Types of rhinoplasty

انواع رینوپلاستی

انواع رینوپلاستی روش های متداول و موثر جراحی بینی می باشد که جزو محبوب ترین روش های جراحی پلاستیک و زیبایی در جهان می باشد.

انواع رینوپلاستی  جزو جراحی های بسیار پرطرفدار بوده که ایران جزو پیشتازان این نوع جراحی در جهان می باشد. انواع رینوپلاستی مختلف است که با توجه به تشخیص پزشک مورد نظر روی بینی انجام می پذیرد.

 

 

Types of rhinoplasty

 

 

 

 

از انواع رینوپلاستی می توان به رینوپلاستی کاهشی، رینوپلاستی افزایشی، رینوپلاستی نژادی، رینوپلاستی ترمیمی و رینوپلاستی پس از ضربه اشاره کرد.

هر کدام از انواع رینوپلاستی کاربرد خاص خود را داشته و برای عارضه های متفاوت به کار برده می شوند.

انواع رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی انواع مختلفی را در بر گرفته که به هر کدام از آن ها به اختصار اشاره می شود.

رینوپلاستی نژادی یکی از این انواع رینوپلاستی می باشد؛ از آنجا که بینی نژاد های مختلف ظاهر منحصر به فردی برای خود دارد از روش های جراحی زیبایی مختلفی برای اعمال زیبایی این نژاد ها استفاده می شود و در حین عمل سعی بر حفظ ویژگی های منحصر به فرد نژاد ها همراه با ترمیم می باشد.

رینوپلاستی کاهشی نوع دیگری از انواع رینوپلاستی است که بیشتر بر روی پل بینی، نوک بینی و سوراخ بینی بیش از حد پهن انجام شده و پزشک برای زیباتر شدن ظاهر فرد قسمتی از استخوان و یا غضروف را حذف می کند.

یکی دیگر از انواع رینوپلاستی ، رینوپلاستی افزایشی است. رینوپلاستی افزایشی برای مواردی است که پزشک از پیوند بافت و استخوان برای ایجاد پل بینی و یا نوک بینی بهره می گیرد.

اگر بیمار طی حادثه ای بخشی از بینی خود را از دست بدهد، از رینوپلاستی ترمیمی استفاده می شود. اگر ظاهر و عملکرد بینی به طور هم زمان مورد هدف واقع شود از رینوپلاستی پس از ضربه برای انجام عمل استفاده می شود.

 

 

Types of rhinoplasty

 

 

مزایای انواع رینوپلاستی:

بدون شک بینی در بین اجزای صورت بیشترین تاثیر را در زیبایی فرد دارد و به همین سبب در بین انواع عمل جراحی بینی با بیشترین طرفدار مواجه می باشد.

جراحی بینی می تواند مزایایی چون رفع حالت نا متقارن بینی، اصلاح سوراخ های بینی، متناسب ساختن بینی با اجزای صورت، رفع قوز در بینی و بهبود بخشیدن به نیم رخ صورت، تغییر عرض بینی متناسب با سوراخ های بینی داشته باشد.

انواع رینوپلاستی به طور کلی به دو صورت داخلی و خارجی انجام شده و سعی در انجام کمترین شکاف و جراحت در پوست دارد و تمامی این ها با نظر پزشک متخصص وبسته به  نوع عارضه صورت می گیرد.

 

رینوپلاستی گوشتی:

رینوپلاستی بینی گوشتی : به بینی هایی که پوستی زخیم و غضروف هایی نازک داشته باشند بینی گوشتی گفته می شود به تکنیک هایی که می توان از طریق آن بینی را جراحی کرد، رینوپلاستی می گویند.

 

از کجا بفهمیم بینی گوشتی داریم؟

بینی را گوشتی می گوییم که در نگاه کاملا بی شکل است و نوک گردی دارد ودرمعاینه وقتی انگشت اشاره را روی آن فشار می دهیم مانند بینی بوکسورها کاملا فرو می رود وبه اصطلاح غضروف های بسیار ضعیفی دارد.

 

 

 

 

Types of rhinoplasty

 

 

 

 

آیا هر بینی ای که قسمت پایینی بزرگی دارد بینی گوشتی محسوب می شود؟

این دقیقا اشتباهی است که اکثر مردم مرتکب می شوند.یعنی بینی غضروفی را با گوشتی اشتباه می گیرند. بینی غضروفی در معاینه وبا فشار انگشت به سختی فرو می رود حال آنکه بینی گوشتی به راحتی فرو می رود.

 

عمل رینوپلاستی بینی گوشتی:

یکی از اجزای خیلی مهم بینی پوست آن می باشد. پوست علاوه بر این که ساختمان های زیرین خود را می پوشاند در تعیین نوع بینی که گوشتی است یا استخوانی موثر است. اگر پوست بینی ضخیم باشد، بینی گوشتی و اگر پوست بینی نازک باشد، بینی استخوانی نامیده می شود.

در این نوع جراحی ها با تغییرات در بافت سخت بینی یعنی استخوان و غضروف ها به بینی شکل داده می شود. در واقع پزشک با هنر خود به بازسازی غضروف های این نوع بینی که معمولا ضعیف هم هستند می پردازد.

برداشتن قسمتی از چربی های بینی در حین عمل کار دیگری است که معمولا جراح بینی انجام می دهد. امکان تزریقاتی بعد از عمل برای از بین بردن باقی چربی ها وجود دارد.

آیا نتیجه رینوپلاستی بینی گوشتی خوب می شود؟

مهم ترین فاکتوری که نتیجه رینوپلاستی گوشتی را مشخص می سازد ضخامت پوست است یعنی اگر پوست کلفت باشد و بینی هم طبق تعریف گوشتی باشد اصلا نباید عمل شود زیرا قطعا نتیجه نمی گیرد. اما اگر بینی گوشتی با پوست متوسط یا نازک باشد می توان غضروف ضعیف را با بانک غضروف تقویت کرد.

Types of rhinoplasty

 

 

 

 

ورم بعد از رینوپلاستی بینی گوشتی:

تورم پس از عمل رینوپلاستی بینی گوشتی امری طبیعی می باشد، امکان دارد این تورم با کبودی همراه باشد.

این کبودی ممکن است خفیف یا شدید باشد و در اطراف چشم ها و زیر گونه ایجاد شود.

اندازه و مقدار کبودی و ورم به تغییراتی که جراح در حین رینوپلاستی بینی گوشتی انجام داده است و جنس پوست بینی و استخوان های بینی بستگی دارد.

برای رفع کبودی و تورم موارد زیر را رعایت کنید:

  • از پماد های آنتی بیوتیک و پماد های ضد التهابی استفاده کنید.
  • این پماد ها به بهبودی محل بخیه ها کمک می کند.
  • پس از برداشتن گچ از روی بینی بینی مقداری دچار ورم می شود که طبیعی است و جای نگرانی نمی باشد.
  • این ورم پس از ۲ هفته کم می شود، اما در برخی مواقع ماه ها و حتی برخی مواقع یک سال نیز طول می کشد تا به طور کامل ازبین برود.
  • از آسیب رسیدن و یا وارد شدن ضربه به بینی خودداری کنید.
  • از آب آناناس یا آب کرفس تازه جهت کاهش تورم ها استفاده کنید.

 

 

Types of rhinoplasty

 

 

 

هزینه رینوپلاستی گوشتی:

هزینه رینوپلاستی بینی گوشتی به موارد زیادی بستگی دارد اعم از تجربه جراح، محل عمل و غیره.

اگر بینی گوشتی کار زیادتری ببرد،هزینه عمل جراحی از یک عمل بینی استخوانی بیشتر خواهد بود البته برخی جراحان زیبایی بینی ،قیمت را گران نمی کنند.

 

دکتر آرش نجف بیگی-فوق تخصص جراحی پلاستیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *