Surgical nose surgery

 جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی: بینی گوشتی در قسمت پایینی اش دارای پوست ضخیم و چربی و در قسمت جلویی دارای غضروف پهن و بزرگ می باشد. و غضروف های بزرگی هم در قسمت پایینی کناری بینی دارد.

به اعتقاد خیلی‌ها نتیجه عمل بینی گوشتی به صلاح نیست و نتیجه رضایت بخشی ندارد. این امر مربوط به گذشته می‌شود که با تکنیک‌ های قدیمی انجام می‌شد و نمی‌شد کار زیادی برای غضروف‌های نازک و پوست ضخیم انجام داد. اما تکنیک‌های امروزی کیفیت جراحی بینی های گوشتی را  بالابرده است و می‌توان از این نوع عمل بینی هم نتایج رضایت بخشی گرفت.

 

 

Surgical nose surgery

 

 

 

ویژگی بینی گوشتی

بینی‌های گوشتی که پوست ضخیم و چربی زیادی دارد ،ضخامت‌های مختلفی دارند .درست است که تشخیص استخوانی و گوشتی کار آسانی است اما اگر قصد عمل بینی دارید این تشخیص را به عهده پزشک جراح بسپارید چرا که فقط پزشک می‌تواند نوع ضخامت پوست بینی شما را تشخیص دهد. پزشک برای این تشخیص پره‌های بینی را لمس می‌کند و از سوراخ‌های بینی عکس می‌گیرد و سپس به بیمار می‌گوید که چه  نوع عملی جراحی بینی باید انجام دهد.

زیبایی ضخامت پوست بینی را از پره‌های بینی تشخیص می‌دهند و با لمس کردن پره‌های بینی و یا گرفتن عکس از سوراخ‌های بینی ، نوع بینی و تغییرات ایجادشده در آن را تشخیص می‌دهند. یک جراح ماهر و باتجربه وقتی‌ که بینی بیمار را معاینه می‌کند و اسکلت‌بندی او را ارزیابی می‌کند، می‌تواند به‌ خوبی حدس بزند که نتیجه جراحی چگونه خواهد بود و به بیمار بگوید تا بیمار بتواند تصمیمات لازم را بگیرد.

پوست ضخیم در جراحی بینی گوشتی

در بینی‌ گوشتی، خطوط تیز و زاویه‌ زیر یک پوشش ضخیم پنهان‌ شده‌اند و نمی‌شود به‌ راحتی آن را مشاهده کرد. اما جراح قادر است  بافت چربی که در زیر پوست قرار دارد را با دقت زیادی خارج کند.

 

 

 

Surgical nose surgery

 

 

 

 

 پوست نازک در جراحی بینی گوشتی

دارا  بودن از پوست نازک و ضخیم در بینی هرکدام مزایا و معایبی دارند. مثلاً پوست نازک بینی سریع‌تر بهبود می‌یابد اما عیبی که دارد این است که گاهی به علت نازکی زیاد ممکن است مشخصات بینی و حتی ایرادهای کوچک هم دیده شود .برای برطرف کردن نازکی بیش‌ از حد پوست بینی جراح یک‌ لایه پوشاننده نازک روی پوست بینی می‌گذارد تا بینی صاف‌ تر شود .

 

 

علت مشکل تر بودن جراحی بینی گوشتی

ضخامت پوست بینی از عوامل مهمی است که درنتیجه عمل بینی تأثیر چشمگیری دارد. در حین عمل بینی گوشتی جراح با به‌کارگیری روش‌هایی خاص تغییراتی را در غضروف و استخوان بینی ایجاد می‌کند تا نتیجه حاصل از جراحی بینی رضایت‌ بخش باشد. پوست و بافت نرم بینی در عمل بینی گوشتی، به سمت چارچوب بینی انقباض پیدا می‌کند. البته این انقباض به علت اینکه بینی هنوز نرم و متورم است  به‌ سرعت اتفاق نمی‌افتد و به چندین ماه زمان نیاز دارد تا نتیجه نهایی حاصل از جراحی بینی گوشتی نمایان شود .

درصورتی‌ که بیمار بخواهد که در جراحی بینی گوشتی، بینی خیلی کوچک شود، در این صورت زمان بهبودی و منقبض شدن پوست بینی و  حاصل شدن نتیجه نهایی عمل بینی گوشتی طولانی‌تر می‌شود و زمانی هم که نوک بینی بیش‌ ازحد کوچک شود و فضای بین اسکلت‌بندی بینی کم شود، در این صورت پس از گذشت مدتی از عمل بینی گوشتی، این فضا را به‌ وسیله اسکار یا گوشت اضافی پر می‌کنند.

 

 

 

Surgical nose surgery

 

 

 

 

کوچک کردن بیش از حد بینی

برخی از بیماران خواهان بینی‌ای هستند که بیش‌ از حد کوچک باشد اما باید توجه کرد که این کوچک شدن بیش‌ از حد باعث می‌شود ظاهر بینی غیرطبیعی شود .به همین خاطر توصیه می‌شود در مورد عمل بینی گوشتی کمی محافظه‌ کارانه‌ تر عمل کنید و بینی را بیش‌ از حد کوچک نکنید. چون بینی علاوه بر اینکه باید کوچک شود باید با سایر اجرای صورت هم تناسب داشته باشد و طبیعی‌ تر دیده شود تا باعث زیبایی هر چه بیشتر چهره فرد شود.

حتی استفاده مناسب از چسب بینی هم بعد از عمل بینی سبب می‌شود ورم بینی کم شود و بر نتیجه نهایی جراحی بینی گوشتی تأثیر مثبت بگذارد. کسانی که قصد انجام عمل بینی گوشتی رادارند باید در جریان باشند که مدت‌زمان بهبودی آن‌ها پس از عمل ممکن است بیشتر از بیمارانی که جراحی بینی استخوانی انجام داده‌اند طول بکشد و حتی ممکن است این مدت به چندین ماه و یا حتی بیشتر هم بکشد.

 

 

نحوه انجام عمل بینی گوشتی

می‌توان گفت مهم‌ترین کاری که جراح در جریان عمل بینی گوشتی انجام می‌دهد کم کردن بافت از یک قسمت و افزودن بافت به قسمت دیگر است. مثلاً بافت اضافی را از غضروف تیغه‌ی بینی برمی‌دارد و اگر بینی فاقد غضروف باشد، از غضروف گوش استفاده می‌کنند. در جراحی بینی گوشتی افزایش یا کاهش غضروف بینی در هنگام عمل بینی، سبب جمع شدن نوک بینی می‌شود. همچنین تقویت پایه‌ی بینی، سبب کشش نوک بینی و زیبایی و دوام عمل جراحی بینی گوشتی می‌شود.

 

 

 

Surgical nose surgery

 

 

 

 

مراقبت‌های پس از عمل بینی گوشتی

در جراحی بینی های گوشتی هم مثل هر عمل دیگری باید تا مدتی به توصیه‌های جراح خود در مورد مراقبت از بینی خود عمل کنید. مثلاً تا مدتی پس از جراحی بینی باید مراقب باشید سر و صورت خود را بیش‌ از حد تکان ندهید و غذاهایی بخورید که نیاز به جویدن زیادی نداشته باشد و تا مدت سه هفته پس از عمل بینی خود را فین نکنید و هنگام دراز کشیدن ارتفاع سرخود را بالاتر از بدن قرار دهید و تا یک هفته پس از عمل غذای داغ نخورید و وقتی‌ که می‌خواهید نوشیدنی بخورید حتماً از نی استفاده کنید.

رعایت کردن این توصیه‌ها پس از عمل کمک می‌کند نتیجه بهتری از جراحی بگیرید. در هنگام جراحی، وظیفه پزشک است که بینی شما را درست عمل کند اما پس از عمل وظیفه شماست که با مراقبت از بینی خود، به بهتر شدن نتیجه عمل کمک کنید.

 

 

Surgical nose surgery

 

 

 

 

تفاوت های جراحی  بینی گوشتی و استخوانی

در بینی استخوانی، نازک بودن پوست بینی باعث می‌شود جزئیات بینی از زیر پوست بینی پیدا باشد اما در بینی گوشتی به دلیل اینکه پوست بینی ضخیم هست ،جزئیات زیرپوست مثل غضروف‌ها دیده نمی‌شوند و این تفاوت بینی های استخوانی و گوشتی سبب می‌شود عمل بینی گوشتی و استخوانی نیز با یکدیگر تفاوت داشته باشد.

 

دکتر آرش نجف بیگی-فوق تخصص جراحی پلاستیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *