nose surgery

جراحی بینی

جراحی بینی یا رینوپلاستی بینی عبارت است از جراحی تغییر شکل بینی. انگیزه‌ی انجام این جراحی می‌ تواند تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفس یا هر دو باشد.

قسمت بالایی ساختمان بینی از استخوان و قسمت پایینی آن از غضروف تشکیل شده است. با رینوپلاستی می ‌توان استخوان، غضروف، پوست یا همه‌ی اینها را اصلاح کرد.

اما مانند هر جراحی دیگری که عوارض خاص خود را دارد، نباید از عوارض عمل بینی غافل شد.

 

 

 

 

 

 

nose surgery

 

 

 

 

انگیزه ‌های عمل زیبایی بینی و جراحی بینی:

رینوپلاستی می ‌تواند اندازه، شکل یا تناسبات بینی را تغییر بدهد. علاوه ‌بر زیبایی بعضی از مردم به‌ خاطر رفع صدمات ناشی از سوانح، اصلاح نقایص مادرزادی یا بهبود برخی مشکلات تنفسی به انجام این جراحی روی می‌آورند.

 

خطرات و عوارض جراحی بینی چیست؟

رینوپلاستی درست مثل هر جراحی دیگری می‌ تواند با عوارضی همراه باشد. از عوارض رینوپلاستی می ‌توان به خونریزی بینی، عفونت یا واکنش منفی نسبت به ماده‌ بیهوشی اشاره کرد.

 

سایر خطرات احتمالی و عوارض جراحی بینی عبارت‌ اند از:

 • خون دماغ شدن مکرر
 • تنفس سخت از راه بینی
 • بی‌ حسی دائمی در داخل و اطراف بینی
 • احتمال ایجاد ظاهر نامتقارن و غیر یکدست در بینی
 • درد، تغییر رنگ یا ورم مداوم بینی
 • اثر زخم
 • سوراخ شدن تیغه‌ بینی

حتما باید در ویزیت‌ های اولیه درمورد خطرات احتمالی و عوارض عمل بینی با جراحتان صحبت کنید.

قبل از تصمیم برای انجام جراحی بینی باید با جراح‌ تان درمورد عوامل مختلفی که می ‌توانند روی نتیجه‌ ی کار تأثیر بگذارند و همچنین عوارض عمل بینی صحبت کنید.

هر پزشکی روند کاری خودش را دارد، اما به‌ طورکلی جلسه‌ ی ملاقات با جراح برای انجام عمل بینی معمولا به ‌شکل زیر است:

 

 

 

 

nose surgery

 

 

 

۱. سوابق پزشکی ‌تان را توضیح دهید:

جراح حتما از شما درباره‌ی انگیزه و هدف‌تان از انجام این کار خواهد پرسید. همچنین باید به سؤالاتی درباره‌ی سوابق پزشکی ‌تان جواب دهید. این سؤالات احتمالا درمورد سابقه‌ ی ابتلا به انسداد بینی، جراحی‌هایی که انجام داده‌اید یا داروهایی که مصرف می ‌کنید، خواهند بود.

 

۲. تحت معاینه‌ بالینی قرار می‌ گیرید:

باید تحت معاینه‌ بالینی کامل قرار بگیرید. جراح آزمایش‌هایی را که باید انجام دهید ازجمله آزمایش خون برایتان معلوم و همچنین پوست و داخل و بیرون بینی ‌تان را معاینه خواهد کرد.

این معاینات بالینی به جراح کمک می ‌کنند تا تغییراتی را که لازم دارید تشخیص دهد و نیز متوجه شود که با توجه‌ به ویژگی‌ هایی مثل ضخامت پوست یا استحکام غضروف بینی ‌تان چقدر می‌ توانید بعد از عمل به نتیجه ‌ی دلخواه‌ تان برسید. به ‌علاوه جراح با معاینات بالینی می ‌تواند تأثیر عمل بینی روی تنفس ‌تان را هم بررسی کند.

۳. از زوایای مختلف بینی تان عکس گرفته می‌ شود:

ممکن است لازم باشد که در همان مطب از زوایای مختلف بینی‌ تان عکس بگیرند. به‌این‌ترتیب جراح می ‌تواند عکس‌ها را به‌ وسیله‌ی نرم‌ افزارهای رایانه‌ ای دستکاری کند و نتیجه‌ی احتمالی عمل را نشانتان دهد.

این عکس‌ ها برای مقایسه‌ ها و ارزیابی‌ های قبل و بعد از عمل نیز کاربرد خواهند داشت و اجازه می ‌دهند تا در مورد اهداف جراحی بینی با جراحتان صحبت کنید.

 

 

 

nose surgery

 

 

 

 

 

 

۴. باید انتظاراتتان را توضیح دهید:

باید با جراحتان درمورد انگیزه‌ها و انتظاراتتان از عمل بینی و همچنین عوارض عمل بینی به‌طور واضح صحبت کنید. جراح به شما توضیح خواهد داد که می‌توانید از عملتان چه انتظاراتی داشته باشید و کدام خواسته‌هایتان شدنی نیستند. شاید برایتان کمی سخت باشد که درمورد ظاهرتان راحت حرف بزنید، اما خیلی مهم است که خواسته‌ها و اهدافتان را روشن به جراحتان بگویید.

شاید جراحتان با شما درمورد جراحی بزرگ‌ کردن چانه صحبت کند، چرا که در برخی افراد چانه‌ی کوچک باعث می‌ شود بینی بزرگ‌ تر به ‌نظر برسد.
نه این که جراحی چانه در چنین مواردی الزامی باشد، اما گاهی می‌تواند نیم ‌رخ صورت را متعادل ‌تر کند. پس انتظاراتتان را خوب توضیح دهید تا جراح ببیند که از چه راهی می ‌تواند کمک ‌تان کند.

وقتی رینوپلاستی انجام شد، چند روزِ اولِ بعد از بیهوشی شاید دچار افت حافظه، کندی واکنش یا اختلال قضاوت شوید. بنابراین حتما از کسی بخواهید تا چند روزی پیشتان بماند و در انجام کارها کمکتان کند. اگر هم قرار است جراحی سرپایی انجام دهید، باید کسی را همراه داشته باشید تا شما را به منزل برساند.

مراقبت‌ های غذایی و داروییِ قبل و بعد از جراحی:

از دو هفته قبل از عمل و تا دو هفته پس از آن مصرف داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن توصیه نمی ‌شود، زیرا این داروها احتمال خونریزی را افزایش می ‌دهند.

البته درمورد تصمیمات دارویی باید صلاحدید جراحتان را بپرسید. اگر سیگار می‌ کشید، سیگارتان را هم کنار بگذارید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید سیگارکشیدن روند بهبودِ بعد از جراحی را کند می‌ کند و موجب افزایش احتمال بروز عفونت و عوارض عمل بینی می‌ شود.

 

 

nose surgery

 

 

 

 

چگونگی عمل جراحی بینی:

رینوپلاستی از آن ‌دسته جراحی‌هایی است که در مورد همه‌ی افراد دارای مراحل دقیقا یکسانی نیست. به این معنی که هر عمل بینی در نوع خودش منحصر به ‌فرد است و براساس آناتومی و اهداف خاص همان فرد انجام می‌ شود. جراحی بینی می‌ تواند به دو روش باز و بسته انجام شود.

جراح برای این که بتواند اصلاحات لازم را روی استخوان و غضروف بینی‌ اعمال کند، بسته به روش و پیچیدگی جراحی، فرد باید تحت بی‌ حسی موضعی یا بیهوشی عمومی قرار بگیرید.

بی حسی موضعی به‌ همراه آرام بخش:

استفاده از این نوع بیهوشی معمولا در جراحی‌ های سرپایی ترجیح داده می ‌شود و فقط قسمت مشخصی از بدن را بی‌ حس می ‌کند.

در این روش برای جلوگیری از احساس درد داروی بی ‌حسی به بافت‌ بینی تزریق می‌ شود. داروی آرام‌ بخش را نیز با تزریق وریدی دریافت خواهید کرد. به ‌این ‌ترتیب حالت بی ‌حالی و سستی پیدا می‌ کنید، اما به خواب نمی ‌روید.

 

 

 

 

nose surgery

 

 

 

 

 

بیهوشی عمومی:

در این روش داروی بیهوشی را ازطریق استنشاق یا تزریق وریدی دریافت خواهید کرد. برای تزریق وریدی لوله‌ی کوچکی در یکی از رگ‌ های دست‌، گردن یا قفسه‌ سینه کار می ‌گذارند.

بیهوشی عمومی روی کل بدن تأثیر می‌ گذارد و موجب ناهشیاری موقتی می ‌شود. در این نوع بیهوشی به لوله‌ ی تنفسی نیز نیاز خواهید داشت.

بعد از انجام جراحی بینی به قسمت ریکاوِری انتقال داده می ‌شوید. در قسمت ریکاوِری پرستاران مراقبت ‌تان خواهند بود تا به ‌هوش بیایید. بسته به شرایط‌تان شاید همان روزِ عمل یا روز بعد مرخص شوید.

 

 

مراقبت های پس از جراحی بینی:

بعد از انجام عمل بینی باید در تخت استراحت کنید، آن هم در حالتی که سرتان بالاتر از قفسه‌ سینه قرار بگیرد تا خونریزی و ورم کمتر شود.

شاید به ‌خاطر ورم یا اِسپلینت‌هایی که طی جراحی داخل بینی می ‌گذارند احساس گرفتگی و پُری در بینی داشته باشید. در بیشتر موارد پانسمان‌های داخلی باید یک تا هفت روز بعد از جراحی باقی بمانند.

همچنین ممکن است که جراح‌ برای محافظت و حفظ شکل بینی برایتان اِسپلینت یا گچ بینی بگذارد که نوعی قالب پلاستیکی است و معمولا باید حدود یک هفته تحملش کنید.

مقداری خونریزی و تخلیه ‌ی مخاط و خون کهنه تا چند روز بعد از عمل یا پس از برداشتن پانسمان ‌ها طبیعی است. شاید جراح برایتان در قسمت زیر بینی پد قطره ‌گیر بگذارد.

این پد درواقع تکه ‌ای گاز پانسمان کوچک است که زیر بینی می ‌چسبانند تا تخلیه‌ ها را به خود جذب کند. باید این گاز را طبق دستور پزشک عوض کنید و نباید خیلی هم سفت به بینی ‌تان ببندید.

 

 

 

 

 

nose surgery

 

 

 

 

 

برای کاهش احتمال خونریزی و ورم و برای این که عوارض عمل بینی ‌تان کمتر باشد شاید جراحتان صلاح ببینید که موارد زیر را در هفته‌های بعد از عمل رعایت کنید:

 • از فعالیت‌های شدید مثل ورزش های هوازی و دویدن و به‌ طورکلی جست ‌و خیز شدید خودداری کنید.
 • زمانی که روی بینی ‌تان پانسمان دارید، در وان حمام کنید و زیر دوش نایستید.
 • فین نکنید.
 • مواد غذایی پرفیبر مثل میوه و سبزیجات بخورید تا یبوست نگیرید، زیرا یبوست باعث می‌ شود که زور بزنید و به محل جراحی فشار بیاورید.
 • از ابراز شدید احساسات با صورت مثل لبخند زدن یا خندیدن خودداری کنید.
 • دندان‌هایتان را آرام مسواک بزنید تا لب بالایی ‌تان کمتر حرکت کند.
 • لباس ‌هایی بپوشید که از جلو بسته می ‌شوند تا مجبور نباشید لباستان را از سر بپوشید یا دربیاورید.

ضمنا نباید تا حداقل چهار هفته بعد از جراحی عینک آفتابی یا طبی روی بینی‌تان بگذارید، چراکه عینک می ‌تواند به بینی فشار وارد کند.

درعوض می ‌توانید از عینک‌ هایی استفاده کنید که روی پل بینی قرار نمی‌ گیرند. یا حتی می ‌توانید عینکتان را با یک تکه چسب به پیشانی‌ بچسبانید.

ممکن است دو تا سه هفته بعد از عمل بینی دچار ورم یا تغییر رنگ موقتی پلک شوید. اما ورمِ خود بینی کمی طول می ‌کشد تا بخوابد. برای اینکه ورم زودتر رفع شود، بهتر است سدیم مصرفی ‌تان را کاهش بدهید.

دیگر این که فراموش نکنید بینی انسان، چه عمل بینی انجام داده باشید و چه نه، در طول عمر تغییر می‌ کند. به‌ همین‌ خاطر به‌ سختی می ‌توان گفت که چه زمانی بینی شخص عمل‌ کرده دقیقا به نتیجه‌ ی نهایی رسیده است. البته نگران نباشید، چون بیشتر ورم بینی در عرض یک سال ازبین‌ می ‌رود.

 

 

nose surgery

 

 

نتیجه‌ عمل جراحی بینی:

هر تغییر کوچکی در ساختار بینی حتی در اندازه‌ی میلی ‌متری می ‌تواند روی ظاهر صورت تأثیر بگذارد. اگر برای انجام جراحی بینی به جراحی حاذق و باتجربه مراجعه کنید، می ‌توانید امیدوار باشید که نتیجه‌ ی رضایت ‌بخشی خواهید گرفت.

خیلی مهم است که هم خودتان از نتیجه ‌ی عمل راضی باشید و هم جراح‌تان از مشاهده‌ی نتیجه‌ی کارش احساس رضایت کند.

گاهی هم شاید تغییرات کوچک کافی نباشند و با جراحتان به این نتیجه برسید که جراحی دیگری برای انجام اصلاحات بیشتر انجام دهید. معمولا در چنین مواردی باید حداقل یک سال برای انجام عمل دوم صبر کنید، زیرا بینی تان می ‌تواند در عرض این مدت تغییراتی بکند.

 رینوپلاستی و سِپتوپلاستی چه تفاوتی دارند؟

رینوپلاستی به جراحی تغییر شکل بینی گفته می ‌شود. ازآنجایی ‌که تنفس و شکل بینی به‌ هم مرتبط ‌اند، گاهی اوقات رینوپلاستی نه فقط  به‌ منظور تغییر ظاهر بینی بلکه به‌ خاطر تقویت تنفس از راه بینی انجام می ‌شود.

اما سِپتوپلاستی یا جراحی انحراف بینی یعنی صاف‌ کردن تیغه‌ ی داخلی بینی برای بهبود تنفس. تیغه‌ ی داخلی بینی مسیر تنفسی را به دو قسمت راست و چپ تقسیم می ‌کند. وقتی ‌که این تیغه کج باشد، تنفس از راه بینی سخت می‌ شود. سِپتوپلاستی اغلب همراه با رینوپلاستی انجام می ‌شود.

 آیا عمل بینی جراحی ساده ‌ای است؟

خیر. جراحی بینی یکی از چالشی‌ ترین اعمال جراحی است، آن هم به چند دلیل. یکی به ‌خاطر اینکه بینی حجم سه ‌بعدی پیچیده‌ای دارد و در وسط صورت واقع است.

تغییراتی که در جریان رینوپلاستی ایجاد می ‌شوند، اغلب تغییراتی جزئی هستند، اما وقتی همه‌‌ی این تغییرات کوچک باهم جمع می‌ شوند، می ‌توانند تغییر قابل ‌توجهی در ظاهر و عملکرد بینی ایجاد کنند. ضمن اینکه در تغییرات ظریف جای کمی برای خطا وجود دارد. نکته‌ی دیگر اینکه رینوپلاستی همیشه دارای مراحل یکسانی نیست، زیرا این جراحی بسته به نیازها و ویژگی‌ های منحصر به ‌فرد هر بیمار انجام می‌ شود.

 

 

 

nose surgery

 

 

 

 

آیا بعد از جراحی بینی نیاز به بستری در بیمارستان است؟

تقریبا همه‌ی کسانی که رینوپلاستی انجام می‌ دهند، می‌ توانند در همان روزِ عمل مرخص شوند. در موارد خیلی کمی ممکن است لازم باشد که یک شب در بیمارستان بستری شوید و تحت مراقبت کادر بیمارستان بمانید، آن هم درصورت تهوع زیاد یا وجود سایر مشکلات.

 

 

 دوره‌ نقاهت عمل بینی چقدر طول می ‌کشد؟

خودتان را آماده کنید تا یک هفته‌ ای از محل کار و مدرسه یا هر مسئولیت دیگری که دارید مرخصی بگیرید. در طول هفته‌ی اول با گذشت هر روز، بهبودی بیشتری احساس خواهید کرد و تا زمانی که نوبت ویزیت هفته‌ی اولتان برسد، به ‌مقدار قابل ‌توجهی بهبود خواهید یافت.

بعد از عمل، مقداری ورم خواهید داشت و این ورم ماه‌های زیادی طول می‌کشد تا از بین برود و این مورد از رایج ‌ترین عوارض عمل بینی است.

البته بیشتر افراد پس از چند ماه دیگر توجهی به این ورم نخواهند داشت. بیشتر افراد معمولا می ‌توانند بعد از یک هفته اغلب فعالیت‌ هایی را که داشتند از سر بگیرند و بعد از دو تا چهار هفته دوباره به تمام فعالیت ‌های سابقشان برگردند.

 

 

 

nose surgery

 

 

آیا جراحی بینی خطر دارد؟

هیچ جراحی‌ بی‌خطر نیست. خوشبختانه خطرات و عوارض عمل بینی کم است و عوارضش هم به ‌ندرت گریبان ‌گیر می ‌شوند. اما حتما از جراحتان درباره‌ی خطرات، عوارض عمل بینی و مزایای عمل بینی بپرسید و قبل از جراحی به جزئیات لازم آگاه شوید.

 

آیا بیمه‌ هزینه‌ جراحی بینی را می ‌پردازد؟

شاید بیمه بخشی از هزینه‌ ی رینوپلاستی را تقبل کند که البته آن هم به علت انجام جراحی و سیاست ‌های بیمه ‌ای که تحت پوشش آن هستید بستگی دارد.

 

 

دکتر آرش نجف بیگی-فوق تخصص جراحی پلاستیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *