Removal of fat

برداشتن چربی

برداشتن چربی : بیشتر ظاهر فیزیکی ما مربوط به وراثت است و بسیاری از جنبه هایی که در ظاهر ما وجود دارد؛ مثل رنگ چشم, قد و مو, خارج از کنترل ما هستند

بیشتر ظاهر فیزیکی ما مربوط به وراثت است و بسیاری از جنبه هایی که در ظاهر ما وجود دارد، مثل رنگ چشم، قد و مو، خارج از کنترل ما هستند.

اگرچه بسیاری از چیزها مثل وزن به میزان زیادی می توانند کنترل شوند. بنابراین غذا خوردن طبق یک رژیم سالم و ورزش، معقولانه به نظر می رسد.

 

 

 

Removal of fat

 

 

 

 

بنابراین افرادی که به طور صحیحی در مورد ظاهر خویش فکر می کنند به طور معقولانه ای به خوبی رژیم های در دسترس را رعایت می کنند.

با این حال گاهی اوقات علی رغم تمام تلاش و کوشش ما ذخایر چربی موضعی مقاوم معمولا از مشکلات ارثی می باشند بنابراین خودتان را برای وجود آن ها سرزنش نکنید.

عمل برداشتن چربی  زیر پوست(Liposuction)  چیست؟

عمل جراحی برداشتن چربی عبارت است از حذف چربی های قلمبه شده و بر آمده نا خواسته ی موضعی با استفاده از لوله های فلزی مثل نی های باریک که “کانولا” نامیده می شوند.

در زنان و مردان این ذخایر موضعی چربی می توانند هر کجای بدن ایجاد شوند اما معمولا در قسمت شکم ، باسن ها، پهلوها، ران داخلی وخارجی، زانو ها و چانه تشکیل شوند.

در مردان با حالتی که بزرگ شدن چربی موضعی در قسمت سینه نامیده می شود بیشتر برخورد می کنیم. در این عمل ابتدا محلول آماده کننده در محل تجمع چربی تزریق شده سپس کانولاها از طریق برش های کوچکی درون چربی بدن قرار می گیرند.

یک وکیوم متعاقبا از طریق یک لوله ی پلاستیکی چسبیده به کانولا مورد استفاده قرار می گیرد و چربی از بدن کشیده می شود.

بیرون کشیدن چربی روش جایگزینی برای کم کردن وزن و ورزش نمی باشد. اما راهی است برای زیبا کردن مجدد بدن و ایجاد اندامی باریک تر و لاغر تر با استفاده از برداشتن چربی هایی که با تلاش پیگیر و مداوم از بین نمی روند این شیوه در حال حاضر تنها روش در دسترس برای برداشتن سلول های چربی در نواحی خاصی از بدن می باشد.

 

 

 

 

 

Removal of fat

 

 

 

 

 

کاندید مناسب برای برداشتن چربی:

فقط مشاوره است که می تواند تعیین کند که آیا شما یک کاندیدای قابل قبول برای لیپوساکشن هستید یا خیر. مشاوره قبل از انجام عمل اهداف مهمی را به دنبال دارد. یک سابقه ی کامل پزشکی و آزمایشات و معاینات فیزیکی مناسب انجام می گیرند تا موقعیت سلامتی شما معلوم شود.

اگر سیگاری هستید از شما خواسته می شود که سیگارتان را ترک کنید. سیگار کشیدن به میزان زیادی رگ های خونی را تنگ می کند و بنابراین جریان خون را کاهش می دهد.

در نتیجه التیام یافتن زخم ضعیف می شود. آسپرین و داروهای ضد التهابی خاص و دیگر داروها می توانند باعث افزایش خونریزی شوند، بنابراین نباید از آن ها استفاده شود.

تعیین اینکه آیا شما می توانید این عمل را انجام دهید یا خیر مقداری به کیفیت پوست شما بستگی دارد. در بیشتر موارد پوست یک عضو دینامیک است و می تواند جمع شده و بعد از عمل جراحی با ظاهر جدید بدن خودش را سازگار کند.

در بعضی بیماران ممکن است الاستیستی (کشسانی) پوستشان به خاطر شل شدن، آویزان شدن یا چروک شدن پوست در ناحیه ای که می خواهد این عمل روی آن صورت گیرد، کم باشد.

در این موارد لیپوساکشن نتیجه ی مطلوب نخواهد داشت و بنابراین ممکن است نیاز داشته باشید قسمتی از پوست را بردارید یا شاید مجبور باشید این کار را همراه با لیپوساکشن انجام دهید.

بهترین بیماران برای انجام این عمل افرادی هستند که فعال و سلامت بوده و وزن متوسطی دارند، حدود ۱۲ تا ۱۵% از وزن ایده آلشان سنگین ترند و دارای سفتی و الاستیستی پوستی خوب و قابل توجهی هستند.

سن به خودی خود یک عامل مهم محسوب نمی گردد و در حقیقت بیماران بین ۱۶ تا ۶۵ سال بهترین سن برای انجام این عمل را دارند. همچنین باید بدانید که لیپوساکشن خودش حالت گود افتادگی پوست که سلولیت نامیده می شود را بهتر نمی کند.

 

 

 

 

Removal of fat

 

 

 

 

 

لیپوساکشن انجام شده با تکنیک متورم چیست؟ (tumescent technique)

مهم ترین اصلاح در لیپوساکشن در طی دهه ی اخیر احتمالا ایجاد تکنیک (متورم) می باشد. این تکنیک شامل تزریق حجم نسبتا زیادی از محلول آب نمک حاوی یک ماده ی بی حس کننده ی موضعی رقیق و آدرنالین به بافت های چربی می باشد.

بنابراین یک ناحیه ی بالش مانند ایمن ایجاد می شود، که کانولا ها می توانند درون آن قرار بگیرند. مهم تر از همه، این عناصر به حل شدن پیوندهای بین سلول های چربی کمک می کنند، بنابراین حذف و بیرون کشیدن آن را آسان تر می کنند.

همچنین به خاطر وجود آدرنالین خونریزی از رگ های خونی کاهش پیدا می کند، و این به ما اجازه می دهد تا مقادیر بیشتری چربی را به صورت ایمن تر خارج کنیم. به علاوه خونریزی کمتر و کبودی کمتری ایجاد می کند. ارتشاح حجم زیادی از ماده ی بیحس کننده رقیق شده نیز باعث می شود، فرایند عمل تحت بی حسی موضعی بدون آرام بخش یا مسکن و بیهوشی عمومی انجام شود.

لیپوساکشن اولترا سونیک چیست؟ (ultrasonic liposuction):

اخیرا وسایل و تجهیزات انجام لیپوساکشن جدید تری به ثبت رسیده و مورد استفاده قرار گرفته اند. یکی از آخرین تجهیزات ، وسیله ی لیپوساکشن اولتراسونیک می باشد.

از ابتدا در لیپوساکشن اولترا سونیک تغییراتی سریع ایجاد می شده است و هر ماه از این تغییرات اخبار جدیدی به گوش می رسد.

بعضی از اخبار خوب هستند اما متأسفانه بعضی چیز ها نیز خوب نیستند. اولترا سوند به معنای صوت دامنه ی بلند می باشد که باعث ایجاد تکان و خلأ می شود و هر چیزی را که تکان می دهد شل می کند. مثل مسواک های اولترا سونیک جدید.

اصل اولتراسونیک شل کردن چربی به صورتی است که چربی بتواند سریع تر از روش های دیگر از بدن تخلیه گردد. متأسفانه به خاطر فرکانس بالای ایجاد شده توسط این وسایل کانولاهای اولتراسونیک بسیار داغ می شوند و گزارش های زیادی از سوختگی در بیماران وجود دارد. اخیرا کانولاهای اولتراسونیک حتی اگر توسط افراد با تجربه صورت گیرد باعث سوراخ شدن کلیه ها و کیسه ی صفرا ی بیماران شده اند.

همچنین در لیپوساکشن اولتراسونیک نسبت به روش های دیگر “سروما”ی بیشتری ساخته می شود.

“سروما” مجموعه ای از مایعاتی است که در بافت ها در پاسخ به ایجاد آسیب ساخته می شود. نهایتا کانولا های اولتراسونیکی که در حال حاضر در دسترس هستند حجیم و دست و پا گیر بوده و نمی توانند این روش را به صورت سفارشی انجام دهند.اگرچه در جنبه ی مثبت آن گزارشی وجود دارد که می گوید این روش برای برداشتن نواحی چربی دار مثل بافت سینه ی مردان (ژنیکوماستی) که سفتی بالایی دارند بهتر می باشد.

بنا به گفته ی دیگران این روش در حذف مقادیر زیاد تری چربی ایمنی بیشتر و خطر کمتری دارد چون خونریزی کمتر است.بالاخره تعداد موارد مقایسه ای و پیگیری ها بیش از سه سال در این عمل کم می باشد. بنابراین مقایسه ی طولانی و مناسب با روشهای تقریبا قابل قبول و به ثبت رسیده ی لیپوساکشن تا حالا انجام نشده است.

به خاطر مواردی که در بالا گفته شد، عوارض جانبی و عدم اطمینان ها، دکتر منافی هر چند که برای استفاده از این تجهیزات آموزش دیده است این روش را در مواردی خاص و محدود توصیه می کند.

 

 

 

Removal of fat

 

 

 

 

عمل جراحی برداشتن چربی شکم شامل چه کارهایی می شود؟

در زیر توضیح یک روش لیپوساکشن کلاسیک با استفاده از تکنیک تورم آورده شده است. برای شروع عمل تعدادی برش ریز (حدود ۳ تا ۴ میلی متر ) روی پوست در قسمتی که می خواهیم عمل را انجام دهیم، ایجاد می شود.

این شکاف هاه تا جایی که ممکن است در قسمت ها و مکان هایی که در دید نباشند، ایجاد می شوند. متعاقبا این نواحی با محلول متورم کننده که قبلا ذکر شد، مورد تزریق قرار می گیرند.

سپس اجازه داده می شود تا محلول نفوذ کند و روی چربی مورد نظر تأثیر بگذارد(۱۲ تا ۱۵دقیقه). همانطور که گفته شد این نواحی بی حس خواهند شد.

همچنین با بستن موقت مویرگ ها خونریزی کاهش می یابد. کانولاهای مناسب را درون چربی فرو می کنند سپس به عقب و جلو حرکت داده می شوند و در نتیجه چربی ها شل شده و توسط یک پمپ خلأ قوی بیرون کشیده می شوند.

از این نظر روش لیپوپلاستی به کمک برق با روش های مرسوم، متداول فرق می کند. حرکات عقب و جلویی که قبلا گفته شد، به خاطر مکانیسم رانشی دستگیره ی برقی نرم تر و آرام تر می باشند.چون چربی از طریق مکش آن از درون “تونل های” کوچک ایجاد شده درون چربی خارج می شوند، پوست باقی مانده کاملا به ماهیچه های زیرین توسط چندین اتصال که سپتای فیبری (fibrous septa) نامیده می شوند، متصل می باشد.

این فرایندی است که تضمین می کند پوست بعد از لیپوساکشن بصورت شل، آویزان نشود. برداشتن چربی تخریب کمی روی سپتا ایجاد می کند. این سپتا شامل رگ های خونی، عصب ها و رگهای لنفی نیز می باشد. برای این که این چربی بدون اینکه خرابی زیادی ایجاد کند برداشته شود، لازم است که اطلاعات زیادی در مورد آناتومی، ارزیابی و بررسی ابعاد و اندازه های بدن و البته استقامت در برابر جراحی داشته باشیم.

در سراسر این فرایند دکتر منافی همیشه با هوشیاری و اطلاع کامل لایه های نرم چربی عمیق چسبیده به زیر پوست را برمی دارد تا احتمال هر نوع ناصافی و چین خوردگی پوست را به حداقل برساند. همچنین چون شما مقداری از مایعات بدنتان را همراه با چربی در طی لیپوساکشن از دست داده اید، به طور طبیعی متخصص بیهوشی مایعات را از طریق درون سیاهرگی به شما می دهد تا جایگزین مایعات از دست رفته در هنگام این فرایند بشود.

 

چه نوع بیهوشی در برداشتن چربی مورد استفاده قرار می گیرد؟

برداشتن چربی شکم می تواند به طور موفقیت آمیزی با بی حسی موضعی تنها، بی حسی موضعی همراه با خواب ملایم یا با بیهوشی عمومی (کاملا بیهوش) انجام شود.

اگر تصمیم گرفتید این کار را با بی حسی موضعی انجام دهید در طی این فرایند احساس لرزش و اصطکاک خواهید کرد. همچنین ممکن است گهگاهی احساس سوزش در هنگام حرکت کانولاها و نزدیک شدنشان به ماهیچه بکنید.

اگر هم کاملا خواب باشید هیچ چیزی را احساس نخواهید کرد.تصمیمی که گرفته می شود بسیار بستگی به موارد زیر دارد :تعداد نواحی که باید این کار روی آن ها انجام شود، مقدار چربی که باید برداشته شود، مصرف هر نوع دارویی که از قبل وجود دارد یا شرایط خاص و منحصر به فرد و البته خواست خود بیمار.

بهتر است چنین تصمیماتی بعد از مشاوره ی کامل و بحث با جراح پلاستیک ماهر گرفته شود.

 

 

 

Removal of fat

 

 

 

 

چه مدت عمل برداشتن چربی طول می کشد؟

مدت زمان عمل، به تعداد نواحی که باید این عمل انجام شود و مقدار چربی که باید بیرون آورده شود، بستگی دارد و ممکن است از ۳۰ دقیقه تا ۳ ساعت طول بکشد.

 

چه مقدار چربی می توانید بیرون آورده و استخراج کنید؟

مهم است که بدانید برای ایجاد حداکثر ایمنی مقدار چربی که می توان در هنگام عمل هر فرد، بیرون آورده شود، محدود است. این مقدار معمولا بین ۳ تا۲ لیتر می باشد ولی گاهی اوقات ۸ ـ۵ لیتر نیز می رسد بنابراین در بعضی موارد ممکن است بخواهید این کار را تکرار کنید. معمولا بهتر است بین دو فرایند حداقل سه ماه فاصله بیافتد.

 

در برداشتن چربی چه مقدار وزن کم خواهم کرد؟

جواب این است :بسیار کم. در حقیقت در چند هفته ی اول عمل جراحی ممکن است متوجه مقدار کمی افزایش وزن که مربوط به نگهداری آب توسط بدنتان می باشد، شوید.

دلیل اینکه وزن کمی، کم خواهید کرد این است که، بیرون آوردن ۵/۲ یا ۳ لیتر چربی، کاهش وزن زیادی به همراه ندارد. این بدان دلیل است که سلول های چربی وزن زیادی ندارند. ازطرف دیگر، البته بسته به منطقه ی مورد معالجه متوجه کاهش قابل توجهی در اندازه های محیطی خواهید شد.(کم شدن سایز)

 

دکتر آرش نجف بیگی-فوق تخصص جراحی پلاستیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *