surgery

 

 

 

 

اگر بیمار در دوران بهبود پوست خود را بخاراند یا زخم‌های صورتش را بکند چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

بیمار باید در دوران بهبود از خاراندن یا کندن زخم‌ های صورتش خودداری کند. در دوران بهبود احتمال تاول زدن، پوسته پوسته شدن و خارش پوست وجود دارد. بیمار باید سعی کند تا حد امکان در این دوران از دستکاری کردن زخم روی صورتش خودداری کند زیرا دستکاری کردن آن ها باعث آسیب دیدگی پوست و افزایش ریسک بروز عفونت خواهد شد. بیمار باید سعی کند زمانی که صورتش دچار خارش می‌شود دست‌هایش را زیر خود قرار دهد یا یک توپ کوچک را فشار دهد تا ذهنش از خارش ایجاد شده منحرف شود.

 

 آیا استفاده از ماسک صورت برای سوختگی صورت لازم است؟

 گاهی استفاده از ماسک صورت برای سوختگی شدید یا سوختگی بخش زیادی از صورت ضروری خواهد بود. بیمار باید به مدت هشت ماه تا دو سال روزی ۱۸ تا ۲۰ ساعت از این ماسک استفاده کنند. استفاده از این ماسک با صاف نگه داشتن پوست در دوران بهبود به ترمیم آن و کاهش سطح بافت اسکار کمک خواهد کرد. امکان دارد پزشک از بیمار بخواهد در دوران بهبود در هنگام استفاده از ماسک در بیمارستان بستری شود.

 

جراحی چاله صورت:

جراحی چاله صورت یکی از رایج ترین زیر مجموعه های جراحی ترمیم صورت می باشد که امروزه در بین خانم های جوان بیشترین متقاضی را دارد.

جراحی چاله صورت یا زنخدان به طور عادی می تواند در هر دو سوی صورت انجام شود و معمولا زمانی آشکار می شود که عضلات صورت در حال حرکت است.

 

 

 

دکتر آرش نجف بیگی-فوق تخصص جراحی پلاستیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *