Diverticular nasal surgery

جراحی بینی انحرافی

جراحی بینی انحرافی یک روش جراحی برای اصلاح انحراف بینی می‌ باشد، یعنی جابجایی استخوان و غضروفی که دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌ کند.

در طی جراحی بینی انحرافی ، سپتوم بینی شما صاف می‌ شود و در وسط بینی قرار می ‌گیرد. در این عمل ممکن است جراح شما نیاز به بریدن و برداشتن قسمت ‌هایی از تیغه بینی داشته باشد قبل از اینکه مجددا آن را در موقعیت مناسب قرار دهد

 در هنگام برنامه ریزی برای جراحی بینی انحرافی ، جراح شما علائم شما، از جمله مشکلات تنفسی و ساختار فیزیکی و ویژگی‌ های بینی تان را بررسی می ‌کند.

 

 

Diverticular nasal surgery

 

 

 

 

چه عواملی باعث انحراف و کجی بینی می‌ شود؟

افرادی که دارای انحراف بینی هستند از عدم تناسب بینی در صورت رنج می‌ برند که به زبان ساده به این مشکل انحراف بینی گفته می ‌شود.

 انحراف بینی معمولاً در نتیجه مشکلات رشد بیش از حد ارثی غضروف ‌ها و استخوان‌ هایی ایجاد می ‌شود که در جراحی بینی منجر به کشیده شدن بینی به یک سمت خاص می‌ شوند.

انحراف بینی همچنین می ‌تواند در نتیجه صدمه ‌های وارد شده در دوره کودکی یا نوجوانی یعنی در طول دوره رشد ایجاد شود.

این شرایط معمولاً باعث ایجاد مشکلات زیبایی به خاطر عدم تناسب بینی در صورت می‌شود که در صورت عدم درمان انحراف بینی آن ظاهر صورت شما از جلو غیر متوازن به نظر رسیده و ناراحتی و پریشانی در بیمار بطور خاص هنگام برخورد با دیگران، ایجاد می ‌کند.

چرا جراحی بینی انحرافی انجام می ‌دهند؟

داشتن اندکی انحراف بینی معمول است. هنگامی که انحراف بینی شدید باشد، می‌ تواند یک طرف بینی شما را مسدود کند و جریان هوا را کاهش دهد که باعث ایجاد مشکل تنفس در یک یا هر دو طرف بینی می ‌شود.

 گاهی اوقات قرار گرفتن تیغه منحرف بینی در معرض اثر خشکی جریان هوا از طریق بینی، ممکن است به پوسته پوسته شدن یا خونریزی در افراد خاصی منجر شود.

جراحی بینی انحرافی از طریق برش دادن، تغییر موقعیت و جایگزینی غضروف، استخوان یا هر دو، تیغه بینی را صاف می ‌کند. اگر نشانه‌ هایی مانند دشواری در تنفس از طریق بینی را تجربه می‌ کنید، این امر به میزان قابل توجهی بر کیفیت زندگی شما تاثیر می‌ گذارد.

 

Diverticular nasal surgery

 

 

 

چگونه برای جراحی بینی انحرافی آماده می ‌شوید؟

قبل از برنامه ریزی برای جراحی بینی انحرافی ، باید با جراح خود ملاقات کنید تا درباره مزایا و خطرات عمل جراحی صحبت نمایید. این جلسه به طور کلی شامل موارد زیر است:

تاریخچه پزشکی شما: پزشک شما در مورد شرایطی که دارید و یا داشته‌اید، و همچنین هر گونه داروی فعلی سوالاتی می پرسد.

معاینه فیزیکی: پزشک شما یک معاینه فیزیکی، از جمله آزمایش‌ های مربوطه را انجام می ‌دهد. همچنین پوست شما و داخل و خارج بینی را بررسی می ‌کند.

 عکس: فردی در مطب پزشک شما عکس ‌هایی از شما از زوایای مختلف می گیرد. پزشک شما ممکن است از این عکس ‌ها برای بحث در مورد عمل انحراف بینی یا برای ارجاع در طول و بعد از جراحی استفاده کند.

بحث درباره انتظارات شما. شما و پزشک تان باید درباره انتظارات خود صحبت کنید. او توضیح می‌ دهد که چه نوع جراحی بینی انحرافی برای شما قابل انجام است چه نوعی ممکن نیست و نتایج شما چگونه خواهد بود.

 

غذا و دارو:

از داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن (آدویل، موترین  IB، و غیره) حدود دو هفته قبل و بعد از جراحی اجتناب کنید. این داروها ممکن است خونریزی را افزایش دهند. فقط داروهای مورد تایید یا تجویز شده توسط جراح خود را مصرف نمایید.

 

 

 

Diverticular nasal surgery

 

 

 

اقدامات احتیاطی دیگر:

اگر سیگار می‌کشید، سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن فرآیند بهبودی پس از جراحی را مختل می ‌کند.

 

چه انتظاری از جراحی بینی انحرافی باید داشته باشید؟

جراحی بینی انحرافی با برش دادن، جا به جایی و جایگزینی غضروف یا استخوان، تیغه بینی را صاف می ‌کند. جراح از طریق برش‌هایی در داخل بینی کار خود را انجام می‌ دهد.

گاهی اوقات لازم است برش کوچکی بین سوراخ‌ های بینی ایجاد شود. اگر استخوان‌های بینی کج باشند و سپتوم  را به یک طرف هل دهند، ممکن است لازم باشد که روی استخوان‌ های بینی برش ‌هایی داده شود تا آن‌ها را جا به جا نمایند. گرافت ‌های بسط دهنده رشته ‌های کوچک تقویت کننده هستند، که می ‌توانند برای کمک به تصحیح انحراف تیغه بینی زمانی که مشکل در طول پل بینی وجود دارد، مورد استفاده قرار گیرند. گاهی اوقات این گرافت‌ ها برای صاف کردن موثر سپتوم ضروری هستند.

 

 

مراقبت های پس از جراحی بینی انحرافی:

برای کاهش بیشتر احتمال خونریزی و تورم، ممکن است پزشک شما از شما بخواهد که تا چند هفته پس از جراحی این اقدامات احتیاطی را انجام دهید. بسته به گستردگی جراحی شما ممکن است از شما خواسته نشود که همه آن‌ها را رعایت کنید:

  • از فعالیت‌های شدید، مانند ایروبیک و دویدن اجتناب کنید. این کار به کاهش احتمال افزایش فشار خون که می‌ تواند باعث بروز خونریزی بینی شود، کمک می ‌کند.
  • فین نکنید.
  • هنگام خوابیدن سر خود را بالا نگه دارید
  • لباس‌ هایی بپوشید که از جلو بسته می ‌شوند؛ لباس ‌هایی مانند پیراهن یا ژاکت، را روی سر خود نکشید.

 

 

Diverticular nasal surgery

 

 

 

 

نتایج جراحی بینی انحرافی:

اگر چه نتایج غالبا ثابت هستند، غضروف و بافت بینی ممکن است به تدریج حرکت کنند و در طول زمان تغییر شکل پیدا کنند. بافت بینی تا ۳ تا ۶ ماه بعد از جراحی نسبتا پایدار است.

با این حال، برخی از تغییرات می ‌توانند تا یک سال پس از جراحی یا بیشتر اتفاق بیفتند. اکثر افراد عقیده دارند که جراحی بینی انحرافی علائم آن‌ ها از جمله دشواری در تنفس، که در اثر انحراف تیغه بینی ایجاد می ‌شود، بهبود می‌ بخشد.

میزان بهبودی که از عمل انحراف بینی می‌ توانید انتظار داشته باشید، ممکن است متفاوت باشد. برخی از افراد متوجه می ‌شوند که علائم شان حتی پس از جراحی ادامه دارد و تحت عمل ترمیمی سپتوپلاستی قرار می ‌گیرند که بینی و تیغه آن را بیشتر اصلاح کند.

 

 

Diverticular nasal surgery

 

 

 

 

احتمال بازگشت یا عود مجدد:

گاهی مراجعه کنندگان به این موضوع فکر می ‌کنند که آیا با توجه به هزینه عمل انحراف بینی که متحمل می ‌شوند این مشکل به حالت اولیه قبل از جراحی بینی برمی‌ گردد یا خیر؟ در پاسخ به این افراد باید گفت که بازگشت انحراف بینی به حالت اولیه پس از عمل جراحی انحراف بینی می‌ تواند گهگاه اتفاق افتد و در این رابطه مراقبت از بینی در طول شش هفته پس از انجام عمل جراحی نقش اساسی و با اهمیت دارد.

در صورتی که برای حل این مشکل از روش جراحی تزریقی استفاده می ‌کنید، با تقبل هزینه عمل انحراف بینی، مواد تزریق شده تا دو سال عمر مفید دارند و پس از پایان این دوره باید عمل تزریق مجدداً بر روی بینی تکرار شود.

خونریزی قسمت جلوی بینی بیشتر در کودکان رواج دارد و از علائم خشکی بینی بوده و به سادگی در خانه مداوا می‌ شود.

خونریزی قسمت عقب بینی را می ‌توان جدی ‌تر از خونریزی قسمت جلوی آن محسوب کرد. در این نوع خون دماغ شدن، که در بزرگسالان شیوع بیشتری از کودکان دارد، خونریزی شدیدتر است و خون از عقب بینی جاری می ‌شود.

در این موارد دریافت مراقبت پزشکی ضروری است. هنگام خونریزی قسمت عقب بینی، خونریزی بینی از شاخه‌ های سرخرگ ‌هایی شروع می ‌شود که خون را به فضای داخل بینی بین سقف دهان و مغز (حفره بینی) می ‌رسانند.

دکتر آرش نجف بیگی-فوق تخصص جراحی پلاستیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *